Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. február 2016

Vyššie platy učiteľov nezlepšia podľa Pellegriniho gramotnosť detí

Vyššie platy učiteľov, ktoré okrem iného žiada Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), nezlepšia čitateľskú gramotnosť slovenských detí.

Treba sa pozrieť aj na prípravu pedagógov a tiež na nástupné platy učiteľov. Tie by mali byť také, aby prilákali do školstva mladých a šikovných ľudí. Vyplýva to z vyjadrení predsedu Národnej rady SR a exministra školstva Petra Pellegriniho (Smer-SD), podľa ktorého sa tieto zmeny nedajú urobiť za 24 hodín.

"Myslíte si, že keby sme zajtra vyhoveli požiadavke ISU, zvýšili platy povedzme o 130 eur, znížili kredity alebo niečo, že to vyrieši situáciu a naše deti od zajtra začnú byť gramotnejšie?" pýtal sa v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy Pellegrini.

Poukázal na to, že štyri roky rastú platy pedagogických pracovníkov a stúpli o 22 percent. Klesá podľa neho aj počet žiakov na jedného učiteľa. "Ako je možné, že sa znižuje počet žiakov pripadajúcich na učiteľa, rastú platy, rekonštruuje sa 1000 škôl a čitateľská gramotnosť detí klesá," zamyslel sa Pellegrini. 

Predseda SaS Richard Sulík súhlasí, že nie je v poriadku, ak ide do školstva viac peňazí ako v minulosti a čitateľská gramotnosť detí klesá. Problém vidí v chýbajúcich systémových opatreniach a v tom, že školám chýba sloboda napríklad v tom, čo a ako deti učiť. "Štátne vzdelávacie programy spoluvytvorili sami pedagógovia. Teda to, čo sa v školách učí a koľko, to rozhodli samotní pedagógovia. Obsah a počty hodín nevymysleli úradníci od zeleného stola," reagoval Pellegrini.

Šéf SNS Andrej Danko by bol radšej, keby o školách viac rozhodoval štát a keby sa neprodukovalo tak veľa napríklad politológov, ale aby sa posilnilo duálne vzdelávanie. Pre SNS je podľa neho prioritou určiť hranicu súkromného a štátneho. "Nastaviť štruktúru v školstve na vzdelávacie stupne. V školstve chýbajú financie, peniaze nie sú systémovo delené," zdôraznil s tým, že treba prijať systémové zmeny. Upraviť by sa malo podľa neho aj vysoké školstvo.

Pellegrini súhlasí, že v tejto oblasti tiež treba zmeny. "Vytvorme nový zákon o financovaní vysokých škôl, hovorme o redukcii vysokých škôl. Možno nám bude stačiť polovica vysokých škôl a absolventov," poznamenal. V súvislosti s celkovou zmenou financovania školstva naznačil, že to nie je také jednoduché. Treba na to ostré dáta, ktoré doteraz v rezorte chýbali.

Spoludiskutujúci sa dotkli aj problémov v zdravotníctve. Sulík trvá na tom, že v rezorte sa kradne a treba to zastaviť. Pellegrini zdôraznil, že ministerstvo zdravotníctva prijíma systémové opatrenia a verí, že sa situácia v rezorte bude zlepšovať. Danko potvrdil, že jeho SNS by chcela jednu zdravotnú poisťovňu, ktorú sa Smeru-SD v tomto volebnom období nepodarilo zaviesť.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.