Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2022, 20:16

Súd potvrdil trest pre slovinského premiéra Janšu za urážku novinárok

Za to, že dvojicu novinárok nazval v roku 2016 „vyslúžilými prostitútkami“, mu súd vymeral trojmesačný podmienečný trest odňatia slobody. Súd vyniesol rozsudok len deň predtým, než by sa stal prípad premlčaným.

Súd v slovinskom meste Celje zamietol v utorok odvolanie dosluhujúceho slovinského premiéra Janeza Janšu. Potvrdil pritom februárový rozsudok okresného súdu v Celje.

Janša v marci 2016, keď bol opozičným lídrom, na Twitteri napísal, že niektoré stránky nevestinca na Facebooku "ponúkajú lacné služby bývalých prostitútok Eugenije C. a Mojce Š. P., jednej za 30 eur a druhej za 35", pripomína STA.

Obe dotknuté novinárky, Eugenija Carlová a Mojca Šetincová Pašeková, ktoré boli v tom čase reportérkami slovinského telerozhlasu RTV Slovenija, zareagovali podaním žaloby za očierňovanie svojho mena.

Vďaka rôznym súdnym prieťahom, ako napríklad odročeniam či viacerým neúspešným pokusom doručiť Janšovi predvolanie na pojednávanie, ale napríklad aj skutočnosti, že premiér podal odvolanie v posledný možný deň, to však už vyzeralo, že by sa celá kauza mohla skončiť premlčaním, komentuje agentúra STA.

Odvolací súd však napokon v utorok vyniesol verdikt, a to aj napriek skutočnosti, že úradom sa zjavne nepodarilo Janšovi opäť doručiť predvolanie. Janšovi zároveň nariadil zaplatiť súdne trovy.

Inzercia

Verdikt pritom súd vyniesol po naliehaní zo strany Janšovho právnika Franciho Matoza, ktorý tvrdil, že jeho klient je napriek neprebratiu predvolania s vecou oboznámený. Deklaroval tiež, že mu nejde o to, aby prípad skončil premlčaním.

Matoz vyjadril v utorok nesúhlas s verdiktom, podľa ktorého bol predmetný tvít hrubým až sexistickým príspevkom. Avizoval, že jeho klient sa v tejto veci ešte obráti na najvyšší súd.

Dosluhujúci premiér Janša by sa teraz mal stať lídrom opozície. V parlamentných voľbách z 24. apríla ho totiž porazilo novovzniknuté liberálne Hnutie Sloboda (GS) dezignovaného premiéra Roberta Goloba, ktoré sa dohodlo na vytvorení novej vlády s dvoma menšími stredoľavicovými stranami.

Golob vo voľbách profitoval okrem iného aj z odporu, ktorý mnohí Slovinci pociťujú voči Janšovi obviňovanému z potláčania demokratických inštitúcií a slobody tlače.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred hodinou

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.