Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
10. február 2016

Remišová: Nemám dôvod Matovičovi neveriť

Rozhovor s líderkou volebnej kanditátky Obyčajných ľudí Veronikou Remišovou o aktuálnej kauze Igora Matoviča.
Remišová: Nemám dôvod Matovičovi neveriť

Foto: Zuzana Očovanová

Dôverujete ešte stále Igorovi Matovičovi?

Myslím, že pokiaľ ide o aktuálny prípad, tak vysvetľovať by mal najmä Robert Fico. Prečo s informáciami, ktoré vedel už minimálne v roku 2010, prichádza až tesne pred voľbami? Odkiaľ pochádzajú dokumenty, ktoré zverejnil a ktoré sú štandardne súčasťou daňového tajomstva?

Nie je však dôležitejšia samotná podstata kauzy? Nezdá sa vám zvláštne, že Igor Matovič tesne pred daňovou kontrolou previedol firmu, a to za trochu čudných okolností, keď sa stratilo účtovníctvo?

Pre fungovanie právneho štátu je podstatnejšie to, že pán Fico by mal v prípade podozrenia konať tak, aby sa toto podozrenie preverilo, nie tak, že diskredituje svojho politického súpera pár dní pred voľbami, keď mu klesajú preferencie.

Podobnú taktiku však použil aj Igor Matovič smerom k Radoslavovi Procházkovi, keď zverejnil ich súkromný rozhovor. Tiež chcel Procházku politicky diskreditovať. Moja otázka smeruje k tomu, či dôležitejšie ako politické súvislosti nie je práve meritum celej kauzy.

Nie som účtovník, mali by sa k tomu vyjadriť fundovaní odborníci. Na druhej strane Igor Matovič všetko na tlačových konferenciách dôveryhodne vysvetlil a pokiaľ Robert Fico dôveryhodne nevysvetlí veci, ktoré som spomínala, tak nemám dôvod Matovičovi nedôverovať.

Výpoveď pána Vandáka sa vám zdá nedôveryhodná?

V tejto výpovedi je viacero nezrovnalostí. Pán Fico na jednej strane tvrdí, že Igor Matovič predal firmu, lebo sa bál daňovej kontroly, ale pán Vandák na druhej strane hovorí, že pracovníčky daňového úradu boli s Matovičom na všetkom dohodnuté a mali pripravené papiere, ktoré mal podpísať. Ak by bol Matovič s daniarmi dohodnutý, asi by sa žiadnej kontroly nebál. Alebo pán Vandák tvrdí, že o žiadnych pohľadávkach nevedel, pritom o tri riadky nižšie pripúšťa, že o nich vedel. Výpoveď pána Vandáka na mňa pôsobí veľmi nedôveryhodne.

Žiadali ste od Igora Matoviča vysvetlenie aj nad rámec informácií, ktoré povedal na tlačovej konferencii?

Áno, o celej kauze sme sa podrobne rozprávali.

Inzercia

Presvedčil vás?

Po vysvetlení, ktoré podal, mu nemám dôvod neveriť.

Neostal vo vás ani tieň pochybnosti?

Opakujem, nemám dôvod mu neveriť.

Aké dôsledky pre seba vyvodíte, ak vyšetrovacie orgány potvrdia, že celá operácia nebola z pohľadu zákona v poriadku?

O tom je teraz predčasné hovoriť. Práve beží kauza s pánom Mikulcom, bývalým šéfom Vojenskej spravodajskej služby, ktorý dal pokyn na vyšetrenie podozrení z jej tunelovania. Vyšetrovanie súvisiace s tunelovaním bolo zastavené, ale pán Mikulec je obžalovaný z toho, že mu v aute našli tajné dokumenty, ktoré sa tam dostali za zjavne podozrivých okolností. Ako mám potom veriť polícii a prokuratúre?

Znamená to, že vy už vôbec neveríte tomu, že vyšetrovacie orgány tohto štátu dokážu kauzu okolo pána Matoviča objektívne vyšetriť?

Pýtali ste sa ma, čo urobím, ak bude nejaký verdikt polície. Ja len hovorím, aký je verdikt v prípade pána Mikulca. Alebo iný príklad, dnes som bola vypovedať na polícii, pretože pán Lazar na mňa podal trestné oznámenie v kauze Kompa. Polícia ma pokojne môže obviniť a nakoniec sa nebude vyšetrovať verejné obstarávanie, o ktoré v tejto kauze ide, ale v konečnom dôsledku budú vyšetrovať mňa a pôjdem do basy.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame