Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. február 2016

Asýrski kresťania získali azyl, učia sa slovenské zvyky a jazyk

Skupina 149 asýrskych kresťanov z Iraku, ktorí sú v záchytnom tábore v Humennom, už má azyl, a to z humanitárnych dôvodov.

Asýrski kresťania získali azyl, učia sa slovenské zvyky a jazyk

Uviedol to hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík. Po tom, ako dostali azyl, začal sa ich integračný proces, ktorý bude trvať dva roky, informovali médiá.

Asýrski kresťania pred odchodom z tábora v irackom Erbile (Foto – Anton Frič)

Ministerstvo školstva SR dnes informovalo, že dvanásť skúsených slovenčinárov, dejepisárov a zemepisárov absolvuje v Humennom školenie k výučbe azylantov.

Pre zjednodušenie adaptačného procesu totiž ministerstvo školstva v spolupráci s Centrom ďalšieho vzdelávania UK Bratislava pripravilo špeciálny vzdelávací program. V rámci neho sa azylanti budú učiť slovenčinu, ale aj slovenské reálie.

„Zaujímavosťou je, že výučba nebude prebiehať v tábore, ale na miestnom gymnáziu a v prípade učiva dejepisu alebo zemepisu dokonca v teréne. Lektori ich zoberú napríklad do skanzenu alebo do múzea,“ uviedol v tlačovej správe minister školstva Juraj Draxler.

Ide o historicky prvý program jazykovej prípravy pre azylantov. Zatiaľ sa týka dospelých, následne by sa mali integrovať aj ich deti do škôl, a to po plánovanom transfere do Nitry. „V rámci adaptačného procesu pripravujeme aj ďalšie školenia a kurzy – napríklad legislatívne minimum alebo aj miestnu kuchyňu. Treba si uvedomiť, že Slovensko nie je ich prechodná, ale cieľová krajina,“ povedala riaditeľka Centra ďalšieho vzdelávania UK Janka Chládecká. Lektori absolvujú školenie dnes a zajtra – výučba azylantov sa začína od pondelka 15. 2. 2016 a potrvá tri týždne. Každý deň sa bude vyučovať šesť hodín.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.