Orbán vyhlásil stav vojnovej hrozby, chce tak chrániť maďarské rodiny

Viktor Orbán. Foto - TASR/Michal Svítok
"Vidíme, že bruselské sankcie vedú k obrovskému ekonomickému rozvratu a k drastickému zvyšovaniu cien," povedal Orbán.
Maďarská vláda v súlade s ústavou vyhlásila s platnosťou od utorňajšej polnoci stav vojnovej hrozby. Oznámil to premiér Viktor Orbán vo videozázname zverejnenom v utorok večer na Facebooku, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
"Vláda využijúc právo zakotvené v ústave vyhlasuje od dnešnej polnoci stav vojnovej hrozby," povedal premiér, ktorý zdôraznil, že kabinet, ktorý v utorok zložil v parlamente sľub, začal okamžite pracovať, pretože v susednej krajine zúri vojna. "Je to vojna, ktorej koniec ešte nikto nevidí," zdôraznil.
"Táto vojna znamená priebežnú hrozbu pre Maďarsko, ohrozuje fyzickú bezpečnosť, ale je aj hrozbou bezpečnosti dodávky energií pre hospodárstvo i rodiny, ako aj pre ich materiálnu bezpečnosť. Vidíme, že bruselské sankcie vedú k obrovskému ekonomickému rozvratu a k drastickému zvyšovaniu cien," povedal Orbán.
Vláda v takejto situácii potrebuje manévrovací priestor a okamžitú akcieschopnosť, zdôvodnil premiér toto mimoriadne opatrenie.
Orbán dodal, že podobne, ako to bolo aj v prípade stavu núdze počas koronavírusovej pandémie, stav vojnovej hrozby umožňuje kabinetu okamžite reagovať a všetkými možnými prostriedkami "chrániť Maďarsko a maďarské rodiny".
Poslanci parlamentu v utorok schválili vládny návrh ústavy, ktorý sa týka vojnového konfliktu a humanitárnej katastrofy.
Návrh desiatej novely základného zákona Maďarska schválilo 136 poslancov, 36 bolo proti a nikto sa nezdržal hlasovania. Vláda ňou dopĺňa ustanovenia týkajúce sa stavu núdze o prípady humanitárnej katastrofy a vojnového konfliktu v susednej krajine.
Orbán odmieta diskutovať o ropnom embargu
Predseda maďarskej vlády tiež nevidí význam rokovať o otázke ropného embarga voči Rusku na nadchádzajúcom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady, ktoré je zvolané na konci mája.
Vyplýva to z Orbánovho listu adresovanom predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, z ktorého citoval v utorok britský denník The Financial Times.
„Kým nie je konsenzus v tejto otázke, zatiaľ môže jej prerokovanie na najvyššej úrovni spôsobiť opačný efekt a zvýraznil by iba zlomové línie v rámci spoločenstva," píše Orbán.
Podľa maďarského premiéra by Maďarsko chcelo vedieť viac o odpojení sa od ruskej ropy a o financovaní takéhoto kroku, pričom zatiaľ nevidno realistickú šancu na zmiernenie rozdielnych postojov.
Spravodajský server vg.hu v tejto súvislosti pripomína, že ropné embargo odmietajú aj ďalšie krajiny bez morského pobrežia, ktoré sú závislé od ropovodu, ako Slovensko a Česko.
Predseda maďarskej vlády 16. mája tiež vyhlásil, že neverí v aplikáciu sankcií voči Rusku, ale v záujme európskej jednoty ich Maďarsko nebude blokovať. Podmienkou podľa Orbána však je, že sankcie nesmú ohroziť energetickú bezpečnosť Maďarska.
Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó vtedy zopakoval požiadavku Budapešti, že preprava ropy ropovodom by mala dostať výnimku z embarga na nákup ruskej ropy.
Dnes treba vedieť
Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)
Igor Matovič na Facebooku napísal, že ponúkol KDH spoločnú koalíciu. Kritizuje Milana Majerského, že namiesto odpovede dostal od neho odkazy cez médiá. Šéf KDH sa bráni, že to nie je on, kto internú debatu preniesol do médií. „Ak má byť takýto komentár potvrdením úprimnej snahy o spoluprácu - v snahe pomôcť ľuďom a rodinám na Slovensku, nemám na to čo povedať," tvrdí Majerský.
USA
TikTok je riziko pre národnú bezpečnosť, vyhlásila Federálna komunikačná komisia
Spoločnosti Apple a Google žiada, aby populárnu čínsku sociálnu sieť stiahli zo svojich obchodov s aplikáciami.
Rusko preberá kontrolu nad ropným a plynárenským projektom Sachalin-2
Shell a japonské spoločnosti kontrolovali takmer 50-percentný podiel akcií, Shell však kvôli sankciám projekt opúšťa.
Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)
Ruské jednotky sa pokúšajú obkľúčiť Lysyčansk
Lysyčansk je posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré ešte bránia ukrajinské jednotky.
Ukrajina má podľa šéfky Európskej komisie jasnú európsku perspektívu
Ursula von der Leyenová však politikov vyzvala, aby pokračovali v protikorupčných reformách.
30 rokov od rozdelenia Československa
Ak by sme boli vtedy v EÚ, tak by sme po sebe strieľali určite, tvrdil Klaus
Podľa slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara existovali ľudia, ktorí chceli bojovať, s Klausom však riešili, aby sa to nestalo. Tiež tvrdil, že vtedajší prezident Václav Havel sa snažil o nastolenie prezidentského systému.
Slovensko preberá predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke
Mandát chce v súvislosti s vojnou na Ukrajine využiť aj na to, aby vytvorilo priestor na dialóg o úlohe vyšehradskej spolupráce.
Matovič sa tvrdo pustil do KDH
Tvrdí, že im dal ponuku na spoločnú koalíciu, nie iba 8 miest na kandidátke
„Naivne som si myslel, že s novým predsedom (ktorému som držal vždy palce) príde do čela KDH viac pokory," kritizuje líder OĽaNO Milana Majerského. „Ak je toto snaha o spoluprácu, nemám čo povedať," reaguje šéf KDH.