Zelenského kritika Kissingera
V kalendári má rok 1938. Vzdať sa Krymu a Donbasu za mier prirovnal k Sudetom

Ukrajinský prezident. Foto - TASR/AP
Ukrajinský prezident dôrazne odmieta návrhy, aby sa jeho krajina v záujme dosiahnutia mierovej dohody s Ruskom vzdala kontroly nad oblasťami okupovanými ruskými silami.
Vo svojom videoprejave z noci na štvrtok Zelenskyj povedal, že tí „veľkí geopolitici“, ktorí to naznačujú, ignorujú záujmy obyčajných Ukrajincov – „miliónov tých, ktorí žijú na území, ktoré (západní politici) navrhujú vymeniť za ilúziu mieru“.
Zelenskyj zdôraznil, že nad ukrajinskými záujmami nikdy nesmie prevážiť vôľa tých, ktorí sa už nevedia dočkať, aby sa mohli znova schádzať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
„Vždy musíme myslieť na ľudí a pamätať na to, že hodnoty nie sú len slová,“ prízvukoval najvyšší ukrajinský predstaviteľ.
Zelenského slová boli kritikou na adresu bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera, ktorý tento týždeň vo svojom vystúpení na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vyhlásil, že Ukrajina by mala akceptovať ruskú okupáciu Krymu.
„Vyvoláva to pocit, že pán Kissinger nemá vo svojom kalendári rok 2022, ale 1938,“ povedal ukrajinský prezident v narážke na Mníchovskú dohodu.

Ukrajina musí vo vojne s Ruskom zvíťaziť, aby sa ukázalo, že útok voči Kyjevu bol strategickou chybou šéfa Kremľa Putina, povedala v Davose predsedníčka Európskej komisie. Exšéf americkej diplomacie varuje Západ pred porážkou Ruska.
Poznamenal tiež, že aj v niektorých západných médiách sa začali objavovať „symptomatické“ úvodníky, že Ukrajina údajne musí prijať zložité kompromisy a vzdať sa územia výmenou za mier.
Zelenskyj tieto návrhy prirovnal k snahám britských a francúzskych politikov, ktorí v roku 1938 schválili pripojenie časti československého pohraničia k Nemecku v nádeji, že to zabráni novej vojne.
Svet Ukrajinu nebral do úvahy, nebol pripravený na jej odvahu
Ukrajinský prezident vyjadril presvedčenie, že „po totálnej invázii Ruska svet nebol pripravený na ukrajinskú odvahu“, pretože „mnohí vo svete nemali vo zvyku brať Ukrajinu do úvahy, i keď na Rusko ohľad brali“.
Dodal, že aj z tohto dôvodu venuje takú pozornosť medzinárodným platformám a parlamentom, ako aj komunikácii s odbornou komunitou, s novinármi i so študentmi.
Vo videopríhovore tiež upozornil, že ruskí vojaci majú v niektorých častiach Donbase výraznú prevahu, oveľa viac zbraní i vojakov. Žiadal preto o ešte väčšiu vojenskú pomoc zo Západu, aby to bolo „dosť na víťazstvo."
Zelenského poradca Olexij Arestovyč priznal, že ruská armáda dosiahla určitý taktický úspech, ktorý by podľa neho mohol prerásť do úspechu v bojiskách v oblasti miest Lysyčansk a Severodoneck.
Predstaviteľ Krymu tvrdí, že Azovské more Ukrajina navždy stratila
Zatiaľ čo ukrajinský prezident sľubuje, že Ukrajinci získajú späť všetky ukrajinské územia a mestá okupované Ruskom a nepristúpi k žiadnej mierovej dohode, ktorá, nebude garantovať obnovenie hraníc Ukrajiny v ich pôvodnom rozsahu, podpredseda vlády Ruskom anektovaného Krymu Georgij Muradov má iný názor.
Domnieva sa, že Azovské more je pre Ukrajinu navždy stratené, informoval denník The Guardian.
"Prístavy v Záporožskej a Chersonskej oblasti už nikdy nebudú ukrajinské. Som presvedčený, že po zjednotení našich regiónov s Ruskom bude Azovské more opäť výlučne vnútrozemským morom Ruskej federácie," myslí si Muradov, ktorého vyjadrenie zverejnila ruská štátna agentúra RIA Novosti.
Rovnaký názor má aj šéf Vladimir Rogov, šéf kolaborantskej správy dobytých území v Záporožskej oblasti, ktorého do funkcie dosadila ruská armáda.
"Všetko, kam (Rusi) postúpia, si vezmeme späť, všetko," povedal v apríli ukrajinský prezident. "Toto nie je otázka 20 či 30 rokov - to je otázka toho, či máme zbrane. Vezmeme si naspäť všetko na jeden záťah, všetky okupované územia," vyhlásil. Rusko anektovalo Krymský polostrov v roku 2014.
Podľa ukrajinských predstaviteľov ruské jednotky pokračujú v útočných operáciách na východe Ukrajiny s cieľom získať úplnú kontrolu nad územím Doneckej, Luhanskej a Chersonskej oblasti a udržať pozemný koridor s dočasne okupovaným Krymom.
Dnes treba vedieť
Severná Kórea viní zo zanesenia koronavírusu do krajiny "cudzokrajné predmety"
Severná Kórea prišla k záveru po vyšetrovaní. Ľuďom nariadila, "aby boli ostražití pri zaobchádzaní s cudzími vecami a balónmi".
Čaputová a Heger zaželali Fialovi úspech počas českého predsedníctva v Rade EÚ
Obaja mu zároveň prisľúbili spoluprácu.
Na výstavbu priemyselného parku Valaliky uvoľnila 123 miliónov eur
Štát tak do prípravy parku, v ktorom bude sídliť aj závod Volva, vloží spolu viac ako 200 miliónov eur.
Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)
Igor Matovič na Facebooku napísal, že ponúkol KDH spoločnú koalíciu. Kritizuje Milana Majerského, že namiesto odpovede dostal od neho odkazy cez médiá. Šéf KDH sa bráni, že to nie je on, kto internú debatu preniesol do médií. „Ak má byť takýto komentár potvrdením úprimnej snahy o spoluprácu - v snahe pomôcť ľuďom a rodinám na Slovensku, nemám na to čo povedať," tvrdí Majerský.
USA
TikTok je riziko pre národnú bezpečnosť, vyhlásila Federálna komunikačná komisia
Spoločnosti Apple a Google žiada, aby populárnu čínsku sociálnu sieť stiahli zo svojich obchodov s aplikáciami.
Rusko preberá kontrolu nad ropným a plynárenským projektom Sachalin-2
Shell a japonské spoločnosti kontrolovali takmer 50-percentný podiel akcií, Shell však kvôli sankciám projekt opúšťa.
Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)
Ruské jednotky sa pokúšajú obkľúčiť Lysyčansk
Lysyčansk je posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré ešte bránia ukrajinské jednotky.
Ukrajina má podľa šéfky Európskej komisie jasnú európsku perspektívu
Ursula von der Leyenová však politikov vyzvala, aby pokračovali v protikorupčných reformách.