Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 11:15

Samosprávy tlačia na prezidentku

Bratislava žiada Čaputovú zastaviť Matovičov balíček. Hrozí vyššími poplatkami

Bratislava žiada Čaputovú zastaviť Matovičov balíček. Hrozí vyššími poplatkami

Matúš Vallo a Richard Rybníček. Foto - TASR

Protiinflačný balíček odmietlo po Únii miest Slovenska a ZMOS-e aj hlavné mesto Bratislava. Samosprávy sa chcú stretnúť s prezidentkou, aby nový zákon nepodpísala.

„Vládny návrh je len prelievanie problému,“ vyhlásilo hlavné mesto Bratislava a upozornilo, že protiinflačný balíček zákonov má byť financovaný zásadným obmedzením služieb, rozvoja a údržby infraštruktúry v mestách a obciach.

Považuje za správne, že vláda chce riešiť dôsledky zdražovania, ale nemôže to riešiť tým, že dodatočný príspevok pre niektoré rodiny zaplatí odčerpaním zdrojov na údržbu a rozvoj škôl, jedální, športovísk, detských ihrísk, ciest, verejných priestorov či domovov sociálnych služieb.

Štedrý bonus za vyššie poplatky

Rodinám štát podľa bratislavskej samosprávy prispeje do domáceho rozpočtu, zároveň však ich deti oberie o kvalitné a dostupné školy a škôlky.

„Niektorým rodinám prinesie štedrejší daňový bonus, ale zamlčí fakt, že v konečnom dôsledku toto rozhodnutie vlády môže spôsobiť zvýšenie iných poplatkov, ktoré aj tak zaplatia všetci obyvatelia,“ podotklo mesto.

Čítajte tiež

Bratislava pripomína, že ona i ďalšie mestá a obce na Slovensku v posledných rokoch jasne ukázali, že vedia mimoriadne efektívne riešiť problémy vzniknuté v dôsledku kríz, či už pandémie, alebo vojny na Ukrajine. Tvrdí však, že v posledných rokoch vláda zaviedla viaceré legislatívne zmeny, ktoré museli byť financované z rozpočtov samospráv a bez adekvátnej kompenzácie zo strany štátu.

„Dnes ide v Bratislave o kumulatívnu hodnotu desať miliónov eur ročne, ktorá už dávno pohltila všetky vyššie výnosy z dane z príjmu fyzických osôb, na ktoré sa minister financií opakovane odvoláva,“ vyhlásilo hlavné mesto.

Vláda oberie samosprávy o viac peňazí

Bratislava upozornila, že samosprávy pomáhali obyvateľom zvládnuť pandémiu, vláda však dodnes hlavnému mestu nekompenzovala negatívne dosahy tejto krízy na mestské financie na úrovni 46 miliónov eur (vrátane 30 miliónov eur výpadku tržieb v mestskej hromadnej doprave).

„Namiesto spravodlivej kompenzácie chce dnes vláda samosprávam zobrať ešte viac,“ skonštatovalo mesto a vyjadrilo presvedčenie, že existujú kompenzačné opatrenia, ktoré môžu pomôcť rodinám v núdzi, a to aj bez toho, aby bolo ohrozené fungovanie samospráv a služieb pre všetkých obyvateľov.

Inzercia

Vyššie poplatky, znížená kvalita služieb

Prezident Únie miest a obcí Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček varoval, že mestá a obce budú musieť po prijatí zákona zvažovať zvyšovanie daní z nehnuteľností, poplatkov za školy a škôlky či prijímať rozhodnutia, ktoré budú voči občanom nepopulárne.

„Bohužiaľ, asi nebudeme mať inú možnosť, keďže máme obrovské výdavky aj v súvislosti s rastom cien energií, stavebných materiálov a so všetkým,“ konštatoval Rybníček s tým, že výdavky samospráv sú čoraz väčšie ako príjmy.

Mestá a obce podľa neho budú musieť škrtať a hľadať riešenia, ktoré budú znamenať zníženie kvality služieb pre ich obyvateľov.

Čítajte tiež

S hlavou štátu sa chcú stretnúť aj zástupcovia ZMOS-u. Združenie miest a obcí Slovenska hlasovanie poslancov parlamentu, ktorí zároveň pôsobia v samosprávach, vníma ako krok, ktorým ublížili nielen mestám, obciam či samosprávnym krajom, v ktorých pôsobia, ale aj všetkým ostatným samosprávam.

„Práve ľudia schvaľujúci zákony a pôsobiaci v samospráve to mali najlepšie vedieť. Tento ich postoj sa zároveň podpísal pod nútené obmedzovanie kvality a rozsahu verejných služieb, ktoré samosprávy zabezpečujú pre svojich obyvateľov,“ povedal ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Ministerstvo financií sa v uplynulých dňoch opakovane ohradilo voči tvrdeniam samospráv. Šéf rezortu Igor Matovič deklaruje, že samosprávy nebudú mať menej peňazí, ako majú v súčasnosti. Priznáva však, že niektoré samosprávy môžu zostať „dýchavičné“, a poznamenal, že poctivým samosprávam určite podá štát pomocnú ruku.

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

 

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 40 minútami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.