Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 08:07

Prolife

Americká Oklahoma skončila s potratmi, prijala ich zákaz od oplodnenia

Americká Oklahoma skončila s potratmi, prijala ich zákaz od oplodnenia

Guvernér Oklahomy Kevin Stitt. Foto - TASR/AP

Nová protipotratová legislatíva tak patrí k najstriktnejším v USA. Zákon zároveň umožňuje občanom žalovať zariadenia či lekárov, ktorí pomáhajú ženám ísť na potrat.

Kým predošlý protipotratový zákon v americkom štáte Oklahoma umožnoval vykonať potrat len do šiesteho týždňa tehotenstva, nové sprísnenie zakazuje potraty už od momentu oplodnenia. Výnimkou je vážne ohrozenie zdravia ženy a v prípade tehotenstva, ktoré je výsledkom znásilnenia či incestu, ktoré však musia byť nahlásené na polícii.

Guvernér Kevin Stitt sľúbil obyvateľom Oklahomy, že podpíše akýkoľvek zákon presadzujúci obmedzenie potratov. „Sľúbil som Oklahomčanom, že ako guvernér podpíšem akýkoľvek zákon ochraňujúci život a zameraný proti interrupcii. A som hrdý na to, že sa mi dnes tento prísľub podarilo naplniť,“ uviedol Stitt.

„Keďže život sa začína počatím, tak od tohto okamihu máme ako ľudské bytosti zodpovednosť chrániť život dieťaťa i matky,“ dodal.

Zákon lekárom umožňuje vykonať interrupciu v prípadoch, keď je potrebné vybrať z tela matky „mŕtve nenarodené dieťa, ktoré zomrelo pri spontánnom potrate“ a pri mimomaternicovom tehotenstve. Nevzťahuje sa na používanie antikoncepcie a takzvanej núdzovej antikoncepcie, ktorá sa používa po pohlavnom styku.

Dve zo štyroch oklahomských interrupčných kliník prestali vykonávať zákroky už v máji. Vtedy totiž Stitt podpísal zákon, ktorý zakazuje vykonávanie interrupcií, keď je možné určiť, že dieťaťu v maternici bije srdce. To podľa odborníkov zodpovedá približne šiestemu týždňu tehotenstva, keď mnohé ženy ešte nevedia, že sú tehotné.

V priebehu leta začne navyše v Oklahome platiť ďalší zákon, ktorý definuje vykonanie interrupcie ako trestný čin a neobsahuje výnimky pre znásilnenie či incest. Človek, ktorý vykoná interrupciu, bude môcť byť odsúdený na najviac desať rokov odňatia slobody.

Podobný zákon schválili vlani v americkom štáte Texas, kde sa počet interrupcií následne výrazne znížil, pretože ženy začali chodiť do okolitých federálnych štátov vrátane Oklahomy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 56 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred hodinou

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.