Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 13:24

Zjednotená poľská opozícia by vo voľbách porazila PiS

Prvý prieskum ukázal, že päť opozičných strán by v parlamentných voľbách pri spoločnom postupe získalo dovedna 49,79 percent hlasov, zatiaľ čo strany vládnej konzervatívnej koalície by podporilo iba 36,53 percent voličov. 

Poľské opozičné strany majú šancu zvíťaziť v parlamentných voľbách v roku 2023, ak spoja svoje sily proti vládnucej pravicovej koalícii. Vyplýva to z najnovších prieskumov, ktoré boli vo štvrtok zverejnené v poľskom denníku Super Express.

Prvý prieskum ukázal, že päť strán demokratickej opozície by v parlamentných voľbách pri spoločnom postupe získalo dovedna 49,79 percent hlasov, zatiaľ čo strany vládnej koalície by podporilo iba 36,53 percent voličov.

Takýto volebný výsledok by sa však dal očakávať len v prípade, že by do volieb išli spoločne opozičná Občianska koalícia (KO), Ľavica, Poľská ľudová strana (PSL), Dohoda (Porozumienie) a Poľsko 2050.

Ak by sa im takto zjednotiť nepodarilo, v budúcoročných voľbách by zrejme opäť zvíťazila vládnuca aliancia Zjednotená pravica, ktorej dominuje národno-konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS), vyplýva z prieskumu.

Ak by jednotlivé opozičné strany kandidovali samostatne, Zjednotená pravica by vo voľbách získala niečo vyše 35 percent hlasov, zatiaľ čo najsilnejšie opozičné zoskupenie Občianska koalícia  približne 25 percent. Jedna z pätice strán demokratickej opozície - PSL - by sa v takomto prípade do parlamentu ani nedostala, rovnako ako populistické protisystémové hnutie Kukiz'15, vyplýva z druhého prieskumu zverejneného denníkom Super Express.

Oba prieskumy boli vykonané 24. a 25. mája na vzorke 1062 dospelých respondentov, píše agentúra PAP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 56 minútami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.