Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2022, 11:12

Protiinflačný balík pomoci

Matovičov návrh ide do druhého čítania, podporili ho aj kuffovci a kotlebovci

Matovičov návrh ide do druhého čítania, podporili ho aj kuffovci a kotlebovci

„Za“ hlasovalo spolu 82 zo 133 prítomných poslancov, 18 bolo proti, zdržali sa 33.

Poslanci posunuli balík pomoci rodinám, s ktorým prišiel Igor Matovič, do druhého čítania.

Návrh podporili okrem poslancov OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí aj kotlebovci. Za posunutie boli aj nezaradení poslanci Štefan Kuffa, Filip Kuffa, Tomáš Taraba, Martin Čepček, ale aj Katarína Hatráková, Ján Krošlák a Romana Tabák. Strana SaS hlasovala proti.

Dá sa tak očakávať, že návrh prejde parlamentom aj v druhom a treťom čítaní. Rozhodnúť sa o ňom môže už dnes podvečer.

Kompletný výsledok hlasovania. 

Ak zákon prejde parlamentom rodinám s deťmi by sa výrazne navýšili príjmy.

Balík totiž počíta so skokovým zvýšením prídavkov na dieťa, ako aj daňového bonusu. Rodiny by mali po novom dostať aj príspevky na voľnočasové aktivity pre deti.

Inzercia

V konečnom dôsledku by tak mali mať rodiny v priemere 200 eur mesačne na dieťa, i keď výsledná hodnota závisí od príjmov domácnosti. Rodina s dvomi deťmi vo veku sedem a deväť rokov si môže v najhoršom prípade polepšiť o 148 eur. Oproti 52 eurám, ktoré dostáva dnes, by mohla dostať každý mesiac 200 eur. V prípade, že by bol hrubý príjem tejto rodiny viac ako 900 eur, od štátu by oproti dnešným 139 eurám dostala 400 eur.

Celý balík by mal štát ročne vyjsť na 1,2 miliardy eur, pričom asi 500 miliónov je vo forme znížených príjmov z daní pre obce a mestá. 

O dani z ruskej ropy nakoniec poslanci dnes hlasovať nebudú. SaS navrhla, aby sa znížila spotrebná daň z ropných produktov. Šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš povedal, že o návrhu musí najprv rokovať koaličná rada. Hlasovať by sa tak malo v stredu o 11. hodine. 
 

Dnes treba vedieť

pred 28 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 58 minútami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.