Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
21. jún 2022

Názor Antona Ziolkovského

Zápasme o identitu, ale vyhnime sa slepej uličke

Každá spolupráca má hranice: s liberálmi, s ľavicou, s radikálnou pravicou i s rôznymi populistami.

Zápasme o identitu, ale vyhnime sa slepej uličke

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Už dva roky pôsobím v podtatranskej farnosti a pozorujem životy rodín zblízka. Pandémia mnohých pripravila o prácu, príjmy a vrhla do neistoty. Vysoká inflácia spôsobila, že chudobní ľudia a rodiny s deťmi cítia čoraz viac bezprecedentný nárast cien potravín a dopravy. Väčšina niekam za školou a prácou dochádza.

Pred pandémiou som si však všimol aj niečo iné. Mnohí ľudia sa mali dobre. Krásne domy, ľudia nakupovali autá, stredná trieda mala príjmy, ktoré umožňovali ísť na dovolenku a investovať do voľného času.

Ekonomika rástla, ale rodiny s deťmi to na finančnej podpore štátu necítili. Neviem o žiadnej strane, ktorá by presadila reálnu a životaschopnú rodinnú politiku. Mali by sme ju mať: nie kvôli demografickému rastu – hoci ho potrebujeme ako soľ –, ale aby sme sa o rodiny s deťmi vedeli postarať a aby mať dieťa nebolo pre ženu a rodičov spoločenským trestom.

Nedávno poslanci parlamentu schválili rodinný balíček. Povedal som si: konečne! Prišli námietky ekonómov, politikov, samospráv, prezidentky... Neviem posúdiť ich relevantnosť. Hneď mi však zišli na um dve námietky: ak je ten rodinný balíček taký zlý a všetci chcú údajne pomáhať rodinám, prečo ho už dávno v tej správnej verzii nepripravil a nepredložil niekto iný? Či to naozaj po toľkých rokoch odsúvania rodín s deťmi na druhú koľaj im tie peniaze závidíme?

Možno by mal niekto múdrejší opísať a vyčísliť napríklad to, koľko peňazí z eurofondov a ďalších verejných zdrojov sa rozkradlo alebo neefektívne využilo. Niekto ďalší by mohol napísať, čo všetko poslanci v histórii schválili a aké ekonomické škody tým štátu spôsobili. A potom si to porovnajme s rodinným balíčkom.

Nedeľme sa na tých, čo sú za rodinu a proti rodine. Všetci sme v rodine vyrástli a väčšina v rodine aj žije. Len, prosím, neodmietajme pomoc rodinám, ale rýchlo ju prijmime. Už včera bolo neskoro.

Ak je ten rodinný balíček taký zlý a všetci chcú údajne pomáhať rodinám, prečo ho už dávno v tej správnej verzii nepripravil a nepredložil niekto iný? Či to naozaj po toľkých rokoch odsúvania rodín s deťmi na druhú koľaj im tie peniaze závidíme? Zdieľať

Rodinný balíček vyvolal ešte iný spor, niekto by povedal, že kultúrnu vojnu. Spolu s koalíciou zaň hlasovala radikálna pravica, liberáli ho odmietli. Hneď sa objavili obavy, či sa kresťania z nadšenia z legislatívneho ukotvenia vlastných hodnôt nepustia do hlbšieho spojenectva s radikálmi a či v tom istom opojení nepritakajú na zmenu režimu na autoritársky. Však už sa to raz na Slovensku predsa stalo!

Spolupráca kresťanských demokratov a liberálov krajine viackrát po novembri 1989 významne pomohla, bez nej by nebola ratifikovaná ani základná zmluva so Svätým stolcom. Dnes sa medzi sebou hádame, kto je viac posadnutý ideológiou a kto viac vidí v tom druhom nepriateľa.

Inzercia

Keď sa kresťania snažia legitímne ovplyvniť legislatívu a zlepšiť postavenie nenarodených detí, sú klerikálni. Ak sa liberáli snažia zaviesť registrované partnerstvá, tak presadzujú ľudské práva. Cítite ten rozdiel v prístupe a v slovníku? Kde je rovnocenný prístup, kto tu vlastne ideologizuje verejný priestor?

Treba si priznať, že s Európskou úniou neprišli len jednotný trh, euro a dotácie, ale aj kadejaké ideologické odporúčania z Európskeho parlamentu. Nevyžiadané rady. Liberáli sa zvyčajne smejú, keď hovoríme o gender ideológii. No keď som chodieval na stretnutia sekretárov biskupských konferencií, táto téma, aj keď nebola na pláne, sa takmer vždy dostala na pretras pri reportoch o národných cirkvách a situáciách v jednotlivých štátoch. Paradoxne, prichádzali s ňou kolegovia zo západných krajín.

Z prieskumov vyplýva, že polovica obyvateľov Slovenska by privítala autoritárskejší režim. Neviem, či všetci, čo s tým súhlasia, vedia, o čo ide. Liberálna demokracia má chyby, ale garantuje základné práva a slobody a obsahuje systém protiváh. Autoritársky režim si môže vybudovať s cirkvami privilegovaný vzťah, ale úzka spolupráca s politickou mocou cirkvám z dlhodobého hľadiska nič dobré neprináša, je to slepá ulička.

Šírme evanjelium, argumentujme, presviedčajme, bráňme svoju identitu, ale nie za každú cenu. Každá spolupráca má hranice: s liberálmi, s ľavicou, s radikálnou pravicou i s rôznymi populistami. Veriaci politici to vedia. Našimi jedinými hodnotami nemôžu byť len ochrana života od počatia a ochrana manželstva či rodiny, ale musíme sa usilovať o spravodlivý sociálny poriadok a spoluprácu so všetkými v spoločnosti.

Tejto čiary si liberáli, ak chcú spolupracovať, musia byť vedomí. Inými slovami: žiadny gender, žiadne registrované partnerstvá. Rovnako nesmieme v spoločnosti sekundovať silám, ktoré by pri moci obmedzovali systém protiváh alebo základné ľudské práva a slobody.

Pápež Benedikt XVI. kedysi predpovedal, že kresťania sa majú stať tvorivou menšinou. Svätý Otec František na Slovensku s úsmevom vyriekol, že Slovensko je poézia. A tá vyžaduje slobodnú tvorivú myseľ, ktorá je ukotvená v transcendentne a verí v zodpovednú slobodu.

Píšme tvorivo príbeh tejto krajiny tak, aby sme sa tu všetci cítili dobre. Nech je žitá kresťanská viera prameňom inšpirácie pre mnohých.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.