Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. február 2016

Rozhodni o plate učiteľov aj ty, pozývajú aktivisti k voľbám

Skupina občianskych aktivistov upozorňuje, že najväčšiu voličskú základňu tvorí strana nevoličov. Demokracia bez voličov je rovnako absurdná ako šunková pizza bez šunky, tvrdia.

Rozhodni o plate učiteľov aj ty, pozývajú aktivisti k voľbám

Mladí aktivisti z iniciatívy Si kľúčový chcú zvýšiť účasť vo voľbách. Pútavými grafikami a videami chcú presvedčiť najmä prvovoličov a mladých nerozhodných ľudí, že kľúčom k zmene Slovenska je jednotlivec.

„O plate učiteľov rozhodeš aj ty. Svojím hlasom dávaš moc rozhodovať o otázkach, ktoré sa ťa bezprostredne týkajú. Tvoj hlas je kľúčový pre tvorbu zmien v našom systéme. Ak ostaneš doma, rozhodnú za teba iní,“ stojí v grafike na sociálnej sieti Si kľúčový.

Iniciátori projektu vo svojej kampani využívajú prvky absurdity a prenesené príklady. Tým chcú poukázať na stav, že takmer 41 percent občanov sa v minulých parlamentných voľbách k urnám nedostavilo. Grafiky majú ľudí donútiť zamyslieť sa nad tým, aká by bola Bratislava bez Ufa, ako by vyzeral Štúr bez brady alebo vianočná večera len s polovicou kapra.

„Cieľom týchto prenesených príkladov je ukázať, že konkrétne veci strácajú zmysel, ak im chýba polovica. Rovnako je na tom aj Slovensko bez takmer polovice voličov. Naša krajina nemôže fungovať len na 59 %,“ vysvetlila pre Postoj iniciátorka projektu Agáta Tomíková.

Inzercia

Do projektu sa zapojil aj primátor Trenčína Richard Rybníček a zakladateľ reklamnej agentúry Mavio media Jaroslav Dodok. V motivačných videách pozývajú k voľbám a radia, ako sa správne rozhodnúť.

„Ak ste zmätení a neviete koho voliť, tesne pred voľbami sledujte televízne duely. Otvorte srdce, dobre počúvajte a nechajte sa viesť vnútorným hlasom. Sami uvidíte, že na svoje rozhodnutie prídete. Prosím, prevezmite zodpovednosť za túto krajinu,“ povedal Rybníček vo videu.

Iniciatíva Si kľúčový vyšla z mládežníckych hnutí. Názov projektu bol inšpirovaný symbolikou kľúčov, ktoré v roku 1989 priniesli zmenu. „Kľúčom ku demokracii neboli štrngajúce kľúče, ale ľudia, ktorí stáli v uliciach. Každý občan má svoje kľúče, ktorými môže spôsobiť zmenu. V tomto projekte znamenajú predovšetkým hlas voliča,“ vysvetlil iniciátor projektu Eduard Filo.

Odporúčame

Aj kňazi môžu vyhorieť

Aj kňazi môžu vyhorieť

Syndróm vyhorenia najčastejšie postihuje povolania, ktoré sú v neustálom kontakte s ľuďmi. Kňazi a pastori nie sú výnimkou. Niektorí dokonca pre vyčerpanie zanechajú svoje povolanie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.