Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 18:08

Západ Moskvu sankciami nezastaví, treba ju vojensky poraziť, vraví ruský ekonóm

Západ Moskvu sankciami nezastaví, treba ju vojensky poraziť, vraví ruský ekonóm

Foto - TASR/AP

Ekonóm Inozemcev tvrdí, že ruská ekonomika sa vzniknutej situácii dobre prispôsobila. Z ekonomického hľadiska však predpokladá svet bez Ruska. Podľa bývalého námestníka ruského ministra energetiky treba otvoriť tretí front v samotnom Rusku.

Západné krajiny neodradia Rusko od vojny proti Ukrajine ekonomickými sankciami. Jediný spôsob, ako ukončiť vojnu, je vojenská porážka Ruska. Na pôde Viedenského inštitútu pre medzinárodné hospodárske porovnania to vo štvrtok vyhlásil ruský ekonóm a sociológ Vladislav Inozemcev.

"Rusko môže ľahko prehrať vojnu na bojisku," povedal riaditeľ moskovského Centra pre výskum postindustriálnej spoločnosti. Ruská armáda je podľa Inozemceva slabá a nálada medzi vojakmi je zlá.

Inozemcev tvrdí, že vojna na Ukrajine a s ňou spojené západné sankcie Rusku finančne neubližujú. Ruskú menu podľa neho ťahajú exportne orientované firmy, ktoré sú povinné vymieňať zahraničné meny za ruble. Vďaka tomu je podľa ekonóma ruská ekonomika dobre prispôsobená vzniknutej situácii.

Ruská centrálna banka podľa neho "veľmi šikovne zareagovala" na západné sankcie, ktoré síce boli pre Moskvu "prekvapivo tvrdé", avšak napokon sa Kremľu podarilo počiatočnú nervozitu upokojiť.

Napriek tomu Inozemcev odhaduje, že ruská ekonomika tento rok klesne o 12 až 15 percent. Podľa neho až 80 percent tohto poklesu bude dôsledkom odchodu západných spoločností z Ruska.

Ako príklad uviedol ruský automobilový priemysel, ktorý je závislý od dodávok súčiastok zo Západu. Tento výpadok by však podľa neho Rusko mohlo kompenzovať neoficiálnym dovozom, napríklad cez Turecko.

Napriek tomu však budú podľa Inozemceva problémy spôsobené chýbajúcimi komponentmi v mnohých odvetviach ruského priemyslu "obrovské".

Embargo na ruskú ropu do konca roka

Inozemcev ďalej predpokladá, že najneskôr do konca roka bude v rámci Európskej únie uvalené embargo na ruskú ropu. V otázke zavedenia embarga na ruský plyn je však ekonóm skeptický, pretože zastavenie dodávok tejto suroviny by podľa neho uvrhlo Európu do recesie.

Rusko však podľa Inozemceva do veľkej miery pocíti dlhodobé dôsledky západných sankcií. "Ruská ekonomika už nikdy nebude ako predtým," povedal Inozemcev s tým, že z ekonomického hľadiska predpovedá "svet bez Ruska".

Vladislav Inozemcev bol ešte pred začiatkom invázie na Ukrajinu ostrým kritikom pomerov v Rusku. Už v roku 2018 varoval, že nová studená vojna medzi Ruskom a Západom bude založená na úplnej absencii racionality zo strany Kremľa.

Putin sa podľa neho stal diktátorom, ktorý sa už ani nesnaží predstierať fungovanie demokracie. Inozemcev tvrdí, že Rusko rozpútaním vojny na Ukrajine "spáchalo politickú aj ekonomickú samovraždu".

Okrem iného vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin v Rusku "bezchybne vybudoval štyri piliere toho, čo sa nazýva fašizmus".

Inzercia

Proti Putinovi treba otvoriť front v samotnom Rusku

Tri mesiace od začiatku vojny na Ukrajine možno pozorovať, že režim ruského prezidenta Vladimira Putina je preťažený. Myslí si to bývalý námestník ruského ministra energetiky a súčasný predstaviteľ tamojšej opozície žijúci v exile Vladimir Milov. Podľa neho sú v súčasnosti otvorené dva fronty vojny.

Okrem vojenskej podpory Ukrajine a sankciám voči Rusku treba podľa neho otvoriť ešte pomyselný tretí front, ktorý by prispel k zmene vnímania Putinovej politiky v samotnom Rusku. To by podľa neho mohlo predznamenať koniec tamojšieho režimu.

"To, čo momentálne vidíme, nie je vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. Ide o pokus Vladimira Putina zmeniť celosvetový poriadok," povedal Milov v stredu večer na podujatí Rakúskeho inštitútu pre európsku a bezpečnostnú politiku vo Viedni.

Putinovi ide podľa Milova o "oživenie práva najsilnejších". Šéf Kremľa chce – domnieva sa Milov – dosiahnuť, aby prekresľovanie hraníc štátov bolo "bežnou rutinou" veľmocí. Ruský opozičný politik preto odmietol názor niektorých komentátorov, že s Putinom treba dosiahnuť dohodu za každú cenu a treba mu dať, čo chce.

"Akékoľvek uznanie ruských územných ziskov na Ukrajine by bolo cynické. To by Putina povzbudilo ísť ešte ďalej," myslí si exilový opozičný predstaviteľ.

Rusko potrebuje sebareflexiu ako Nemecko po vojne

Milov – spolupracovník väzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného – označil sankcie, ktorými Západ reagoval na vojnu proti Ukrajine, za "veľmi účinné". Ocenil aj rozhodnutie západných firiem ukončiť svoje pôsobenie v Rusku. "Potrebujeme však viac," dodal.

"Putinov systém nebol pripravený odolať takejto úrovni ekonomického tlaku. Avšak hlavným faktorom nádeje, že sa Putinov útok podarí odraziť, je ukrajinský odpor a statočnosť Ukrajincov," uviedol Milov.

Podľa neho veľká časť ruského obyvateľstva nedostáva pravdivé informácie o dianí na Ukrajine. Milov preto považuje za dôležité "otvoriť tretí front" proti Putinovi, ktorého cieľom by bola zmena verejného vnímania krokov šéfa Kremľa a jeho politiky v samotnom Rusku.

"Skôr či neskôr budeme úspešní," povedal Milov s odkazom na nedávne prieskumy verejnej mienky v Rusku. Konkrétne hovoril o klesajúcej dôvere Rusov v ruské štátne médiá. Milov však počas diskusie vo Viedni zdôraznil, že neverí v možnosť štátneho prevratu.

"Skôr predpokladám, že Putinova autorita (v očiach Rusov) klesne, a to sa pravdepodobne stane rýchlo," vysvetlil.

Opozičný politik zároveň dodal, že nebude stačiť len povedať, že "za všetko môže Putin". Rusko bude podľa Milova potrebovať rovnakú "sebareflexiu ako Nemecko po druhej svetovej vojne".
 

Dnes treba vedieť

pred 41 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred hodinou

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.