Olympijské hry môžu brazílskej ekonomike spôsobiť ďalšie problémy

Tohtoročné olympijské hry môžu spôsobiť brazílskej ekonomike ďalšie problémy. A to v prípade, že sa krajine nepodarí nalákať dostatok turistov a športových fanúšikov. Krajina sa totiž v súčasnosti nachádza v hlbokej recesii a prílev peňazí z turizmu by ekonomike mohol pomôcť. Zhodujú sa na tom analytici.

"Pre samotnú Brazíliu môže byť olympiáda nočnou morou v prípade, že sa nepodarí predať dostatok domácich vstupeniek. Štátny rozpočet krváca a nečakané nižšie tržby z tejto udalosti a turizmu by mohli prehĺbiť ekonomickú a politickú krízu," myslí si ekonóm spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.
      

Podľa analytikov ekonomické problémy krajiny pramenia najmä z nízkych cien ropy a spomaľovania čínskej ekonomiky. "Problémy Brazílie vyplývajú z klesajúcich cien ropy a ďalších komodít, akými je napríklad železná ruda, ktorú krajina exportuje. V prípade klesajúcich cien komodít sa štát, ktorý ich vyváža, dostáva do problémov, keďže klesajú príjmy plynúce z vývozu. Nebezpečenstvo pre Brazíliu predstavuje aj spomaľovanie čínskeho hospodárstva, čo môže viesť k poklesu dopytu po brazílskej produkcii zo strany veľkého a dôležitého čínskeho trhu," vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.
      

Brazília sa preto v súčasnosti nachádza v silnej recesii. Ako uviedol Tomčiak, hospodársky rast vlani poklesol približne o 3,8 % a ekonomika padá najviac od roku 2009. Problémom je vysoký deficit, miera nezamestnanosti, ktorá je na päťročných maximách, ale aj dvojciferná inflácia. "V roku 2016 by sa hrubý domáci produkt (HDP) mohol znížiť o ďalších 2,5 % až 3 %. Ak sa predpoveď naplní, tak bude brazílska recesia najrozsiahlejšia v histórii štatistických údajov," priblížil Tomčiak.
      

Organizovanie olympijských hier pritom pre každú krajinu znamená dodatočné výdavky. "Olympiáda je pre každú krajinu veľkou výzvou a v súčasnej neľahkej ekonomickej situácii je pre Brazíliu tvrdým orieškom. Vláda krajiny už musela pristúpiť k viacerým škrtom verejných výdavkov vrátane znižovania výdavkov na olympiádu," skonštatovala Glasová.
      

V súvislosti s organizovaním hier sa objavilo niekoľko problémov. Ako vyčíslil Tomčiak, organizátori už predstavili plán na zníženie prevádzkových nákladov o 500 miliónov dolárov (440,6 milióna eur) z celkových 1,85 miliardy dolárov určených na operatívne záležitosti. Náklady na výstavbu infraštruktúry už vzrástli oproti plánu o 25 %. Problematický je podľa Tomčiaka aj predaj vstupeniek.
      

"Milióny vstupeniek sa ešte nepodarilo predať. Problematický je predovšetkým predaj domácim obyvateľom. Ich záujem o olympiádu je relatívne nízky. Zatiaľ sa predala len polovica zo 4,5 milióna vstupeniek určených pre lokálny trh. Vstupenky by mali vygenerovať tržby, ktoré by pokryli 17 % nákladov," doplnil Tomčiak s tým, že krajina vynaloží aj nemalé prostriedky na bezpečnosť, na ktorú bude dohliadať dvojnásobok policajtov oproti londýnskej olympiáde.
      

Návštevnosť a tržby z predaja lístkov pritom budú pre krajinu dôležité. "Tržby z predaja lístkov v Londýne tvorili takmer tretinu celkových príjmov. V Aténach len 9 % a organizátori priznali, že to bola chyba," ozrejmil Tomčiak.
      

Na druhej strane práve príjem z turizmu by mohol mať pozitívny vplyv na brazílsku ekonomiku. "Prílev turistov prispeje k rastu tržieb v maloobchode, v hoteloch a reštauráciách a taktiež zvýši tržby poskytovateľom služieb. Navyše, prínos z olympijských hier môže byť citeľný nielen počas ich organizovania, ale aj v nasledujúcich rokoch. Platiť to bude ale jedine v prípade, ak sa krajine podarí zaujať zahraničných turistov, ktorí sa budú do krajiny vracať aj v nasledujúcich rokoch a zvyšovať tak príjmy plynúce z cestovného ruchu," doplnila Glasová.
      

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers Kamil Boros zastáva názor, že Brazília je veľká ekonomika a náklady na olympiádu "sa viac stratia ako napríklad v prípade Grécka". "Odhadované náklady sú menej ako 0,5 % HDP, pričom veľká časť z nich by sa mala vrátiť v podobe príjmov z turizmu. Prevádzkové náklady na prípadné nevyužívané športoviská budú v pomere k HDP zanedbateľné," predpokladá Boros. Preto si nemyslí, že olympiáda položí brazílsku ekonomiku. "Brazília je 10-krát väčšia ekonomika ako Grécko, pričom náklady na olympiádu sú približne porovnateľné, takže efekt na ekonomiku bude približne desatinový," dodal Boros.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo