Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. február 2016

Iniciatíva slovenských učiteľov od 15. februára prerušuje štrajk

Iniciatíva slovenských učiteľov od 15. februára prerušuje štrajk, do ktorého nespokojní učitelia vstúpili v pondelok 25. januára.

Informovali o tom dnes zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU). Učitelia tak prechádzajú do štrajkovej pohotovosti. Štafetu po nich preberajú vysokoškolskí pedagógovia, ktorí vytvorili Iniciatívu vysokoškolských učiteľov (IVU) a dnešným dňom vstupujú do štrajkovej pohotovosti a hrozia ostrým štrajkom od 15. februára.

Od pondelka sa tak učitelia základných, stredných, či materských škôl vracajú späť za katedry. "Počas štrajkovej pohotovosti budeme naďalej aktívne presadzovať plnenie našich požiadaviek, poukazovať na nedostatky v slovenskom školstve a hlavne ďalej mobilizovať školskú verejnosť," uviedol dnes Branislav Kočan z ISU s tým, že toto nie je koniec.

Vysokoškolskí pedagógovia majú rovnaké požiadavky ako ISU. "Ak nepríde k splneniu ISU, vyzveme všetkých vysokoškolských učiteľov a vedeckých pracovníkov, aby vstúpili do neobmedzeného ostrého štrajku od 15. februára," uviedol dnes zástupca IVU Juraj Halas. Ide o deň, kedy sa na väčšine vysokých škôl začína letný semester. Predbežne má IVU 16-členný štrajkový výbor, ktorý pozostáva z vysokoškolských učiteľoch z 10 fakúlt viacerých slovenských univerzít.

ISU tvrdí, že do štrajku sa počas vyše dvoch týždňov zapojilo viac ako 15.000 učiteľov z približne 1000 škôl. Časť zo škôl bola zatvorená, iné pracovali v obmedzenom režime. Na Slovensku je podľa údajov ministerstva školstva 2935 materských, 2113 základných a 868 stredných škôl. Učiteľov je približne 89.000.

Dôvodom vyhlásenia štrajku bolo podľa ISU dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.
Učitelia žiadajú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od tohto roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Zároveň požadujú, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila ich sedemročná obmedzená platnosť. Chcú tiež, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.