Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2022, 11:18

Veríme vo víťazstvo Ukrajiny, nie v zhnitý kompromis, vraví Zeman

Veríme vo víťazstvo Ukrajiny, nie v zhnitý kompromis, vraví Zeman

Prezidenti Zeman a Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Západ neuspeje vo svojich snahách izolovať Rusko a že sám bude čeliť ekonomickým problémom.

Český prezident Miloš Zeman prijal vo štvrtok na zámku v Lánoch švajčiarskeho prezidenta Ignazia Cassisa. Rokovali o vzťahoch oboch krajín, vzťahoch Švajčiarska s Európskou úniou aj o vojne na Ukrajine. Informoval o tom český spravodajský portál Novinky.cz.

Obaja prezidenti na spoločnej tlačovej konferencii spomenuli pomoc, ktorú Švajčiarsko v roku 1968 poskytlo niekoľkým tisícom utečencov, keď odišli z Československa po augustovej invázii vojsk Varšavskej zmluvy na čele s vtedajším Sovietskym zväzom (ZSSR).

Zeman ocenil Švajčiarsko za to, že sa pripojilo k sankciám Únie proti Rusku za jeho agresiu na Ukrajine. Informoval tiež, že sa s prezidentom Cassisom zhodli na tom, že „veria vo vyriešenie konfliktu nie zhnitým kompromisom, ale víťazstvom Ukrajiny“.

Cassis v tejto súvislosti pripomenul trvalú neutralitu Švajčiarskej konfederácie, ale aj to, že jeho krajina odsúdila ruskú agresiu na Ukrajine, pridala sa k sankciám a prijala okolo 50-tisíc ukrajinských utečencov.

Neutralita Švajčiarska by podľa neho mohla hrať rolu po skončení konfliktu. „Príde čas po vojne, keď tie dve krajiny budú môcť hovoriť medzi sebou. Nebude to jednoduché, ale možno by sme mohli trochu pomôcť,“ vysvetlil švajčiarsky prezident, citovaný portálom Novinky.cz.

Snaha Západu izolovať Rusko neuspeje, vraví Putin

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že Západ neuspeje vo svojich snahách izolovať Rusko a že sám bude čeliť ekonomickým problémom. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a Reuters.

Putin počas svojho príhovoru k členom Euroázijského ekonomického fóra, do ktorého patrí niekoľko bývalých sovietskych republík, uviedol, že Rusko sa neodstrihne od medzinárodnej spolupráce a technológií.

Inzercia

Podľa šéfa Kremľa je nemožné a doslova nerealistické izolovať Rusko v modernom svete a tí, ktorí sa o to pokúsia, uškodia v prvom rade sami sebe.

Putin v tejto súvislosti spomenul ekonomické výzvy, ktorým Západ v súčasnosti čelí, vrátane „inflácie, aká tu nebola 40 rokov, rastúcej nezamestnanosti, narušenia dodávateľských sieti či zhoršenia globálnej krízy v takej citlivej sfére, akou sú potraviny“.

Reuters zároveň upozorňuje, že šéf Kremľa nespresnil, ako si Rusko plánuje udržať prístup k západným technológiám. Aj ruský prezident však uznal, že sankcie Západu narušili dodávateľské siete v Rusku, no to sa podľa Putina dokáže novej situácii prispôsobiť.

„Predstavitelia našich podnikov, samozrejme, čelia problémom, a to najmä v súvislosti s dodávateľskými sieťami a dopravou. No všetko je možné prispôsobiť, vybudovať novým spôsobom... V určitom bode sa to nezaobíde bez strát, ale určitým spôsobom nám to pomôže stať sa silnejšími,“ vyhlásil Putin.

Podľa ruského prezidenta je v konečnom dôsledku možno aj dobré, že niektoré západné spoločnosti z Ruska odišli.
 

Dnes treba vedieť

pred 47 minútami

Šéf NATO Jens Stoltenberg na summite v Madride prisľúbil krajinám v Afrike a na Blízkom východe zvýšenú podporu. Aliancia tak chce konkurovať narastajúcemu vplyvu Ruska a Číny v týchto regiónoch. (tasr)

pred hodinou

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred hodinou
pred 3 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 4 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.