KOMENTÁR: Prečo musia kauzu s františkánmi riešiť ekonomické médiá

Médiá, o ktoré by sa mali rehoľníci oprieť, prinajmenšom zaspali.

Nie tak dávno sa katolícke médiá samy seba pýtali, či plnia na Slovensku svoju úlohu. Po dvoch týždňoch vážnej kauzy namierenej proti františkánskemu rádu sa začína vyjasňovať nielen v samotnom prípade, ale aj o kvalite našich kresťanských médií.

Údajné zneužívanie detí bratmi františkánmi priniesol bulvár. Nik, samozrejme, nežiada, aby cirkevné médiá reagovali na každú žumpu, ktorú táto sorta médií pravidelne vypúšťa. Problém ale nastáva, ak sú novinárom dostupné informácie, ktoré môžu krivé obvinenia voči cirkvi napraviť, a pritom ich práve cirkevné médiá nevezmú do úvahy, alebo sa o ne nezaujímajú.

Minulý pondelok vyšiel časopis .týždeň s krátkym textom o nejasnostiach v kauze s františkánmi. Pričom Hríbov magazín má uzávierku v noci z piatku na sobotu. Katolícke noviny zalamujú spravodajské strany až v pondelok. Žurnalisti z najväčších kresťanských novín mali tak na spracovanie faktov o celé dva dni navyše. Prečo sa im nevenovali? Podobnú otázku možno klásť aj na Rádio Lumen a televíziu Lux.

Ďalší šok mohol pre veriaceho čitateľa prísť, keď prepis telefonického rozhovoru so svedkyňou Evou priniesol na svojom webe ekonomický týždenník, ktorý sa cirkevným veciam venuje len ak v kontexte majetkovej odluky od štátu.

Fakt, že kauzu Františkáni začali hneď od začiatku riešiť liberálny denník a ľudia z dvoch biznis titulov a nie katolícke médiá, svedčí o nezdravých pomeroch v miestnej cirkevnej žurnalistike. Zdieľať

Podobný jav nastal, keď odviedla výbornú prácu novinárka Hospodárskych novín na svojom blogu. Tlačová agentúra KBS sa zmohla len na linkovanie týchto článkov.

Fakt, že kauzu Františkáni začali hneď od začiatku riešiť liberálny denník a ľudia z dvoch biznis titulov a nie katolícke médiá, svedčí o nezdravých pomeroch v miestnej cirkevnej žurnalistike. Podľa našich informácií dokonca Katolícke noviny chceli, aby túto tému pre nich spracovali novinári zo spomínaných sekulárnych médií.

Tieto skutočnosti hovoria, že naše kresťanské médiá dostali riadnu otcovskú. Nepomôžu ani prípadné výhovorky, že sa čaká na záver vyšetrovania. To je čistý alibizmus. Veď na vyšetrenie prípadu čakajú aj františkáni, ktorým ten čas zrejme plynie pomalšie. Okrem toho, čakať na výsledky vyšetrovania je nezodpovedné, už len pre to, že tisíce ľudí, ktorí cirkevným médiám veria, sa z nich o čudných praktikách polície zatiaľ veľa nedozvedeli.

Možno je čas dať si dolu ružové okuliare a znova sa spýtať, ako to v tých kresťanských médiách plníme svoju úlohu...

Pavol Rábara
Foto: Marek Mačica

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo