Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. jún 2022, 23:03

Pápež o synodálnej ceste v Nemecku

Jedna protestantská cirkev stačí

Jedna protestantská cirkev stačí

Pápež František. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Pápež František otvorene kritizoval nemeckú synodálnu cestu, pričom argumentoval, že Nemecko nepotrebuje druhé protestantské hnutie.

Uviedol to v rozhovore so šéfredaktormi jezuitských časopisov, v ktorom dostal otázku, čo si myslí o nemeckej synodálnej ceste – viacročnom stretávaní sa biskupov a laikov, ktorí diskutujú o štyroch témach: spôsobe uplatňovania moci v cirkvi, kňazstve, úlohe žien v cirkvi a sexuálnej morálke.

Účastníci stretnutí podľa Catholic News Agency (CNA) hlasovali za návrhy dokumentov požadujúcich kňazskú vysviacku žien, požehnávanie zväzkov osôb rovnakého pohlavia a zmeny v cirkevnom učení o homosexuálnych aktoch, čo v cirkvi vyvolalo obvinenia z herézy a obavy zo schizmy.

Pápež v reakcii na to v rozhovore uviedol, že "v Nemecku je veľmi dobrá evanjelická cirkev. Nepotrebujeme dve". Dodal, že tento svoj názor tlmočil aj predsedovi Nemeckej biskupskej konferencie Georgovi Bätzingovi.

Podľa pápeža problém v Nemecku spočíva v tom, že "synodálna cesta vychádza od intelektuálnych, teologických elít a je veľmi ovplyvnená vonkajšími tlakmi".

CNA pripomenula, že limburský biskup Bätzing, ktorý vedie Nemeckú biskupskú konferenciu od marca 2020, v rozhovore zverejnenom v máji vyjadril sklamanie z pápeža Františka, lebo podľa neho nie je schopný urobiť v cirkvi zásadné zmeny. Bätzing vtedy súčasne odmietol obavy – vyjadrené cirkevnými predstaviteľmi z Poľska, severských i ďalších štátov sveta –, že by synodálna cesta mohla viesť k schizme.

CNA doplnila, že evanjelická cirkev v Nemecku – federácia 20 luteránskych, reformovaných a zjednotených regionálnych cirkví – má farárky aj biskupky a požehnáva tiež zväzky osôb rovnakého pohlavia.

Katolícka i evanjelická cirkev v Nemecku už istý čas zaznamenávajú exodus svojich členov. V reakcii na dianie v Katolíckej cirkvi v Nemecku František napísal v roku 2019 list tamojším katolíkom. Písal v ňom o stave, ktorý označil za "eróziu" a "úpadok viery" v krajine, a vyzval veriacich, aby sa obrátili, modlili, postili a hlásali evanjelium.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Prvá ministerka Škótska Nicola Sturgeon zo Škótskej národnej strany (SNP) sa dostala v posledných dňoch pod silný tlak kritikov kvôli prípadu transrodovej ženy menom Isla Bryson. Ešte pred svojou tranzíciou sa ako muž menom Adam Graham dopustil dvoch znásilnení v rokoch 2016 a 2019. Bryson bola po usvedčení najskôr poslaná do ženskej väznice, kde si mala počkať na výmer trestu. To viedlo k pobúreniu verejnosti, ktorá sa obávala ohrozenia ostatných väzenkýň. Viac v texte Lukáša Krivošíka.

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Summit Ukrajiny a Európskej únie sa tento piatok uskutoční v Kyjeve, potvrdil predseda ukrajinskej vlády Denys Šmyhaľ. „Skutočnosť, že sa tento summit bude konať v Kyjeve, je silným signálom pre partnerov i nepriateľov,“ vyhlásil ukrajinský premiér. Detaily o účastníkoch z EÚ neposkytol. (tasr)

pred 11 hodinami

Prezidentka rešpektuje, že ústavná väčšina sa zhodla na termíne predčasných volieb. „Dnešné rozhodnutie parlamentu je nevyhnutným vyústením toho, že v decembri došlo k odvolaniu vlády a tá stratila legitimitu dovládnuť do konca riadneho volebného obdobia,“ uviedla. „Vzhľadom na to, že k rozhodnutiu parlamentu došlo do konca januára, hoci opäť na poslednú chvíľu, nateraz nepristúpim k vymenovaniu úradníckej vlády.“ Zároveň pripomenula, že v prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády je pripravená kedykoľvek na zostávajúci čas do volieb vymenovať úradnícku vládu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.