Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. máj 2022, 10:24

Výrazný rast cien nehnuteľností na Slovensku pokračoval aj na začiatku roka

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie stúpli medzikvartálne o 8,5 percenta. Medziročné tempo rastu dosiahlo 23,3 percenta.

Rast cien bytov bol výraznejší ako rast cien rodinných domov.

Z regiónov vyniká najmä Košický, Banskobystrický a Trnavský kraj. Údaje o úveroch naznačujú, že domácnosti sa na začiatku roka snažili využiť ešte stále nízke úrokové sadzby. Informovala o tom v stredu Národná banka Slovenska (NBS).

Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností je na základe nových dát na úrovni 2510 eur na štvorcový meter (m2). Oproti predchádzajúcemu štvrťroku narástla o 195 eur/m2. "Príspevky jednotlivých krajov ukazujú, že k medzištvrťročnej zmene ceny prispel najviac Bratislavský kraj, tvoril 62 percent z celkového cenového rozdielu. Nadpriemerné sú príspevky Košického a Trnavského kraja," priblížili analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) NBS.

Priemerná cena bytov dosiahla na začiatku roka 2761 eur/m2. Ide o medzištvrťročný nárast vo výške 8,7 percenta, medziročne to bolo viac o 23,6 percenta. Priemerná cena domov bola v tomto období 1873 eur/m2, čo zodpovedá medzikvartálnemu rastu o 2,3 percenta a medziročnému o 22,8 percenta.

Rast ponukových cien nehnuteľností na bývanie oproti predchádzajúcemu štvrťroku bol najvyšší v Košickom kraji (15,3 percenta). Ceny sa výrazne zvýšili aj v Banskobystrickom (12,2 percenta) a Trnavskom kraji (11,2 percenta).

Inzercia

"Výrazný medzištvrťročný rast cien pravdepodobne úzko súvisí s postupne sa zvyšujúcimi úrokovými sadzbami v komerčných bankách. Domácnosti sa na realitnom trhu snažili využiť zatiaľ ešte stále nízke sadzby, čím ceny tlačia smerom hore. Najmä v marci to indikujú údaje o poskytnutých úveroch," priblížili analytici centrálnej banky.

Aktuálny makroekonomický vývoj, ako aj očakávania ohľadne budúceho vývoja úrokových sadzieb však podľa nich neprajú pokračovaniu tohto trendu. K tomuto záveru prispievajú aj ukazovatele zo stavebníctva – vysoké množstvo rozostavaných bytov a vydaných stavebných povolení na konci predchádzajúceho roku.

Otázne podľa analytikov je, v akom horizonte budú tieto skutočnosti reflektovať ponukové ceny. "Neevidujeme žiadne indikátory toho, že by majitelia nehnuteľností boli okolnosťami nútení predávať. Pravdepodobnejšie je skôr, že ponuky s príliš vysoko nastavenými cenovkami budú zotrvávať na trhu dlhšie, než tomu bolo v minulosti," konštatovali.

V takom prípade bude pokračovať roztváranie nožníc medzi ponukovými a realizačnými cenami nehnuteľností.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 3 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO. (tasr)

pred 3 hodinami

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov vyhlásil, že medzi Ruskom a Západom sa spúšťa nová „železná opona“. Deklaroval, že Moskva už odteraz nebude veriť Washingtonu ani Bruselu. „Európska únia sa vonkoncom nezaujíma o pochopenie našich záujmov,“ vyhlásil. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.