Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2022, 09:03

Dohoda o vine a treste

Zoroslav Kollár do väzenia nejde, zaplatí 70-tisíc eur. Nie som kajúcnik, tvrdí

Zoroslav Kollár do väzenia nejde, zaplatí 70-tisíc eur. Nie som kajúcnik, tvrdí

Zoroslav Kollár. Foto: TASR

Kollár sa priznal, že dal úplatok pre SIS a úplatok v prípade krytia nelegálnej výroby cigariet. Pčolinský považuje dohodu o vine a treste za pozoruhodnú.

Zoroslav Kollár dostal pre korupciu úhrnný peňažný trest vo výške 70-tisíc eur, v prípade nezaplatenia náhradný 14-mesačný trest odňatia slobody.

Rozhodla o tom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, keď schválila dohodu o vine a treste uzavretú medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným.

Rozhodnutie je právoplatné.

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorý v tomto prípade čelí obžalobe, prijatie úplatku opakovane odmietol. „K dohode o vine a treste pána Zoroslava Kollára, za dva skutky, ku ktorým sa priznal, by som uviedol len toľko, že je pozoruhodná. A rovnako ako on si aj ja myslím, že budúcnosť bude ešte veľmi zaujímavá a prekvapivá, okrem iného aj preto, lebo poznám jeho výpovede veľmi detailne a viem, čo z nich vyplýva," reagoval Vladimír Pčolinský na facebooku. 

Súd dohodu o vine a treste považuje za primeranú a spravodlivú. „Proti tomuto rozsudku nie je prípustné odvolanie,“ povedala sudkyňa Ružena Sabová.

„S poukazom na skutočnosť, že sa aj súd s takto navrhnutým trestom stotožnil, nemám k tomu absolútne žiadne výhrady,“ reagoval prokurátor Michal Šúrek. Nekonkretizoval, či návrh na peňažný trest vo výške 70-tisíc eur vzišiel zo strany obhajoby alebo prokuratúry.

Kollár čelil obvineniu, že v auguste 2020 poskytol prostredníctvom Ľudovíta Makóa vtedajšiemu vedeniu SIS úplatok vo výške 40-tisíc eur za to, aby nebol sledovaný. Ide o prečin podplácania.

Inzercia

V druhej korupčnej kauze Kollár údajne sprostredkoval stretnutia Tomáša Rajeckého s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom. Ten mal za úplatok 300-tisíc eur zabezpečiť krytie ilegálnej výroby cigariet a včasné informácie o prípadných zásahoch orgánov činných v trestnom konaní. Kollár vraj napokon sľúbenú odmenu odmietol. V tomto prípade ide o prečin nepriamej korupcie.

Kollár je obvinený aj v rámci akcie Víchrica, ktorá sa týka korupcie na súdoch.

Nie som kajúcnik, nikoho som neudal

Kollár po rozsudku uviedol, že orgánom činným v trestnom konaní len opísal skutky, ktoré sa stali. Vraví, že nie je kajúcnik, nikoho neudal a nikoho neusvedčuje.

„To, prečo som sa rozhodol spolupracovať, bolo moje osobné slobodné rozhodnutie. Vzniklo po analýze súčasnej dôkaznej situácie v prípadoch, v ktorých som bol obvinený, a celkovej situácie na Slovensku,“ priblížil s tým, že o dôvodoch zatiaľ nechce hovoriť.

Odmietol, že by poskytol za ukončenie sledovania úplatok priamo Pčolinskému. „Nikdy som ho osobne nestretol, tým pádom som mu nemohol dať žiadne peniaze. A to, čo tvrdia ďalší kajúcnici v dôkaznej reťazi, to je ich vec a tú musí posúdiť súd,“ podotkol.

Vyhlásil, že peňažný trest vo výške 70-tisíc eur zaplatí. „Určite mám na zaplatenie trestu. Výsledok tohto konania nie je otázka emócií,“ dodal Kollár.

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred hodinou

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.