24. máj 2022, 17:37

Majstrovstvá sveta v hokeji

Slovensko strelilo Dánom až sedem gólov a postúpilo do štvrťfinále

Strelca dvoch gólov Tomáš Tatar. Foto: TASR/Martin Baumann

Slovenskí hokejisti vyhrali nad Dánmi vysoko 7:1. Dva góly strelil kapitán tímu Tomáš Tatar aj Pavol Regenda.

Slovenskí hokejisti tak postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta v hokeji vo Fínsku. Rozhodli o tom víťazstvom 7:1 nad Dánskom vo svojom poslednom zápase v základnej A-skupine, ktorý bol zároveň priamy súboj o posledné postupové miesto zo skupiny. Slováci sa s 12 bodmi posunuli na 4. miesto a už nemusia čakať na výsledok zápasu Kanady proti Francúzsku.

Slováci zamierili za presvedčivým víťazstvom vydarenou prvou tretinou, v ktorej strelil kapitán Tomáš Tatar dva góly, čím potvrdil prevahu.

"Tomáš nás naštartoval, v druhej tretine sa Dáni po štvrtom góle položili. Hrali sme dobre celých 60 minút. Kontrolovali sme zápas, triumf je zaslúžený. Môžeme sa pozerať na to, čo bude ďalej," povedal útočník Miloš Roman pre TASR.

Prevaha bola ešte markantnejšia v druhej časti, v ktorej Pavol Regenda, Mislav Rosandič a Juraj Slafkovský zvýšili slovenský náskok na 5:0. Po presilovkovom góle Dánov v 48. minúte sa ešte v závere zápasu v presilovkách presadili Šimon Nemec a druhýkrát v zápase Pavol Regenda.

Slovensko sa v pozícii štvrtého tímu A-skupiny stretne v Tampere s víťazom B-skupiny. Na jej čele boli po siedmich odohratých zápasoch Švédi, no domáci Fíni za nimi zaostávali o dva body a pred sebou mali večerný duel s Českom.

Dáni sa na kľúčový zápas proti Slovensku naladili pondelňajším víťazstvom nad Kanadou (3:2), no v prvej tretine herne aj pohybom zaostávali za slovenským tímom. Dáni sa síce dostali k niekoľkým strelám, ale Húsku prvýkrát prekonali až v 48. minúte. Regenda hral so zlomenou hokejkou, dostal menší trest a presilovkový tlak Dánov zavŕšil Blichfeld – 5:1. Bol to však jediný gól dánskej reprezentácie.

"Dáni mali za sebou náročný zápas s Kanadou, to sme dokázali využiť. Ale hrali sme play off hokej a ´odmakali´ sme si to celých 60 minút. A keď bolo treba, tak nás podržal Adam Húska," dodal Roman.

Pred Dánskom varovali tréneri hráčov najmä hrou severanov v obrannom pásme, odkiaľ vyrážali do nebezpečných brejkov. "Snažili sme sa hrať rýchlo a pokope a vyvarovať sa toho, aby mali prečíslenia. Keď sme hrali rýchlo v pásme, mali s tým problém," povedal Roman.

pred 7 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 36 minútami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)