Predražený realitný trh v eurozóne by sa mohol začať ochladzovať, tvrdí ECB
„Prudké zvýšenie úrokových sadzieb môže v krátkodobom horizonte spôsobiť v oblasti cien realít korekciu. Súčasná nízka úroveň úrokových sadzieb zvyšuje pravdepodobnosť výrazného obratu cien nehnuteľností,“ uviedla európska banka.
Predražený realitný trh v eurozóne by sa mohol začať ochladzovať, ak úrokové sadzby hypoték budú rásť rýchlejšie než inflácia. Uviedla to v stredu vo svojej správe o finančnej stabilite Európska centrálna banka (ECB). Informovala o tom agentúra Reuters.
Ceny nehnuteľností v eurozóne rastú výrazne už niekoľko rokov, pričom v období pandémie sa tempo rastu ešte zrýchlilo. Dôvodom je mimoriadne uvoľnená menová politika ECB, ktorá stlačila hypotekárne sadzby nadol.
ECB, ktorá by mala na júlovom zasadnutí pristúpiť k prvému zvýšeniu hlavnej úrokovej sadzby za posledných 10 rokov, odhaduje, že nehnuteľnosti v eurozóne sú v súčasnosti nadhodnotené v priemere o takmer 15 %. V niektorých krajinách je to až o 60 %.
Banka upozornila, že ceny nehnuteľností by mohli klesnúť o 0,83 až 1,17 % pri každom zvýšení hypotekárnych sadzieb o 10 bázických bodov po úprave o infláciu.
„Prudké zvýšenie úrokových sadzieb môže v krátkodobom horizonte spôsobiť v oblasti cien realít korekciu. Súčasná nízka úroveň úrokových sadzieb zvyšuje pravdepodobnosť výrazného obratu cien nehnuteľností,“ uviedla ECB v správe, ktorú zverejňuje každých šesť mesiacov.
Banka zároveň poukázala na prudký rast cien domov a bytov v súvislosti s objemom poskytovaných hypotekárnych úverov. Ako dodala, najprudší rast reálnych cien nehnuteľností, ako aj objemu hypoték vykazujú Slovensko, Estónsko a Litva.
Čo sa týka dlhu domácností voči hrubému domácemu produktu (HDP), najvyšší je podľa ECB v Holandsku, na Cypre a v Grécku.
Dnes treba vedieť
Čaputová a Heger zaželali Fialovi úspech počas českého predsedníctva v Rade EÚ
Obaja mu zároveň prisľúbili spoluprácu.
Na výstavbu priemyselného parku Valaliky uvoľnila 123 miliónov eur
Štát tak do prípravy parku, v ktorom bude sídliť aj závod Volva, vloží spolu viac ako 200 miliónov eur.
Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)
Igor Matovič na Facebooku napísal, že ponúkol KDH spoločnú koalíciu. Kritizuje Milana Majerského, že namiesto odpovede dostal od neho odkazy cez médiá. Šéf KDH sa bráni, že to nie je on, kto internú debatu preniesol do médií. „Ak má byť takýto komentár potvrdením úprimnej snahy o spoluprácu - v snahe pomôcť ľuďom a rodinám na Slovensku, nemám na to čo povedať," tvrdí Majerský.
USA
TikTok je riziko pre národnú bezpečnosť, vyhlásila Federálna komunikačná komisia
Spoločnosti Apple a Google žiada, aby populárnu čínsku sociálnu sieť stiahli zo svojich obchodov s aplikáciami.
Rusko preberá kontrolu nad ropným a plynárenským projektom Sachalin-2
Shell a japonské spoločnosti kontrolovali takmer 50-percentný podiel akcií, Shell však kvôli sankciám projekt opúšťa.
Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)
Ruské jednotky sa pokúšajú obkľúčiť Lysyčansk
Lysyčansk je posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré ešte bránia ukrajinské jednotky.
Ukrajina má podľa šéfky Európskej komisie jasnú európsku perspektívu
Ursula von der Leyenová však politikov vyzvala, aby pokračovali v protikorupčných reformách.
30 rokov od rozdelenia Československa
Ak by sme boli vtedy v EÚ, tak by sme po sebe strieľali určite, tvrdil Klaus
Podľa slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara existovali ľudia, ktorí chceli bojovať, s Klausom však riešili, aby sa to nestalo. Tiež tvrdil, že vtedajší prezident Václav Havel sa snažil o nastolenie prezidentského systému.