Blokovanie ukrajinských prístavov
Putin žiada za uvoľnenie vývozu potravín z Ukrajiny výkupné, znie z Británie

Vladimir Putin. Foto - TASR/Michal Svítok
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tvrdí, že blokádu ukrajinských prístavov spôsobili západné sankcie.
Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová obvinila vo štvrtok ruského prezidenta Vladimira Putina, že blokádu obilia v ukrajinských prístavoch sa snaží využiť ako zámienku na zrušenie medzinárodných sankcií, ktoré Západ na Moskvu uvalil za ruskú inváziu na Ukrajinu.
"Je úplne otrasné, že sa Putin snaží od sveta žiadať výkupné a v podstate premieňa hlad a nedostatok jedla medzi najchudobnejšími ľuďmi na svete na zbraň," uviedla Trussová počas návštevy Bosny a Hercegoviny.
"Jednoducho to nesmieme dopustiť. Putin musí odvolať blokádu ukrajinského obilia," dodala. Podľa šéfky britskej diplomacie by zrušenie sankcií či ich akékoľvek uvoľnenie Putina z dlhodobého hladiska len posilnili.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko v stredu uviedol, že Rusko je pripravené vytvoriť humanitárne koridory pre plavidlá prevážajúce potraviny, aby mohli opustiť Ukrajinu výmenou za zrušenie niektorých sankcií Západu.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej invázie zastavil.
Kremeľ popiera akékoľvek špekulácie o tom, že blokuje vývoz z ukrajinských prístavov, a viní z toho sankcie Západu. Vo štvrtok to uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Moskva kategoricky odmieta obvinenia Spojených štátov a Európskej únie, že Rusko zabraňuje vývozu obilnín z čiernomorských prístavov, uviedol Peskov. "Naopak, obviňujeme západné krajiny z prijatia opatrení, ktoré k tomu viedli," dodal.
Kremeľ zároveň vyzval Západ na zrušenie týchto sankcií, ktoré podľa neho zabraňujú vývozu obilia z Ukrajiny.
Podľa nemeckej vlády blokuje Rusko na Ukrajine export približne 20 miliónov ton obilnín určených najmä pre severnú Afriku a Áziu – z nich veľkú časť v prístave v Odese.
Bývalý nemecký diplomat Rüdiger von Fritsch tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin sa snaží cielene vyvolať potravinové krízy na Blízkom východe a v Afrike, ktoré Európu destabilizujú masovými pohybmi utečencov.
Dnes treba vedieť
Severná Kórea viní zo zanesenia koronavírusu do krajiny "cudzokrajné predmety"
Severná Kórea prišla k záveru po vyšetrovaní. Ľuďom nariadila, "aby boli ostražití pri zaobchádzaní s cudzími vecami a balónmi".
Čaputová a Heger zaželali Fialovi úspech počas českého predsedníctva v Rade EÚ
Obaja mu zároveň prisľúbili spoluprácu.
Na výstavbu priemyselného parku Valaliky uvoľnila 123 miliónov eur
Štát tak do prípravy parku, v ktorom bude sídliť aj závod Volva, vloží spolu viac ako 200 miliónov eur.
Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)
Igor Matovič na Facebooku napísal, že ponúkol KDH spoločnú koalíciu. Kritizuje Milana Majerského, že namiesto odpovede dostal od neho odkazy cez médiá. Šéf KDH sa bráni, že to nie je on, kto internú debatu preniesol do médií. „Ak má byť takýto komentár potvrdením úprimnej snahy o spoluprácu - v snahe pomôcť ľuďom a rodinám na Slovensku, nemám na to čo povedať," tvrdí Majerský.
USA
TikTok je riziko pre národnú bezpečnosť, vyhlásila Federálna komunikačná komisia
Spoločnosti Apple a Google žiada, aby populárnu čínsku sociálnu sieť stiahli zo svojich obchodov s aplikáciami.
Rusko preberá kontrolu nad ropným a plynárenským projektom Sachalin-2
Shell a japonské spoločnosti kontrolovali takmer 50-percentný podiel akcií, Shell však kvôli sankciám projekt opúšťa.
Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)
Ruské jednotky sa pokúšajú obkľúčiť Lysyčansk
Lysyčansk je posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré ešte bránia ukrajinské jednotky.
Ukrajina má podľa šéfky Európskej komisie jasnú európsku perspektívu
Ursula von der Leyenová však politikov vyzvala, aby pokračovali v protikorupčných reformách.