Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 06:52

Šéf diplomacie USA oznámil vznik novej skupiny na skúmanie zločinov na Ukrajine

Budú sa na nej spoločne podieľať Británia, Európska únia a Spojené štáty, informovala stanica CNN.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken oznámil v stredu zriadenie novej skupiny, ktorá pomôže v úsilí ukrajinskej generálnej prokuratúry zdokumentovať vojnové zločiny a ďalšie zverstvá spáchané na Ukrajine.

Nový mechanizmus nazvaný Poradná skupina pre ťažké zločiny (Atrocity Crimes Advisory Group, ACA) poskytne „strategické poradenstvo a operačnú pomoc oddeleniam ukrajinskej generálnej prokuratúry skúmajúcim vojnové zločiny a ďalšie zverstvá na Ukrajine“, povedal Blinken.

„Hoci Spojené štáty a naši partneri podporujú celý rad medzinárodných snáh o vyvodenie zodpovednosti za zverstvá, ukrajinská generálna prokuratúra bude hrať kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní toho, aby tí, ktorí sú zodpovední za vojnové zločiny a iné zverstvá, boli braní na zodpovednosť,“ dodal.

Okrem zefektívnenia úsilia poskytne ACA podľa Blinkena aj rozšírené financovanie tímu medzinárodných prokurátorov a iných odborníkov na vojnové zločiny, ktorí sú už nasadení v regióne.

Začiatkom tohto týždňa dostal 21-ročný ruský vojak doživotie za zabitie neozbrojeného ukrajinského civilistu v prvom ukrajinskom procese týkajúcom sa vojnových zločinov od začiatku ruskej invázie, pripomína CNN.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

Prokuratúra podala podľa informácií Denníka N obžalobu na bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera. Dôvodom má byť nepriama korupcia a zasahovanie do nezávislosti súdu. Lindtner bol obvinený už v rámci akcie Búrka aj akcie Víchrica. (Denník N)

pred hodinou

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 2 hodinami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.