Pápež o synodálnej ceste v Nemecku
Jedna protestantská cirkev stačí

Pápež František. Foto: TASR/Jaroslav Novák
Pápež František otvorene kritizoval nemeckú synodálnu cestu, pričom argumentoval, že Nemecko nepotrebuje druhé protestantské hnutie.
Uviedol to v rozhovore so šéfredaktormi jezuitských časopisov, v ktorom dostal otázku, čo si myslí o nemeckej synodálnej ceste – viacročnom stretávaní sa biskupov a laikov, ktorí diskutujú o štyroch témach: spôsobe uplatňovania moci v cirkvi, kňazstve, úlohe žien v cirkvi a sexuálnej morálke.
Účastníci stretnutí podľa Catholic News Agency (CNA) hlasovali za návrhy dokumentov požadujúcich kňazskú vysviacku žien, požehnávanie zväzkov osôb rovnakého pohlavia a zmeny v cirkevnom učení o homosexuálnych aktoch, čo v cirkvi vyvolalo obvinenia z herézy a obavy zo schizmy.
Pápež v reakcii na to v rozhovore uviedol, že "v Nemecku je veľmi dobrá evanjelická cirkev. Nepotrebujeme dve". Dodal, že tento svoj názor tlmočil aj predsedovi Nemeckej biskupskej konferencie Georgovi Bätzingovi.
Podľa pápeža problém v Nemecku spočíva v tom, že "synodálna cesta vychádza od intelektuálnych, teologických elít a je veľmi ovplyvnená vonkajšími tlakmi".

Exkluzívny úryvok z rozhovoru, v ktorom pápež František okrem iného vysvetľuje aj svoj postoj k vojne na Ukrajine.
CNA pripomenula, že limburský biskup Bätzing, ktorý vedie Nemeckú biskupskú konferenciu od marca 2020, v rozhovore zverejnenom v máji vyjadril sklamanie z pápeža Františka, lebo podľa neho nie je schopný urobiť v cirkvi zásadné zmeny. Bätzing vtedy súčasne odmietol obavy – vyjadrené cirkevnými predstaviteľmi z Poľska, severských i ďalších štátov sveta –, že by synodálna cesta mohla viesť k schizme.
CNA doplnila, že evanjelická cirkev v Nemecku – federácia 20 luteránskych, reformovaných a zjednotených regionálnych cirkví – má farárky aj biskupky a požehnáva tiež zväzky osôb rovnakého pohlavia.
Katolícka i evanjelická cirkev v Nemecku už istý čas zaznamenávajú exodus svojich členov. V reakcii na dianie v Katolíckej cirkvi v Nemecku František napísal v roku 2019 list tamojším katolíkom. Písal v ňom o stave, ktorý označil za "eróziu" a "úpadok viery" v krajine, a vyzval veriacich, aby sa obrátili, modlili, postili a hlásali evanjelium.
Dnes treba vedieť
Ukrajina upozornila Maďarsko, aby prestalo s „protiukrajinskou rétorikou“
Maďarsko kritizuje sankcie Európskej únie proti Rusku za inváziu na Ukrajinu.
Bielorusko je ochotné ponúknuť Rusku väčšiu pomoc, vyhlásil Lukašenko
Bieloruský prezident však dodal, že aktuálne Rusi nepotrebujú „žiadnu pomoc“.
Rusko neplní záväzky zo zmluvy o obmedzení jadrového zbrojenia, tvrdí USA
Rozhovory medzi Moskvou a Washingtonom o obnovení inšpekcií na základe novej dohody START sa mali konať v novembri v Egypte, Rusko ich však odložilo na neurčito.
Prvá ministerka Škótska Nicola Sturgeon zo Škótskej národnej strany (SNP) sa dostala v posledných dňoch pod silný tlak kritikov kvôli prípadu transrodovej ženy menom Isla Bryson. Ešte pred svojou tranzíciou sa ako muž menom Adam Graham dopustil dvoch znásilnení v rokoch 2016 a 2019. Bryson bola po usvedčení najskôr poslaná do ženskej väznice, kde si mala počkať na výmer trestu. To viedlo k pobúreniu verejnosti, ktorá sa obávala ohrozenia ostatných väzenkýň. Viac v texte Lukáša Krivošíka.
Súhrn udalostí v utorok 31. januára:
- Parlament schválil voľby na 30. september. Za návrh hlasovalo 92 poslancov.
- KDH ponúklo Hegerovi druhé miesto na kandidátke, so Za ľudí ani Záborskou sa nedohodnú.
- Európska komisia schválila Slovensku program pomoci vo výške 600 miliónov eur.
- Ruská prokuratúra poslala domov tisícky ilegálne mobilizovaných vojakov.
- Ukrajina dostane v prvej vlne dodávok od spojencov 120 až 140 tankov, oznámil Dmytro Kuleba.
Summit Ukrajiny a Európskej únie sa tento piatok uskutoční v Kyjeve, potvrdil predseda ukrajinskej vlády Denys Šmyhaľ. „Skutočnosť, že sa tento summit bude konať v Kyjeve, je silným signálom pre partnerov i nepriateľov,“ vyhlásil ukrajinský premiér. Detaily o účastníkoch z EÚ neposkytol. (tasr)
Vladimir Kličko kritizuje zmenu postoja olympijského výboru k účasti Rusov na OH
„Hovorím vám: ‚Rusi sú olympijskí šampióni v zločinoch proti civilistom.‘ Pokiaľ priradíte olympijskú vlajku k týmto zločinom, stanete sa spolupáchateľom tejto ohavnej vojny,“ vyhlásil zlatý olympijský medailista v boxe.
Dianie v parlamente
Ďalšia schôdza sa začne v stredu dopoludnia, hlasovať sa má o štyroch zákonoch
„Keďže sme zablokovali 81. schôdzu, budem zajtra otvárať 83. schôdzu. Dohodli sme sa, že dva body odtiaľ vypadnú, je to sporný zákon Záborskej a bude tam odstránený ešte jeden, o majetkových pomeroch,“ povedal Boris Kollár.
Prezidentka rešpektuje, že ústavná väčšina sa zhodla na termíne predčasných volieb. „Dnešné rozhodnutie parlamentu je nevyhnutným vyústením toho, že v decembri došlo k odvolaniu vlády a tá stratila legitimitu dovládnuť do konca riadneho volebného obdobia,“ uviedla. „Vzhľadom na to, že k rozhodnutiu parlamentu došlo do konca januára, hoci opäť na poslednú chvíľu, nateraz nepristúpim k vymenovaniu úradníckej vlády.“ Zároveň pripomenula, že v prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády je pripravená kedykoľvek na zostávajúci čas do volieb vymenovať úradnícku vládu.
Pol roka pred septembrovými predčasnými voľbami nastane pre poslanecké kluby „voľné pole“, počas ktorého si každá politická strana „bude vyslovene kampaňovať a hrať na svoju strunu“, tvrdí šéf Sme rodina Boris Kollár. Zároveň uviedol, že dovtedy bude jeho hnutie v parlamente „štandardne rokovať so stranou OĽaNO a Za ľudí“ o podpore zákonov.