Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. február 2016

Počasie vyčíňalo aj v noci, veľká voda hrozí v Košickom kraji

Daždivé počasie spôsobilo v noci nadnes výraznejší vzostup hladín niektorých riek v Košickom kraji. Výšku hladín zodpovedajúcu 3. stupňu povodňovej aktivity namerali dnes o 6.00 h na tokoch Bodva v Turni nad Bodvou (321 cm), Olšava v Bohdanovciach (255 cm) a Roňava v Michaľanoch.

Na úrovni 2. stupňa bola hladiny Bodvy v stanici Hosťovce. Na úrovni 1. stupňa boli toky Ida v Janíku a Torysa v Košických Olšanoch. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)na svojej webovej stránke.
SHMÚ vydal pre východ Slovenska do dnešnej 20.00 h hydrologickú výstrahu 3. stupňa pred povodňami z trvalého dažďa pre okresy Rožňava a Košice okolie – Bodva. Do 10.00 h platí táto výstraha pre Košice a Košice okolie - Hornád. O stupeň nižšia výstraha platí do 10.00 h pre okres Trebišov v oblasti Roňavy.

Prvý stupeň výstrahy pred povodňami platí pre okresy Trebišov bez Roňavy, Michalovce a Sobrance.

Vzhľadom na spadnuté zrážky na tokoch je naďalej predpoklad vzostupu vodných stavov.

Hladiny riek stúpli aj v Banskobystrickom kraji

Počas dnešného dňa, keď na území Banskobystrického kraja intenzívne pršalo, Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) zaznamenal zvýšenie hladín vodných tokov. Konštatoval to dnes večer pre TASR hovorca SVP Pavel Machava. Ako dodal, ich pracovníci vykonávajú na vodných tokoch pravidelný monitoring a odstraňujú prekážky obmedzujúce plynulý odtok vody. V prípade potreby tiež vykonávajú mimoriadnu manipuláciu na vodných stavbách.
"V priebehu dnešného dňa sa na celom území našej správy vyskytli intenzívne zrážky, v dôsledku ktorých došlo k stúpnutiu hladín vodných tokov a nádrží, následne aj k vybreženiu vody z koryta vodných tokov. Na vodných tokoch Slatina a Neresnica došlo k vybreženiu vody z koryta v neupravených úsekoch. V obci Zvolenská Slatina došlo k zaplaveniu záhrad. Na vodnom toku Slatina došlo v obci Pstruša k preliatiu rúrového premostenia pod novobudovaným mostom a k zaplaveniu časti podpornej konštrukcie mosta," informoval hovorca SVP Machava.

Vo Veľkej Lúke 3.stupeň povodňovej aktivity

Potok Lukavica vo Veľkej Lúke v okrese Zvolen zaplavil v stredu (10.2.) podvečer po celodennom daždi priľahlé pozemky niekoľkých rodinných domov. Starostka obce Andrea Chromeková vyhlásila preto tretí stupeň povodňovej aktivity (SPA).

Ako dnes ráno pre TASR uviedla, voda v okolí domov už klesla a tretí SPA v najbližších hodinách odvolajú. Zaplavené boli najmä pozemky nachádzajúce sa v susedstve toku Lukavica.

K vybreženiu na neupravených úsekoch koryta došlo podvečer aj na vodných tokoch Slatina vo Zvolenskej Slatine a Pstruši a na Neresnici vo Zvolene. V obci Zvolenská Slatina došlo k zaplaveniu záhrad, na vodnom toku Slatina v obci Pstruša tiež k preliatiu rúrového premostenia pod novobudovaným mostom a k zaplaveniu časti podpornej konštrukcie mosta.

Inzercia

Odporúčame

Školský aj zdravotnícky výbor opozíciou navrhované závery odmietajú

Školský aj zdravotnícky výbor opozíciou navrhované závery odmietajú

Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport a Výbor NR SR pre zdravotníctvo dnes odmietli návrhy uznesení, ktoré majú byť výsledkom mimoriadnej schôdze pléna k školstvu a zdravotníctvu. Zasadnutie parlamentu iniciovalo svojimi podpismi 35 opozičných poslancov, ktorí považujú za dôležité hovoriť o týchto témach ešte pred voľbami.

Good Angels Košice - Uniqa Šopron 81:53

Good Angels Košice - Uniqa Šopron 81:53

Basketbalistky Good Angels Košice zvíťazili vo svojom poslednom zápase v A-skupine Euroligy nad maďarským tímom Uniqa Šopron 81:53, čím si definitívne zabezpečili účasť vo štvrťfinále Európskeho pohára FIBA.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.