Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
23. máj 2022

Rozhovor s manželmi Zelenskými

Ako sa robí prorodinná propaganda

Má vodca žiť obyčajný rodinný život, alebo má špeciálne postavenie, v ktorom rodina nemá miesto?

Ako sa robí prorodinná propaganda

Víkend bol búrlivý. Koaličné spory o prorodinný balík pomoci pokračujú, pribúda ostrých aj vulgárnych slov.

Heger sa verejne priznáva, že o ničom nerozhoduje, lebo on nič, on iba premiér. Kolíková avizuje, že prorodinný balíček pomoci skončí na Ústavnom súde a zrejme z neho nič nebude.

No a Igor Matovič komentuje status šéfredaktora Aktualít Bárdyho slovami: „Pre teba normálna rodina nie je hodnotou, a preto nedokážeš pochopiť ľudí, ktorým na rodine záleží.“

Silnými slovami o rodine sa to teraz v slovenskej politike len tak hemží.

Ale na chvíľu sa vzdiaľme zo slovenského vesmíru.

Počas uplynulej soboty poskytli ukrajinským novinárom rozhovor manželia Zelenskí, teda prezident Ukrajiny so svojou manželkou. Dôvodom bolo tretie výročie Zelenského nástupu do funkcie prezidenta, ale témou bol aj ich manželský a rodinný život v čase vojny.

Za okrúhlym stolom s bielym obrusom boli redaktor a redaktorka a manželia Zelenskí. Tí sedeli od seba dosť ďaleko, obaja zvierali v ruke šálku s čajom a pozerali sa na seba s akousi vrúcnou plachosťou ako ľudia na prvom rande.

Vojna celkom isto zasiahla ich rodinu, rozdelila ju ako mnohé iné ukrajinské rodiny. Prvá dáma s deťmi žije na utajenom mieste a dva a pol mesiaca sa s manželom osobne nestretli. Obaja hovorili o tom, ako si telefonujú, napríklad počas večere. A pani Olena televízii poďakovala, že vlastne aj vďaka tomuto rozhovoru má možnosť vidieť naživo svojho manžela.

Nikto mi manžela nevezme, dokonca ani vojna. Zdieľať

Zelenského manželka v tom rozhovore hovorila málo. Nie je to žena, ktorá má potrebu na verejnosti dominovať, hoci znalci pomerov hovoria, že za Zelenského úspechom v umeleckej i politickej kariére je do veľkej miery aj ona. A to nielen tým, že by mu poskytovala dobré rodinné zázemie, ale je to jeho spolupracovníčka a v niečom aj mozog jeho kariéry.

Aj preto dostala napríklad otázku, či sa podieľa na manželových prejavoch. To poprela, hoci pripustila, že manželovi občas niečo poradí. No na prejavy má on teraz svojich spindoktorov a Zelenskej úloha je iná.

Svetové médiá zaujali najmä dve jej vety. Keď na otázku, či sa jej manžel od začiatku vojny zmenil, odpovedala záporne a dodala: „Bol a stále je spoľahlivý muž a človek. Jeho názory sa nezmenili.“

No najmä jej asi vopred nepripravená, ale rázna odpoveď na súcitnú poznámku redaktora, že jej vojna prakticky vzala manžela: „Nikto mi manžela nevezme, dokonca ani vojna.“

To je silná veta, ktorá zarezonovala.

Niet pochýb, že Volodymyr Zelenskyj je majster propagandy a politického marketingu. Igor Matovič ani Robert Fico na jeho level ani zďaleka nesiahajú.

Ale nebuďme iba cynickí. Za okrúhlym stolom s krémovým obrusom, bielym čajníkom a dvoma tanierikmi s drobným pečivom prebiehal rozhovor, ktorý ukázal pekný manželský vzťah hlavy štátu.

To nie je celkom málo ani v čase vojny.

V komentároch pod videom na Youtube to oceňovali najmä ženy.

Inzercia

Jedna diváčka napísala, mimochodom po rusky, že tento prezident „sa nehanbí ukázať národu svoju rodinu“. Na rozdiel od prezidenta Putina, ktorý sa hanbí ukázať svoju rodinu ľuďom alebo o nej niečo povedať.

To je dobrý postreh a veľký kontrast, ktorý Zelenskyj dokáže využívať vo svoj prospech. Ukazuje v kruhu svojej rodiny svoju normálnosť.

