Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 15:19

Daň z ruskej ropy

Odložením rozhodnutia o mesiac už Slovensko stratilo 30 miliónov, vraví Heger

Podľa premiéra sa koalícia musí na schválení návrhu dohodnúť do konca júna. 

Vládna koalícia sa musí dohodnúť na schválení dane zo spracovanej ruskej ropy, a tiež na jej použití do konca júna. Odložením rozhodnutia o jeden mesiac už Slovensko stratilo približne 30 miliónov eur.

Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal premiér Eduard Heger. Návrh ministra financií Igora Matoviča zatiaľ zablokovala koaličná strana SaS. Tá požaduje, aby sa o výnos z tejto dane znížilo iné daňové zaťaženie.

"Je veľmi dôležité, aby sme sa dohodli na tom, že túto daň schválime a najlepšie, aby sme sa dohodli aj na tom, na čo ju použijeme," povedal Heger. Premiér dodal, že by osobne preferoval namiesto zníženia dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane na motorové palivá zníženie daní z práce.

"Presadzujem názor, že je kľúčové, aby sme išli v súlade s programovým vyhlásením vlády. To znamená, že znižujeme dane na strane práce, teda daňovo-odvodové zaťaženie a zvyšujeme dane na strane spotreby, majetku a negatívnych externalít," dodal Heger.

Napriek tomu si vie predstaviť aj zníženie iných daní, ktoré navrhol minister hospodárstva Richard Sulík. Ten vo štvrtok uviedol, že netrvá na znížení DPH na motorové palivá, no zásadné je pre neho zníženie inej dane približne v rovnakej výške. Medzi možnými uviedol dočasný pokles DPH na základné potraviny či plyn, daň z motorových vozidiel alebo dočasné zrušenie koncesionárskych poplatkov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 2 hodinami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.