Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. máj 2022, 06:52

Sergej Lavrov

Príčetní ľudia nemôžu u Putina vidieť príznaky nejakej choroby

Príčetní ľudia nemôžu u Putina vidieť príznaky nejakej choroby

Foto - TASR/AP

Ruský šéf diplomacie v interview vyhlásil, že „oslobodenie" Donbasu je bezpodmienečnou prioritou Ruska.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poprel špekulácie, že prezident Vladimir Putin je chorý, a dodal, že šéf Kremľa nemá žiadne príznaky poukazujúce na chorobu.

Vyhlásil tiež, že Rusko chce „oslobodiť" Donbas. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters.

Putinovo zdravie a súkromný život sú v Rusku nedotknuteľnými témami a takmer nikdy sa o nich verejne nediskutuje.

Na otázku o Putinovom zdraví počas interview pre francúzsku televíznu stanicu TF1 Lavrov odpovedal: „Nemyslím si, že príčetní ľudia môžu u tohto človeka vidieť príznaky nejakého druhu choroby."

Lavrov dodal, že Putin, ktorý bude mať v októbri 70 rokov, sa objavuje na verejnosti „každý deň".

„Môžete ho sledovať na obrazovkách, čítať a počúvať jeho prejavy," povedal Lavrov vo vyjadreniach, ktoré zverejnilo ruské ministerstvo zahraničných vecí,

„Nechávam to na svedomí ľudí, ktorí šíria takéto fámy," uviedol Lavrov.

Lavrov v interview tiež vyhlásil, že „oslobodenie" regiónu Donbas na východe Ukrajiny je pre Moskvu „bezpodmienečnou prioritou", pričom ostatné ukrajinské územia sa musia samy rozhodnúť o svojej budúcnosti.

Inzercia

Interview s francúzskou televíziou TF1 sa konalo v čase, keď sa Rusko zo všetkých síl snaží ovládnuť kľúčové mestá na Donbase, tradičnom priemyselnom srdci Ukrajiny, ktoré pozostáva z Doneckej a Luhanskej oblasti.

Minister znovu zopakoval tvrdenia Moskvy, že jej „špeciálna vojenská operácia" na Ukrajine má demilitarizovať susednú krajinu po tom, čo sa NATO viackrát rozšírilo na východ, a tiež očistiť ju od "nacionalizmu inšpirovaného nacizmom". Kyjev a západné štáty vnímajú tieto tvrdenia ako nepodloženú zámienku na uchvátenie územia, píše agentúra Reuters.

„Oslobodenie Doneckej a Luhanskej oblasti, uznaných Ruskou federáciou za nezávislé štáty, je bezpodmienečnou prioritou Ruska," uviedol Lavrov podľa textu, zverejneného jeho ministerstvom.

Pokiaľ ide o zvyšok území na Ukrajine, Lavrov povedal toto: „Neverím, že tamojší obyvatelia budú šťastní z návratu pod správu neonacistického režimu, ktorý sa v podstate ukázal ako rusofóbny. Títo ľudia sa musia sami rozhodnúť."

Ruská invázia sa podľa neho stala „nevyhnutnou" po tom, čo si západné krajiny nevšímali varovania, že Ukrajina si neváži ruskojazyčných obyvateľov a podniká proti nim vojenské útoky.

Ukrajina odmietla tvrdenie, že podnikala takéto útoky.
 

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Rozhlasová stanica Rádio Slobodná Európa oznámila, že v Bielorusku po deviatich mesiacoch väzenia prepustili jedného z jej tamojších spravodajcov Aleha Hruzdziloviča. Spojené štáty, ktoré túto stanicu finančne podporujú, prepustenie novinára a niekoľkých ďalších politických väzňov privítali. Minsk však zároveň vyzvali, aby prepustil aj stovky ďalších. (tasr) 

pred hodinou

Strana SaS v parlamente podporí vládny návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Chce však dozerať aj na ďalšie systémové opatrenia ministerstva zdravotníctva. Pripomína tiež potrebu zvýšenia miezd v ambulantnom sektore. (tasr)

pred hodinou

Inflácia v eurozóne je čoraz väčšia a hospodársky rast slabne, keďže blok zápasí s následkami ruskej vojny na Ukrajine. "Vidíme, že v 3. a vo 4. štvrťroku dochádza k výraznému spomaleniu hospodárstva a môžeme sa ocitnúť s rastom blízko nule," vyhlásil viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos. (tasr)

pred hodinou

Francúzsko bude "pozorne" sledovať rešpektovanie práva na interrupciu i ďalších ľudských práv v Taliansku po volebnom víťazstve krajne pravicovej vodkyne Giorgie Meloniovej. Uviedla to francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Meloniová vyhlásila, že chce "poskytnúť ženám, ktoré si myslia, že potrat je ich jedinou voľbou, právo rozhodnúť sa inak". (tasr)

pred hodinou

Slovensko sa stalo majstrom sveta v skladaní šachových skladieb. Celkovo bojovalo o titul 33 krajín, na druhom mieste skončila Ukrajina a na treťom Nemecko. Výsledky v poradí 11. svetovej súťaže zverejnila Svetová organizácia v kompozičnom šachu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.