Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. jún 2009

KOMENTÁR: Kresťania po eurovoľbách

Zisk dvoch mandátov pre KDH v silnej konkurencii sa podľa Pavla Hrušovského javí ako úspech. Turbulencie u kresťanských demokratov skôr naznačovali iný vývoj. Situácia však zďaleka nie je tak idylická. KDH v eurovoľbách stratilo v porovnaní s predošlými nielen jeden poslanecký mandát a percentá, ale...

Zisk dvoch mandátov pre KDH v silnej konkurencii sa podľa Pavla Hrušovského javí ako úspech. Turbulencie u kresťanských demokratov skôr naznačovali iný vývoj. Situácia však zďaleka nie je tak idylická. KDH v eurovoľbách stratilo v porovnaní s predošlými nielen jeden poslanecký mandát a percentá, ale predovšetkým pri vyššej volebnej účasti viac ako dvadsaťtisíc voličov.

Treba oceniť, že tak Miroslav Mikolášik ako aj Anna Záborská sa hneď po znovuzvolení prihlásili ku základným kresťanským hodnotám a ochote presadzovať ich na pôde europarlamentu. Napriek úspechu, ktorý im žičíme, nemôžeme prehliadnuť aj ich slabiny počas kampane. Záborskej nešťastné vyjadrenia na portáli sme.sk zanechali veľa otáznikov. Rovnako aj Mikolášikovo vyznanie viery v krátkom videu na vlastnom webe. Chceme veriť, že to s presadzovaním kresťanských hodnôt myslia vážne. Čo im však možno oprávnene vytknúť, je ich neochota pokúsiť sa o sebareflexiu v súvislosti s neuváženou podporou KDH Radičovej v prezidentských voľbách. Bola to jedinečná príležitosť vyslať signály táboru okolo Vladimíra Palka, že vzájomná spolupráca bude možná.

Nateraz sa zdá, že materská strana vyhrala na celej čiare. Okrem straty voličov by si však ľudia KDH mali uvedomiť, že ich voličskú základňu tvoria prevažne starší ľudia, zatiaľ čo okolo KDS sa zgrupuje najmä mladá a stredná generácia. Ďalší dôvod na premýšľanie. A navyše, ukazuje sa, že táto malá skupina priaznivcov má silné ideové motívy. Ich odpor voči KDH nie je motivovaný nenávisťou, ani snahou oslabiť kresťanskú demokraciu, ako si to poniektorí paranoicky myslia. Ich dôvod voliť KDS bol jediný: dospeli k záveru, že ak významní politici KDH relativizujú základné katolícke hodnoty, nie je dôvod, aby ich katolíci ďalej podporovali. Navyše, ak by Palkovci mali Sulíkove peniaze a marketing, určite by kádehákom uchmatli oveľa viac.

V tejto chvíli nie je dôvod na vyvyšovanie sa, pohŕdavé postoje či pocit ukrivdenosti. Spor medzi priaznivcami KDH a KDS je totiž napriek peripetiám ušľachtilý: zachovať kresťanskú demokraciu v takej podobe, aby bola bez kompromisov verná zásadným kresťanským hodnotám. Eurovoľby priniesli niekoľko posolstiev. KDH prvý raz na vlastnej koži zakúsilo, aký zmätok i nevôľu spôsobila ich podpora Radičovej medzi tradičnými katolíkmi. Stratilo voličov i mandát. Reči o úspechu sú len slabou náplasťou na fakt, že neochota k sebareflexii bude tento trend v budúcnosti len prehlbovať.

Miroslav Mikolášik s Annou Záborskou to zistili ako prví. Kiežby ich táto skúsenosť neodradila od vecnej a úprimnej komunikácie s druhým táborom. Ich úloha v kresťanskodemokratickom priestore na Slovensku je väčšia než si myslia. Dotyk s traumatizujúcou skúsenosťou katolíckych voličov v predvolebnom zápase ich v istom zmysle zaväzuje liečiť rany, ktoré sami priamo nespôsobili.

Ak zostanú na pôde europarlamentu verní katolíckym hodnotám, spravia pre zachovanie kresťanskej demokracie na Slovensku najviac. Čo viac si priať? Nech ich Boh žehná!

Anton Ziolkovský
Foto: swindonconservatives.com

Inzercia

Odporúčame

KOMENTÁR: Štyri poučenia z prezidentských volieb

KOMENTÁR: Štyri poučenia z prezidentských volieb

A. Ziolkovský: Výsledok prezidentských volieb prináša niekoľko poučení. Komunistická minulosť kandidáta pre väčšinu voličov nie je prekážkou Nie len preto, že nastupujúce generácie už poriadne nevedia, čo komunizmus vlastne bol. Výrazne k tomu prispela pravica, konkrétne SDKÚ-DS, ktorá nám doteraz v...

KOMENTÁR: Za tých našich františkánov

KOMENTÁR: Za tých našich františkánov

Slovensko bolo v poslednom čase plné šokujúceho príbehu rodiny, ktorej deti boli údajne sexuálne zneužívané pedofilnými františkánmi. Mediálna realita sa našťastie medzitým zmenila a skutočné informácie začínajú kauzu obracať. No vďaka ne-komunikácií polície a donedávna aj františkánov sa z rodiny n...