Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. február 2016

Je dobré, že V4 chráni Schengen, EÚ v tom zlyhala, tvrdí opozícia

"Stará Európa nemá dôvod odkazovať tej mladšej, že má byť ticho. V4 má právo na život," povedal Procházka.

Slovensko má právo na svoj hlas v rámci Európskej únie. Zhodujú sa v tom predsedovia strán #Sieť a SNS Radoslav Procházka a Andrej Danko. Spolu so šéfom Mosta-Híd Bélom Bugárom súhlasia, že Európska únia si má chrániť svoje hranice. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike tak reagovali na demarš od Nemecka v súvislosti so summitom V4, na ktorom sa má hovoriť o ochrane macedónskych a bulharských hraníc.

"Stará Európa nemá dôvod odkazovať tej mladšej, že má byť ticho. Nemáme dôvod byť ticho, máme právo na svoj hlas, V4 má právo na život. Je dobré, keď spolupracuje a účinná ochrana schengenských hraníc v zónach, kde je vystavená najväčším tlakom, je v záujme aj starej Európy," povedal Procházka.

Zdôraznil, že Slovensko má svoje záujmy a má aj právo hájiť si ich. "Máme morálne právo trvať na tom, že únia si má chrániť svoje vlastné hranice. A únia má morálne právo vyžadovať od ľudí, ktorí chcú žiť na jej území, aby dodržiavali všetky pravidlá, ktorými sú viazaní jej vlastní občania," doplnil Procházka, podľa ktorého by mala byť EÚ schopná riešiť problém spoločne. "To posledné, čo potrebujeme, sú nové deliace čiary v Európe," doplnil. 

Podľa Danka si Nemci musia uvedomiť, že Európska únia je zoskupením viacerých štátov. "A nemecký záujem nie je vždy prednostný pred záujmami aj malého štátu. Aj malý hlas je dôležitý," vyhlásil šéf národniarov.

Bugár pripomenul, že Slovensko odmietlo povinné kvóty a trvá na ochrane schengenských hraníc. V tom celá EÚ podľa neho zlyhala. "Nezlyhalo len Grécko, ale celá únia. Keby zasiahla dostatočne rýchlo a účinne, už by sme grécke hranice chránili," poznamenal Bugár.

Zdôraznil, že EÚ nie je korzo. "Musíme zastaviť prílev migrantov," povedal s tým, že budúca slovenská vláda bude musieť v súvislosti s migračnou krízou prijímať "veľmi tvrdé rozhodnutia". Zároveň zdôraznil, že ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou, treba pomôcť. "Ale ekonomickí migranti tu miesto nemajú," doplnil. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.