Matovič chce zmeny v diskusiách
Nepáči sa mu, že sú tabuizovaní politici s extrémistickými názormi

Foto: TASR/Pavel Neubauer
Šéf OĽaNO chce, aby sa zastúpenie v politických diskusiách určovalo podľa toho, či strany prešli parlamentnými voľbami.
Minister financií Igor Matovič na nedeľnej koaličnej rade údajne navrhol zmeny pri politických diskusných reláciách tak, aby sa zastúpenie v nich určovalo podľa toho, či strany prešli parlamentnými voľbami.
Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová nechcela vynášať z rokovaní koalície. Vzhľadom na medializovanie informácie pre TASR uviedla, že minister nemá na takýto zámer súhlas koaličných partnerov a SaS to nepodporí.
S návrhom nesúhlasí ani strana Za ľudí, potvrdil jej podpredseda Juraj Šeliga.
Matovič na pondelňajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že svoj návrh na zmenu pravidiel bude naďalej presadzovať, nebráni sa však diskusii. Baviť sa o tom chce od júna do septembra.
Vyhlásil, že nechce médiám diktovať, kto do politických diskusií môže prísť a kto nie, kvôli stráženiu verejného záujmu v médiách je však podľa neho dôležité nastaviť jasné a transparentné pravidlá pozývania politických hostí do diskusií.
Ročne by mali v nich mať adekvátne zastúpenie všetky politické subjekty napríklad na základe výsledkov volieb či volebných prieskumov.
Nepáči sa mu, že niektorí politici majú v diskusiách nadštandardné zastúpenie, ale ani to, že niektorí politici sú tabuizovaní, napríklad aj tí s extrémistickými názormi.
Pri konfrontácii priamo v diskusii spôsobia podľa neho menej problémov, ako napríklad na sociálnej sieti. Na otázku, či má vedomosť o tom, že by to fungovalo v niektorej z demokratických krajín, odpovedal záporne. Ministerstvo kultúry sa v pondelok k téme nevyjadrilo.
V koalícii sa hovorí o signále k ĽSNS
Minister financií vraj pri návrhu argumentuje tým, že v reláciách sa príliš často objavujú politici Hlasu, ktorý vznikol až po voľbách odštiepením od Smeru.
Portál Aktuality informuje, že podľa jeho informácií si niektorí ľudia v koalícii myslia, že môže ísť aj o signál Matoviča k ĽSNS.
Návrh prichádza krátko po tom, ako šéf OĽaNO rokoval s podpredsedom ĽSNS Martinom Beluským o protiinflačnom balíku.
Hlas označil návrh za cenzúru
Opozičný Hlas-SD zámer kritizuje a hovorí o cenzúre médií. Koaliční partneri Matovičov zámer zrejme nepodporia.
„V snahe zabetónovať sa pri moci sa Igor Matovič rozhodol ísť cez mŕtvoly,“ vyhlásil líder Hlasu-SD a nezaradený poslanec Národnej rady Peter Pellegrini. Podotkol, že nominanti OĽaNO vrátane ministra financií odchádzajú z diskusií ako „zbití psi“.
Matoviča označil za ohrozenie základných pravidiel demokracie, ústavných práv občanov a elementárnych zásad právneho a sociálneho štátu. „Kým tento človek bude sedieť vo vláde, Slovensko nemá šancu na zmenu k lepšiemu,“ uzavrel Pellegrini.
Matovičov návrh kritizuje aj opozičný Smer-SD. „Predseda neexistujúcej politickej strany OĽaNO Matovič oznámil na koaličnej rade, že zákonom chce určovať, kto bude a kto nebude v televíznych diskusných reláciách,“ napísal na sociálnej sieti líder Smeru Robert Fico. Matovičov nápad označil za šialený.
Dnes treba vedieť
Čaputová a Heger zaželali Fialovi úspech počas českého predsedníctva v Rade EÚ
Obaja mu zároveň prisľúbili spoluprácu.
Na výstavbu priemyselného parku Valaliky uvoľnila 123 miliónov eur
Štát tak do prípravy parku, v ktorom bude sídliť aj závod Volva, vloží spolu viac ako 200 miliónov eur.
Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)
Igor Matovič na Facebooku napísal, že ponúkol KDH spoločnú koalíciu. Kritizuje Milana Majerského, že namiesto odpovede dostal od neho odkazy cez médiá. Šéf KDH sa bráni, že to nie je on, kto internú debatu preniesol do médií. „Ak má byť takýto komentár potvrdením úprimnej snahy o spoluprácu - v snahe pomôcť ľuďom a rodinám na Slovensku, nemám na to čo povedať," tvrdí Majerský.
USA
TikTok je riziko pre národnú bezpečnosť, vyhlásila Federálna komunikačná komisia
Spoločnosti Apple a Google žiada, aby populárnu čínsku sociálnu sieť stiahli zo svojich obchodov s aplikáciami.
Rusko preberá kontrolu nad ropným a plynárenským projektom Sachalin-2
Shell a japonské spoločnosti kontrolovali takmer 50-percentný podiel akcií, Shell však kvôli sankciám projekt opúšťa.
Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)
Ruské jednotky sa pokúšajú obkľúčiť Lysyčansk
Lysyčansk je posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré ešte bránia ukrajinské jednotky.
Ukrajina má podľa šéfky Európskej komisie jasnú európsku perspektívu
Ursula von der Leyenová však politikov vyzvala, aby pokračovali v protikorupčných reformách.
30 rokov od rozdelenia Československa
Ak by sme boli vtedy v EÚ, tak by sme po sebe strieľali určite, tvrdil Klaus
Podľa slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara existovali ľudia, ktorí chceli bojovať, s Klausom však riešili, aby sa to nestalo. Tiež tvrdil, že vtedajší prezident Václav Havel sa snažil o nastolenie prezidentského systému.