Súd s bývalým špeciálnym prokurátorom
Dušana Kováčika odsúdili na osem rokov väzenia a peňažný trest stotisíc eur

Dušan Kováčik. Foto – TASR
Rozhodol o tom Najvyšší súd. Po rozsudku ho eskortovali priamo za mreže.
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vinný z prijatia úplatku 50-tisíc eur, za ktorý pomohol mafiánovi Ľubomírovi Kudličkovi z väzby, a z vynášania zo spisov pre Ľudovíta Makóa.
Rozhodol o tom Najvyšší súd, ktorý ho odsúdil nepodmienečne na osem rokov väzenia a peňažný trest stotisíc eur. Trest si odpyká vo väzení s minimálnym stupňom stráženia.
Najvyšší súd tak zmiernil trest pre Kováčika, ktorému špecializovaný súd navrhoval 14 rokov väzenia. Predseda senátu Peter Štift povedal, že tento trest bol neprimeraný.
Zrušenie rozsudku špecializovaného súdu zdôvodnil senát podstatnými chybami v konaniach, ktoré napadnutému rozsudku prechádzali. „Prvostupňový súd nesprávne postupoval, keď neprečítal výpoveď obžalovaného z prípravného konania," upozornil Štift.
Súd ho zároveň oslobodil spod obžaloby zo spolupráce so skupinou takáčovcov, pretože sa mu nepodarilo dokázať, že by ich vedome podporoval.
Jeho obhajca Erik Magál avizoval, že Kováčik využije mimoriadne opravné prostriedky voči rozsudku.
„Tie skutky sa nestali, my to dokážeme a v podstate toto konanie sa pre nás nekončí a ideme ďalej,“ povedal. Verí, že sa podarí dokázať Kováčikovu nevinu.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu má podľa neho množstvo nedostatkov. „My vieme, že pravdu máme, musíme ísť ďalej v opravných prostriedkoch, až kým nám dá súd za pravdu,“ dodal.
Odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora určite nie je dobrým signálom toho, čo tu bolo v minulosti, povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek po rozhodnutí súdu.
„Nehovoril by som o spokojnosti, lebo tu sa treba zamyslieť viac nad tým, čo bolo preukázané. To signalizuje dosť závažný problém v spoločnosti,“ skonštatoval. Ako dodal, spokojný môže byť, že mu súd dal za pravdu v bodoch, pre ktoré bol Kováčik odsúdený. Zároveň upozornil, že pri bodoch, kde Kováčik nebol odsúdený, súd nepovedal, že sa skutky nestali.
Avizované použitie mimoriadnych opravných prostriedkov či obrátenie sa na medzinárodné inštitúcie zo strany obhajoby prokurátora neprekvapilo. „Je to právo obhajoby, bol by som prekvapený, keby to nevyskúšali,“ poznamenal.
Na oslobodenie Kováčika z obžaloby pre podporu zločineckej skupiny uviedol Šúrek, že si musí naštudovať zdôvodnenie. Podľa neho však súd nepovedal, že sa niečo nestalo a išlo najmä o právne posúdenie. Pripustil, že prípadné odsúdenie Ľudovíta Makóa, ktorý bol v Kováčikovom prípade svedkom, v súvislosti s pôsobením zločineckej skupiny by teoreticky mohlo ovplyvniť Kováčikov prípad.
V prípade exšéfa špeciálnej prokuratúry sa podľa Šúreka potvrdilo, že spolupracujúci obvinení hovoria pravdu, ktorá je podložená aj ďalšími dôkazmi.
Aj na smrteľnej posteli to popriem
Bývalý špeciálny prokurátor minulý týždeň vo svojej výpovedi pred Najvyšším súdom spochybnil objektívnosť procesu, výhrady mal aj k sudkyni špecializovaného súdu Pamele Záleskej. Hovoril o trestnom stíhaní založenom na „kajúcnikoch“. Na otázky prokurátora odmietol odpovedať.
„Tvrdím to teraz a budem to tvrdiť aj na smrteľnej posteli, týchto skutkov som sa nedopustil,“ vyhlásil obžalovaný. Svoju činnosť pre zločineckú skupinu takáčovcov označil za číry výmysel, ktorý nevychádza z akéhokoľvek dokazovania.
Kováčika v septembri odsúdil špecializovaný súd na 14 rokov väzenia a prepadnutie majetku za úplatok 50-tisíc eur, vynášanie z vyšetrovacích spisov a spoluprácu s takáčovcami. Voči rozhodnutiu sa odvolal a vinu po celý čas popieral.
Kováčik príde o funkciu prokurátora. Generálny prokurátor Maroš Žilinka ho odvolá z dôvodu právoplatného rozsudku pre úmyselný trestný čin, ako vyplýva zo zákona. Počas trestného stíhania mal Kováčik výkon funkcie prokurátora dočasne pozastavený.
Kováčik šéfoval Úradu špeciálnej prokuratúry od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia.
Dnes treba vedieť
Na varšavskom Pride pochode vyjadrili podporu LGBT komunite aj Ukrajincom
Časť ukrajinských LGBT aktivistov ušla z vlasti v dôsledku vojny, pochodovať v Kyjeve nemohli, pridali sa teda k sprievodu v Poľsku.
Waleský futbalista Gareth Bale by sa mal stať novou posilou klubu MLS Los Angeles FC. Do klubu príde ako voľný hráč po tom, ako mu 30. júna vyprší zmluva s Realom Madrid. (tasr)
Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.
Horskí záchranári mali vo Vysokých Tatrách súbežne viaceré zásahy
Najprv potrebovali pomoc dvaja slovenskí turisti, ktorí sa nevedeli samostatne dostať z ťažko schodného terénu, potom záchranári pomáhali dvom horolezcom, ktorí si po páde zranili dolné končatiny.
V nemeckom Mníchove pred samitom G7 protestovali tisíce ľudí za ochranu klímy
„Máme len jednu planétu,“ znel nápis na jednom z plagátov.
„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.
Rusko poskytne Bielorusku rakety Iskander-M, ktoré môžu niesť jadrové hlavice
Z Putinovho vyjadrenia vyplýva, že o raketové systémy požiadal Lukašenko a ruské vedenie sa mu rozhodlo vyhovieť.
Vojna na Ukrajine
Rusi ovládli Severodoneck, Ukrajinci bránia Lysyčansk od proruských separatistov
Ukrajinské jednotky sa v piatok stiahli zo Severodonecka, aby si upevnili pozície a bránili neďaleké mesto Lysyčansk.
SIS vlani upozornila aj na zlyhania investora pri dostavbe jadrového zariadenia
Informovala tiež o konflikte záujmov člena dozornej rady spoločnosti vlastnenej štátom, ktorý cez nastrčenú osobu riadi a spoluvlastní spoločnosť, ktorá od predmetnej štátnej spoločnosti dostáva finančné príspevky.
Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar obsadil na podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene tretie miesto v K1. Vo finále predviedol čistú jazdu a za víťazným Čechom Jiřím Prskavcom zaostal o 4,82 sekundy. Grigar dosiahol prvé pódiové umiestnenie v prebiehajúcej sezóne. (tasr)