Putin sa sám ustanovil do pozície, ktorá nemá s obyčajnými smrteľníkmi nič spoločné. Akoby ani nemal súkromie. Akoby bola slabosť mať nejaký rodinný život.

Nejasný status slečny Kabajevovej skomplikoval situáciu aj pri uvaľovaní sankcií. Zdieľať

Z témy svojej rodiny urobil Putin po rozvode, ktorý v roku 2013 ešte oficiálne národu ohlásil, tabu. A ruské oficiálne médiá to rešpektujú. Akoby vodca ani nemal súkromný život.

Samozrejme, Putinovi kritici to využívajú, Alexej Navaľnyj ešte predtým, než skončil za mrežami, ukazoval vo svojich dokumentoch, ako Putin robí zo svojich mileniek a nemanželských detí bohaté persóny.

V západných médiách sa bežne píše o tom, že Putinovou priateľkou je bývalá olympijská víťazka v modernej gymnastike Alina Kabajevová, s ktorou má aj niekoľko detí (možno štyri, ale toto číslo už nie je jasné). Oficiálne však Putin s Kabajevovou nič nemá.

Nejasný status slečny Kabajevovej skomplikoval situáciu aj pri uvaľovaní sankcií na najbližšie okolie Vladimira Putina. Kým jeho dospelé dcéry sankcie USA zasiahli, Kabajevovú sa rozhodli zo sankčného zoznamu stiahnuť.

Veď je to slobodná matka, sama vychovávajúca kŕdlik detí, tak sa nepatrí týrať ju sankciami, šírilo sa sociálnymi sieťami s podtónom irónie.

Občania Ruska, Bieloruska a Ukrajiny, ktorí nepatria k obdivovateľom Putina, však v petícii vyzvali Švajčiarsko, kde táto žena žije, aby „manželku šialeného diktátora a vojnového zločinca“ poslali späť do Ruska k „svojmu führerovi“. Lenže to asi nie je také jednoduché, keďže oficiálne medzi Putinom a bývalou gymnastkou žiadny vzťah nie je.

Ale nejde o Kabajevovú. Skôr o to, že Rusi považujú za normálne, že vodca, ktorý stojí na čele ich krajiny, má právo nezverejňovať svoje súkromie. A keďže ťažko pracuje pre dobro vlasti, dokonca má právo vyberať si ženy pre svoje potešenie na istý čas, splodiť s nimi aj deti a potom ich zabezpečiť apartmánmi na riviére či luxusnými bytmi v Petrohrade.

Vodca predsa nie je obyčajný človek, ktorý má mať obyčajnú rodinu, prísť večer z práce domov, večerať so ženou a preberať s ňou, čo za deň zažili. Vodca nemá žiť bežný život zaťažený rodinnou rutinou ako ostatní smrteľníci. Len tak k nemu môžu vzhliadať s obdivom a rešpektom.

Silné rodiny vychovávajúce spolu deti sú základom krajiny. Zdieľať

Napokon, to nie je čisto ruská špecialita. Aj časť Slovákov to videla podobne, spomeňme si na Mečiarove vnadné poradkyne alebo na Ficovu pravú ruku, teda na slečnu Troškovú, ktorú prijala aj Angela Merkelová.

Časť slovenskej verejnosti to vôbec nevyrušovalo a vnímala to tak, že vodca má na podobné záležitosti akési špeciálne morálne právo a nepatrí sa mu to pripomínať či vykrikovať. Je to jeho súkromná vec, intímny priestor, do ktorého nám bežným smrteľníkom nič nie je.

Možno až v čase, keď by nás niekto napadol, by sme ocenili silu súdržnej normálne fungujúcej rodiny.

Aj preto bol ten rozhovor manželov Zelenských zaujímavý. Ukázal silný manželský pár, ktorý teraz nemôže spolu tráviť veľa času, ale muž a žena stoja pri sebe. Svoje nútené rozdelenie vnímajú tak, že toto dnes na Ukrajine postihlo tisícky iných rodín. Ženy s deťmi v bezpečí či v úkrytoch, muži v bojovom nasadení.

Prvý pár Ukrajiny v spoločnom interview ukázal, že silné rodiny vychovávajúce spolu deti sú základom krajiny.

Ak by som si mala požičať slovník Roberta Fica, tak by som povedala: Takto sa robí prorodinná propaganda, do psej matere!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.