Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 06:55

Predražený realitný trh v eurozóne by sa mohol začať ochladzovať, tvrdí ECB

„Prudké zvýšenie úrokových sadzieb môže v krátkodobom horizonte spôsobiť v oblasti cien realít korekciu. Súčasná nízka úroveň úrokových sadzieb zvyšuje pravdepodobnosť výrazného obratu cien nehnuteľností,“ uviedla európska banka. 

Predražený realitný trh v eurozóne by sa mohol začať ochladzovať, ak úrokové sadzby hypoték budú rásť rýchlejšie než inflácia. Uviedla to v stredu vo svojej správe o finančnej stabilite Európska centrálna banka (ECB). Informovala o tom agentúra Reuters.

Ceny nehnuteľností v eurozóne rastú výrazne už niekoľko rokov, pričom v období pandémie sa tempo rastu ešte zrýchlilo. Dôvodom je mimoriadne uvoľnená menová politika ECB, ktorá stlačila hypotekárne sadzby nadol.

ECB, ktorá by mala na júlovom zasadnutí pristúpiť k prvému zvýšeniu hlavnej úrokovej sadzby za posledných 10 rokov, odhaduje, že nehnuteľnosti v eurozóne sú v súčasnosti nadhodnotené v priemere o takmer 15 %. V niektorých krajinách je to až o 60 %.  

Banka upozornila, že ceny nehnuteľností by mohli klesnúť o 0,83 až 1,17 % pri každom zvýšení hypotekárnych sadzieb o 10 bázických bodov po úprave o infláciu.

„Prudké zvýšenie úrokových sadzieb môže v krátkodobom horizonte spôsobiť v oblasti cien realít korekciu. Súčasná nízka úroveň úrokových sadzieb zvyšuje pravdepodobnosť výrazného obratu cien nehnuteľností,“ uviedla ECB v správe, ktorú zverejňuje každých šesť mesiacov.  

Banka zároveň poukázala na prudký rast cien domov a bytov v súvislosti s objemom poskytovaných hypotekárnych úverov. Ako dodala, najprudší rast reálnych cien nehnuteľností, ako aj objemu hypoték vykazujú Slovensko, Estónsko a Litva.

Čo sa týka dlhu domácností voči hrubému domácemu produktu (HDP), najvyšší je podľa ECB v Holandsku, na Cypre a v Grécku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred hodinou

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.