Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2022, 18:12

V Prahe zrekonštruovali operáciu Anthropoid, pripomenuli si ju Fiala aj Čaputová

Rekonstrukce atentátu na Heydricha

Gabčík se snaží vystřelit ze samopalu, Kubiš hází bombu. Výbuch zdemoluje stěnu vozu. Jedna ze střepin uvázne v Heydrichových zádech, přesto vyskakuje z vozu a střílí po Gabčíkovi. Pak ho bolest přemůže. Podívejte se na rekonstrukci největší odbojové akce v Evropě, od které dnes uplynulo 80 let.

Uverejnil používateľ ČT24 Piatok 27. mája 2022

Český premiér označil Gabčíka, Kubiša a ďalších, ktorí sa na útoku podieľali, za hrdinov, na ktorých činy a zásluhy nesmieme nikdy zabudnúť.

Viacerými zhromaždeniami si v piatok v Prahe pripomínajú 80. výročie atentátu na nemeckého nacistického politika Reinharda Heydricha. TASR správu prevzala z rakúskej stanice ORF.

Stovky ľudí sa v pražskej mestskej časti Libeň zúčastnili na rekonštrukcii tejto historickej udalosti. Herci stvárnili výsadkárov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša, ktorí 27. mája 1942 zaútočili na auto, v ktorom sa viezol Heydrich.

Na podujatiach v Prahe sa zúčastňuje aj britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Tá pripomenula, že Gabčík a Kubiš pred útokom absolvovali výcvik v Spojenom kráľovstve.

Britská ministerka tento útok na sociálnej sieti označila za „historickú chvíľu“ spolupráce Spojeného kráľovstva a Československa, ktoré spoločne bojovali za „zvrchovanosť a slobodu“.

„Musíme zaistiť všetko, čo je v našich silách, aby Rusko na Ukrajine bolo porazené,“ povedala Trussová, ktorej vyjadrenia sprostredkoval spravodajský server iDnes.cz.

Na podujatiach v Prahe sa v piatok zúčastňujú viacerí českí i zahraniční politici vrátane prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ministra obrany SR Jaroslava Naďa i českého premiéra Petra Fialu.

V piatok večer je na pláne otvorenie nového výstavného projektu o tomto atentáte v pražskom Národnom múzeu. Exhibícia s názvom Nikdy sa nevzdáme bude prístupná od 28. mája do 31. decembra tohto roka, uvádza múzeum na svojej oficiálnej webovej stránke.

„Tento nesmierne odvážny čin, ktorý sa navždy zapísal do českej histórie, je v dejinách druhej svetovej vojny úplne ojedinelý,“ napísal na Twitteri český premiér.

Inzercia

Gabčíka, Kubiša a ďalších, ktorí sa na útoku podieľali, označil za hrdinov, na ktorých činy a zásluhy nesmieme nikdy zabudnúť.

„Operácia Anthropoid, od ktorej dnes uplynulo 80 rokov, nesie popri Janovi Kubišovi a jeho spolubojovníkoch vďaka Jozefovi Gabčíkovi aj našu slovenskú stopu,“ uviedla Čaputová na Facebooku.

Piatková spomienka na obete protinacistického odboja je podľa nej dôležitá aj preto, že zlu „podobných obludných rozmerov, akému kedysi čelili naši predkovia, musia v súčasnosti na vlastnej koži čeliť naši susedia“.

Okrem vzájomných osobných väzieb a spoločných postojov máme s Čechmi aj spoločných hrdinov, na ktorých činy nikdy...

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 27. mája 2022 Zdieľať

Heydrich pôsobil vo funkcii zastupujúceho ríšskeho protektora Protektorátu Čechy a Morava. Zároveň bol vysokým predstaviteľom nacistických ozbrojených zložiek SS-Waffen a šéfom tajnej polície gestapo.

Riaditeľ odboru vojenskohistorických výskumov a zástupca riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ) Peter Šumichrast pre TASR uviedol, že „ide o jediný úspešný atentát na vysokopostaveného funkcionára Veľkonemeckej ríše“.

Po atentáte nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava tzv. heydrichiáda – teror a masové popravy, ktoré vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.

Gabčík sa narodil v roku 1912 v Poluvsí, ktoré je dnes mestskou časťou Rajeckých Teplíc.

Dnes treba vedieť

pred 53 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred hodinou

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.