Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
03. jún 2009

KOMENTÁR: Za tých našich františkánov

Slovensko bolo v poslednom čase plné šokujúceho príbehu rodiny, ktorej deti boli údajne sexuálne zneužívané pedofilnými františkánmi. Mediálna realita sa našťastie medzitým zmenila a skutočné informácie začínajú kauzu obracať. No vďaka ne-komunikácií polície a donedávna aj františkánov sa z rodiny n...

Slovensko bolo v poslednom čase plné šokujúceho príbehu rodiny, ktorej deti boli údajne sexuálne zneužívané pedofilnými františkánmi. Mediálna realita sa našťastie medzitým zmenila a skutočné informácie začínajú kauzu obracať.

No vďaka ne-komunikácií polície a donedávna aj františkánov sa z rodiny na istú dobu (a počas kulminácie témy) stal jediný „zdroj“ informácii o celej kauze a táto família si svojich pätnásť minút slávy evidentne užívala. Aj preto sme sa denne dočítali, ako sa deti desia stále na slobode stíhaných nebezpečných rehoľníkov, ktorí môžu v každom momente pristáť pred ich dverami a ubližovať, inokedy ich zdrvená matka radí ostatným rodičom, ako si majú dávať väčší pozor na svoje ratolesti a ako nemohla uveriť tomu, s čím sa jej malý Lojzík v ten deň zveril. Harmonická rodina, ktorá si prežíva peklo kvôli zvrátenostiam v cirkvi. No, nezožerte im to.

Čo už bulvárne médiá nevedia (a ani ich to nezaujíma) je, že sa jedná o oficiálne asociálnu rodinu, žijúcu trojgeneračne v jednom byte, kde sa deti prehadzujú takmer ako krabice, s matkou, ktorej dve sestry majú svoje deti - podobne ako ona -, s rôznymi chlapmi a kde pri sesternici údajne zneužitých chlapcov - s ktorou chlapci žili -, bolo podozrenie na domáce sexuálne zneužívanie.

Bulvár kuje za horúca, na rozsudok nečaká. A verejnú mienku buduje spoľahlivo. Akýkoľvek nezmysel si „novinári“ typu Mego (TV Joj) vymyslia, bude možno určujúcejší ako posledný právny rozsudok. Takmer vedrá spermií, ktoré si policajti podľa reportérov z kláštora odniesli, knižnica plná gej časopisov či DVD porna, sa dnes pre mnohých stávajú bežnou súčasťou tajuplnej kláštornej reality.

Spoločnosti bol vyslaný nebezpečný signál: na pošliapanie dobrého mena a roznosenie v najšpinavšom morálnom bahne jednej rehole stačí plytké obvinenie. O ostatné sa postará slintajúci bulvár.

Sudcovia morálky? Úbohí „novinári“ bulváru a mravnostní policajti, ktorí majú nahé ženy ako tapety v počítači. A na lavici obžalovaných? Františkáni Zdieľať

Zatiaľ sa dá len špekulovať, no nie je vylúčená ani katarzia v mediálnom svete. Zaujímavé bude sledovať, ako sa s novými informáciami vysporiada TV Joj. Reportér Krimi Novín ich dostal pred neľahkú úlohu. Vzhľadom na exponovanosť kauzy a neskoršie zverejnenie pravdivých informácií už nebude jediného normálneho človeka, ktorý by jej spravodajstve veril pol slova (niežeby predtým existovali ilúzie).

Inzercia

Reportér priniesol závažné obvinenia, ktoré boli vymyslené, pričom sa nemôže spoliehať na ochranné slovíčka ako „údajne“ a podobne (že spermie sa nedajú rozpoznať okamžite po zasvietení UV lampy, si domyslí keď nie malé dieťa, tak aspoň priemerne rozhľadený reportér, ak nie je úplne padnutý na hlavu). Televízia môže z totálnej blamáže vykorčuľovať len jediným spôsobom: verejne sa ospravedlniť, vyhodiť reportéra a dištancovať sa od jeho zdrojov.

Skončili sme ako v tom príbehu o studniach otrávených bláznovstvom a kráľovi, ktorý ako jediný z nej nepil – jediný sa stal v ich pomýlených očiach bláznom. Sudcovia morálky? Úbohí „novinári“ bulváru a mravnostní policajti, ktorí majú nahé ženy ako tapety v počítači. A na lavici obžalovaných? Františkáni.

Matej Gašparovič
Foto: Marek Mačica

Čítajte tiež:
Efektný škandál
Prečo musia kauzu s františkánmi riešiť ekonomické médiá

Odporúčame

KAUZA: Efektný škandál

KAUZA: Efektný škandál

Slovenskom v posledných týždňoch otriasla neuveriteľná kauza. Údajný pedofilný škandál troch františkánov má však podľa našich zistení pravdepodobne poetickejších autorov. Nezodpovedné médiá a sfušovanú prácu polície. Bratislavskí františkáni sa prebudili v utorok 12. mája 2009 do dobrodružného rán...

KOMENTÁR: Pápež vo Svätej zemi: politický rozmer jeho cesty

KOMENTÁR: Pápež vo Svätej zemi: politický rozmer jeho cesty

Benedikt XVI. navštívil Svätú zem ako pútnik. Nemohol sa však vyhnúť otázke mieru, ktorý je rovnako náboženskou ako aj politickou kategóriou. Nehovoril len o mierovom spolužití Izraelčanov a Palestínčanov, ale aj kresťanov, židov a moslimov. Pápež už počas tlačovej besedy na palube lietadla, ktoré ...