Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. február 2016

Burian: O ústavnej ochrane 2. piliera by sa mohlo diskutovať po voľbách

Druhý dôchodkový pilier potrebuje ústavnú ochranu. Zhodli sa na tom dnes politici v rámci diskusie Inštitútu sporenia a investovania.

"Druhý pilier potrebuje stabilitu a pokoj. Ústavný zákon by možno vytvoril predpoklad na to, aby skončili čiastočné politické prekáračky. Na to treba širšie politické zázemie," skonštatoval štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Jozef Burian. Predpokladá, že politici by mohli o tom začať diskusiu už v marci po parlamentných voľbách.

Aj podľa lídra SaS Richarda Sulíka by sa mal druhý pilier ďalej vylepšovať a nie likvidovať, ako to robila doteraz súčasná vláda. "V tom prvom by sme sa mali snažiť o maximálnu možnú mieru solidárnosti. V druhom pilieri by sa mali opraviť napáchané škody a nastaviť to tak, aby sa nediali zmeny. Pokiaľ je to možné, tak ústavnými zákonmi, aby sa budúci voliči mohli spoľahnúť, že keď si budú šetriť, základné schémy sa nezmenia," uviedol Sulík.

Ústavnú ochranu kapitalizačného piliera podporuje aj Ľudovít Kaník, ktorý je lídrom mimoparlamentnej strany Demokrati Slovenska-Ľudo Kaník. Ako pripomenul, od budúceho roka sa postupne začne zvyšovať sadzba na odvody do druhého piliera o 0,25 percentuálneho bodu. "Toto je vratké, keďže ide o bežný zákon, a preto je veľmi dôležitá ústavná ochrana. Treba odstrániť aj diskrimináciu sporiteľov druhého piliera pri minimálnom dôchodku. Nastavenie valorizácie dôchodkov v prvom pilieri," uviedol potrebné zmeny Kaník.

Dlhodobo niektoré zmeny v druhom pilieri kritizuje aj podpredseda Mostu-Híd Ivan Švejna. "Radi by sme zmenili tri veci. Po prvé možnosť programového výberu. Pokiaľ sa ľudia chcú dostať k peniazom, majú právo si to vybrať," tvrdí Švejna, ktorý chce tiež riešiť zvyšovanie príspevkov do druhého piliera. Zmeny by sa mali dotknúť aj krátenia dôchodkov.

Podľa podpredsedu strany Sieť Miroslava Beblavého by politici mohli v niektorých oblastiach nájsť kompromis. "Druhý pilier, ak má mať zmysel, tak musí byť nákladovo efektívny, teda 4-% druhý pilier môže fungovať, ale nákladová efektívnosť je niekde medzi 6 % - 9 %. Môžeme sa tam dostať tým, že zvýšime štátny príspevok, alebo tým, že ho zvýšime, ale bude aj nevyhnutné, aby tam ľudia niečo prispeli," tvrdí Beblavý.

Ústavnú ochranu dôchodkov podporuje aj podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA). "Budem veľmi rada, ak sa podarí túto debatu preniesť do celého spektra politických strán. V prvom pilieri nám prekáža otázka výpočtu dôchodkov. Veľmi nás trápi otázka starodôchodcov," doplnila Jurinová. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.