Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. máj 2022, 11:42

Ukrajina by mohla mŕtve telá ruských vojakov vymeniť za vojnových zajatcov

Dobrovoľníkom a armáde sa na severovýchode Charkovskej oblasti podarilo zhromaždiť telá 60 ruských vojakov.

Ukrajina sa snaží identifikovať mŕtvych ruských vojakov na základe tetovaní či vzoriek DNA a zhromažďuje ich v chladiarenskom vojenskom vagóne, keďže podľa nej môžu byť práve tieto mŕtve telá použité v rámci výmeny za ukrajinských vojnových zajatcov. Píše o tom agentúra Reuters.

Dobrovoľníkom a armáde sa na severovýchode Charkovskej oblasti podarilo zhromaždiť telá 60 ruských vojakov.

Podľa kapitána Antona Ivannikova z ukrajinských ozbrojených síl sa pri výmene vojnových zajatcov mŕtve telá niekedy používajú. Dodal, že mimoriadne cenné môžu byť najmä telá vyššie funkčne postavených vojenských dôstojníkov.

"Snažíme sa získať všetku dokumentáciu či kreditné karty. Hocičo, čo by nám mohlo pomôcť s identifikáciou tiel," objasnil Ivannikov. Podľa neho im tieto osobné veci môžu pomôcť v určení, aký vojaci či aké brigády sa v oblasti nachádzali a čo by mohlo byť užitočné pri budúcich výmenách zajatcov. Mŕtve telá budú následne prevezené do Kyjeva, kde sídli na to určený vyjednávací tím.

Podľa agentúry Reuters našli najmenej dve telá ruských vojakov v studni v dedine Mala Rohaň. Aspoň jeden z nich mal ruky zviazané za chrbtom, čo podľa Ivannikova naznačuje, že ho mohli potrestať ako dezertéra. Ďalšieho vojaka našli pochovaného v plytkom hrobe označenom nápisom "Tu je pochovaný ruský okupant". Štvrté telo vojaka sa našlo v pivnici jedného z domov. Ivannikov uviedol, že zrejme ho jeho spolubojovníci nechali samého, a tak spáchal samovraždu zastrelením. Okolnosti smrti vojakov sa však nepodarilo nezávisle overiť.

Ruské ministerstvo obrany sa k strieľaniu ruských vojakov za dezertérstvo ani k výmene mŕtvych tiel za ukrajinských zajatcov zatiaľ nevyjadrilo.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 47 minútami

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred hodinou
pred 3 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 3 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

pred 4 hodinami

Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO. (tasr)

pred 4 hodinami

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov vyhlásil, že medzi Ruskom a Západom sa spúšťa nová „železná opona“. Deklaroval, že Moskva už odteraz nebude veriť Washingtonu ani Bruselu. „Európska únia sa vonkoncom nezaujíma o pochopenie našich záujmov,“ vyhlásil. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.