Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. máj 2022, 16:32

Boris Johnson na seba prevzal zodpovednosť za kauzu partygate

„Som zahanbený, poučil som sa," uviedol britský premiér.

Britský premiér Boris Johnson prevzal na seba v stredu plnú zodpovednosť za večierky, ktoré sa konali v sídle britskej vlády na Downing Street v čase pandemického lockdownu.

„Preberám na seba plnú zodpovednosť za to, čo sa stalo pod mojím dohľadom... Som zahanbený, poučil som sa," uviedol Johnson v britskom parlamente.

Britský premiér opakovane čelí výzvam na odstúpenie od opozičných politikov i členov vlastnej strany po tom, ako sa prišlo na to, že v sídle vlády sa konali večierky, na ktorých sa podával alkohol, v čase, keď vláda vyzývala britských občanov, aby sa nesocializovali mimo svojej domácnosti. Niektorí ľudia sa pritom v tomto čase nemohli zúčastniť ani na pohreboch svojich blízkych, pripomína Reuters.

Vyšetrovanie kauzy "partygate" sa začalo na základe zistení druhej tajomníčky úradu vlády Sue Grayovej. Tá vo svojej vyšetrovacej správe, ktorej záverečnú časť zverejnili v stredu, z večierkov neobviňovala konkrétne Johnsona, no poskytla viacero detailov o večierkoch vrátane fotografií z vyše desiatich takýchto stretnutí, pričom na niektorých sa zúčastnil aj Johnson.

Grayová v správe uviedla, že mnohé z týchto večierkov neboli v súlade s vtedajšími protipandemickými opatreniami.

Britskému premiérovi tiež v tejto súvislosti udelili pokutu pre oslavu svojich 56. narodenín, ktorá sa uskutočnila 19. júna 2020. Pokutu mu udelili napriek tomu, že Grayová vo svoje správe uviedla, že Johnson o tomto večierku dopredu nevedel.

Počiatočné zistenia Grayovej týkajúce sa večierkov zverejnili ešte v januári, avšak bližšie detaily publikovali len minulý týždeň po ukončení samostatného vyšetrovanie polície, na základe ktorého bolo udelených 126 pokút.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie: Dnes bude malá, lokálne zväčšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, prehánky a búrky. Mimoriadne teplo, na západe dusno. Denná teplota vystúpi na 29 až 36 stupňov. (shmú)

pred 11 hodinami

Päť ľudí zahynulo a 22 ďalších vrátane piatich detí utrpelo zranenia pri ruskom ostreľovaní Charkova. Uviedol to gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov. „Všetci z nich sú civilisti z Charkova. Išli po uliciach alebo boli na detských ihriskách. Úprimnú sústrasť ich rodinám,“ napísal. (tasr)

pred 11 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.