Severomacedónsky expremiér na úteku Gruevski dostal deväť rokov väzenia
V roku 2011 nariadil zbúrať obytný a firemný komplex za mnoho miliónov dolárov, vlastnený jeho niekdajším politickým spojencom, z ktorého sa stal jeho odporca.
Bývalý severomacedónsky premiér na úteku Nikola Gruevski dostal trest deväť rokov väzenia za protizákonné nariadenie z roku 2011 zbúrať obytný a firemný komplex za mnoho miliónov dolárov, vlastnený jeho niekdajším politickým spojencom, z ktorého sa stal jeho odporca. V sobotu o tom informovala tlačová agentúra AP.
Trestný súd v hlavnom meste Skopje rozhodol, že demolácia bola „činom politickej pomsty“ proti Fijatovi Canoskému, lídrovi malej Strany za európsku budúcnosť (PEI), ktorá odišla z Gruevského konzervatívnej vládnej koalície a pridala sa k opozícii.
V piatok večer dostali tresty za zbúranie komplexu aj traja ďalší vtedajší predstavitelia. Toni Trajkovski, bývalý starosta štvrte Gazi Baba, jednej z desiatich častí Skopje, a bývalý miestny predstaviteľ boli odsúdení na štyri roky väzenia, pričom niekdajší minister dopravy Mile Janakieski dostal tri roky za mrežami. Táto trojica bola zároveň odsúdená na zaplatenie odškodného v celkovej výške 11 miliónov eur.
Ďalších troch predstaviteľov zbavili obvinení.
Toto je už štvrté odsúdenie Gruevského od roku 2016, keď po takmer desiatich rokoch pri moci odišiel z úradu.
V roku 2018 ho odsúdili na dva roky za protizákonné ovplyvňovanie predstaviteľov ministerstva vnútra pri nákupe luxusného pancierového auta. V roku 2020 mu udelili rok a pol väzenia za zorganizovanie násilia proti svojim politickým odporcom v roku 2013. V apríli 2022 odsúdili Gruevského na sedem rokov za zneužitie financií svojej strany na vlastné obohatenie.
Gruevski ušiel v roku 2018, ešte pred vynesením prvého rozsudku, do Maďarska. Tento politik blízky maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý mu udelil politický azyl, žije teraz v Budapešti.
Ešte sa budú konať dva súdne procesy proti Gruevskému za korupciu, volebné manipulácie a zneužívanie úradných právomocí. Obvinenia pramenia zo škandálu okolo odpočúvania, ktorý vypukol v roku 2015. Vtedy sa ukázalo, že protizákonne boli odpočúvané telefonáty vyše 20 000 ľudí vrátane politikov, sudcov, policajtov, novinárov a zahraničných diplomatov.
Škandál spôsobil pád Gruevského vlády a následne on sám v roku 2016 prehral voľby, keď ho porazil sociálny demokrat Zoran Zaev.
Dnes treba vedieť
Na výstavbu priemyselného parku Valaliky uvoľnila 123 miliónov eur
Štát tak do prípravy parku, v ktorom bude sídliť aj závod Volva, vloží spolu viac ako 200 miliónov eur.
Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)
Igor Matovič na Facebooku napísal, že ponúkol KDH spoločnú koalíciu. Kritizuje Milana Majerského, že namiesto odpovede dostal od neho odkazy cez médiá. Šéf KDH sa bráni, že to nie je on, kto internú debatu preniesol do médií. „Ak má byť takýto komentár potvrdením úprimnej snahy o spoluprácu - v snahe pomôcť ľuďom a rodinám na Slovensku, nemám na to čo povedať," tvrdí Majerský.
USA
TikTok je riziko pre národnú bezpečnosť, vyhlásila Federálna komunikačná komisia
Spoločnosti Apple a Google žiada, aby populárnu čínsku sociálnu sieť stiahli zo svojich obchodov s aplikáciami.
Rusko preberá kontrolu nad ropným a plynárenským projektom Sachalin-2
Shell a japonské spoločnosti kontrolovali takmer 50-percentný podiel akcií, Shell však kvôli sankciám projekt opúšťa.
Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)
Ruské jednotky sa pokúšajú obkľúčiť Lysyčansk
Lysyčansk je posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré ešte bránia ukrajinské jednotky.
Ukrajina má podľa šéfky Európskej komisie jasnú európsku perspektívu
Ursula von der Leyenová však politikov vyzvala, aby pokračovali v protikorupčných reformách.
30 rokov od rozdelenia Československa
Ak by sme boli vtedy v EÚ, tak by sme po sebe strieľali určite, tvrdil Klaus
Podľa slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara existovali ľudia, ktorí chceli bojovať, s Klausom však riešili, aby sa to nestalo. Tiež tvrdil, že vtedajší prezident Václav Havel sa snažil o nastolenie prezidentského systému.
Slovensko preberá predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke
Mandát chce v súvislosti s vojnou na Ukrajine využiť aj na to, aby vytvorilo priestor na dialóg o úlohe vyšehradskej spolupráce.