Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 20:41

Kontroverzný sovietsky maršal Konev už nie je čestným občanom Prahy

Podľa pražského primátora Zdeňka Hřiba vyšli najavo skutočnosti, pre ktoré nebol Konev čestným človekom. „Preto nemôže byť ani čestným občanom,“ vyhlásil Hřib.

Sovietsky maršal Ivan Konev už nie je čestným občanom Prahy. Rozhodli o tom vo štvrtok zastupitelia českého hlavného mesta. Dôvodom sú niektoré jeho problematické činy vrátane bombardovania Mladej Boleslavi tesne po druhej svetovej vojne alebo podiel na krvavom potlačení protestov v Maďarsku.

Konev sa ako vojvodca zúčastnil na oslobodení Prahy, časti Poľska, Sliezska a Saska spod nacistickej okupácie. Viedol však tiež potlačenie protisovietskeho povstania v Maďarsku v roku 1956, keď zomreli tisícky civilistov. V rokoch 1961-62 pôsobil v Berlíne, kde vtedy došlo k výstavbe Berlínskeho múru.

Podľa pražského primátora Zdeňka Hřiba vyšli postupom času najavo skutočnosti, pre ktoré podľa neho nebol Konev čestným človekom. "Preto nemôže byť ani čestným občanom," vyhlásil Hřib, ktorého cituje spravodajský webový portál iDNES.cz. Za odobratie čestného občianstva Konevovi zahlasovali 9. mája členovia mestskej rady, ich zámer teraz schválili aj zastupitelia.

"Zastával vyhranené ideologické postoje; nesúhlasil napríklad s rozhodnutím Nikitu Chruščova kritizovať Stalinove zločiny a odsúdiť kult jeho osobnosti. V reakcii na demokratizačné snahy zamýšľal vojensky zasiahnuť v októbri 1956 aj v Poľsku," píše sa v dokumente, ktorý vo štvrtok schválili zastupitelia českej metropoly.

Konev sa stal čestným občanom Prahy 6. júna 1945. Udelenie čestného občianstva je však podľa vyjadrenia pražského magistrátu nutné vnímať v dobovom kontexte a s ohľadom na ďalší historický vývoj v bývalom Česko-Slovensku, keď bol oficiálne povolený jediný výklad udalostí a niektoré fakty boli potláčané či zamlčované.

Medzi nimi bolo napríklad to, že vojsko vedené Konevom prišlo do Prahy až po uzavretí dohody medzi pražskými povstalcami a vedením nemeckej nacistickej posádky o odchode z mesta. Konev tiež rozhodol o bombardovaní Mladej Boleslavi 9. mája 1945, teda deň po konci vojny. Zomrelo vtedy 148 miestnych obyvateľov vrátane detí.

Otázkou osoby Koneva a jeho života sa pražský magistrát, ako aj niektoré radnice zaoberajú už niekoľko uplynulých rokov. Praha 6 nechala predvlani odstrániť jeho sochu z Námestia Interbrigády v štvrti Bubeneč a žižkovská radnica chce premenovať Konevovu ulicu po Karlovi Hartigovi, prvom starostovi štvrti Žižkov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred hodinou
pred 3 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 3 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

pred 4 hodinami

Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO. (tasr)

pred 4 hodinami

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov vyhlásil, že medzi Ruskom a Západom sa spúšťa nová „železná opona“. Deklaroval, že Moskva už odteraz nebude veriť Washingtonu ani Bruselu. „Európska únia sa vonkoncom nezaujíma o pochopenie našich záujmov,“ vyhlásil. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.