Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. máj 2022, 18:08

Ukrajinský minister zahraničia

Ukrajina potrebuje raketové systémy, a to čo najskôr

Ukrajina potrebuje raketové systémy, a to čo najskôr

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Foto - TASR/AP

„Každý deň, ktorý niekto len tak presedí vo Washingtone, Berlíne, Paríži a ďalších hlavných mestách uvažovaním o tom, či by mal alebo nemal niečo urobiť, nás stojí životy a územie," vraví Dmytro Kuleba.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vo švajčiarskom Davose uviedol, že potreby jeho krajiny sa dajú zhrnúť do dvoch anglických skratiek MLRS a ASAP, znamenajúcich salvové raketomety a ich čo najskoršie doručenie.

Informuje o tom agentúra AP.

Kuleba ďalej povedal, že situácia v Donbase na východe Ukrajiny je momentálne „mimoriadne zlá". Dodanie zmienených raketových systémov by podľa jeho slov mohlo ukrajinským vojakom pomôcť pri pokusoch o opätovné získanie kontroly nad mestami, ako napríklad juhoukrajinským Chersonom, ktoré ovláda Rusko.

Kuleba, ktorý je v Davose na zasadnutí Svetového ekonomického fóra, uviedol, že tam absolvoval už približne desiatku bilaterálnych stretnutí s lídrami krajín, ktoré majú takéto raketové systémy.

„Reakcia, s ktorou sa stretávam je... Už vám ich dali Američania?" povedal šéf ukrajinskej diplomacie. „Takže toto je bremeno toho, byť lídrom. Všetci sa na vás pozerajú. Washington teda musí dodržať svoj sľub a čo najskôr nám poskytnúť salvové raketomety. Ostatní ho potom budú nasledovať," povedal šéf ukrajinskej diplomacie.

Ak Ukrajine nebudú takéto raketové systémy doručené čo najskôr, situácia v Donbase sa podľa jeho slov bude ešte viac zhoršovať. „Každý deň, ktorý niekto len tak presedí vo Washingtone, Berlíne, Paríži a ďalších hlavných mestách uvažovaním o tom, či by mal alebo nemal niečo urobiť, nás stojí životy a územie," dodal Kuleba.

Kuleba okrem toho v stredu na Twitteri zareagoval aj na vyhlásenie Ruska, ktoré oznámilo, že je pripravené prestať blokovať ukrajinské prístavy a vytvoriť humanitárne koridory pre plavidlá prevážajúce potraviny, výmenou za to ale žiada zrušenie medzinárodných sankcií.

Šéf ukrajinskej diplomacie Moskvu v tejto súvislosti obvinil z „vydierania sveta". Dodal, že každý, kto uvažuje nad pristúpením na túto hru Ruska, by mal najskôr "navštíviť hroby zabitých ukrajinských detí a porozprávať sa s ich rodičmi".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 28 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 58 minútami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.