Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. máj 2022, 11:37

Od vypuknutia vojny na Ukrajine vstúpilo na Slovensko takmer 445-tisíc osôb

Dočasné útočisko na Slovensku získalo od marca 77 184 ľudí.

Hraničnými priechodmi prešlo v piatok na vstupe do Slovenskej republiky 3 266 osôb. Z toho bolo 737 mužov, 2 049 žien a 480 detí. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

O dočasné útočisko požiadalo 209 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za piatok 3828 osôb.

„Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 69 policajtov, 69 hasičov, 106 colníkov, 156 vojakov, 116 dobrovoľníkov, dvaja kňazi, 44 príslušníkov zahraničných zložiek a 20 zamestnancov migračného úradu,“ spresnila Eliášová.

Zároveň bolo vypravených dvanásť autobusov, ktoré prepravili 184 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 27 osôb.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine vstúpilo na územie SR 442 648 osôb. Dočasné útočisko v SR získalo od marca 77 184 ľudí. Celkový počet osôb na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu od 24. februára je 184 454.

„Samosprávam sme už vyplatili 2,5 milióna eur, o príspevok požiadalo 6 389 ubytovateľov pre 23 445 ubytovaných odídencov. Aktuálne spracúvame sumarizačné doklady od samospráv za mesiac apríl, ktoré boli obce povinné doručiť do 16. mája. Peniaze z rezortu dostanú obce do konca mája,“ priblížil minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Inzercia

Rezort vnútra dáta spracúva pomocou aplikácie, ktorá preveruje údaje. V prípade pochybení a nepresností žiada ministerstvo o korekciu.

„Aplikácia kontroluje, či ID ubytovaného odídenca figuruje v databáze cudzineckej polície, či má udelené dočasné útočisko, či ho nevedú viacerí ubytovatelia súčasne. Údaje o nehnuteľnostiach preveruje aj vo vzťahu k databáze katastra, sleduje aj neprekročenie zákonných limitov pre výšku príspevku,“ vysvetlil šéf rezortu vnútra.

Podľa aktuálneho nariadenia vlády možno príspevok vyplácať do júna.

Eliášová priblížila, že Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) od 15. mája registruje odídencov do databázy pre spustenie finančnej pomoci, ktorá sa začne 15. júna. Zraniteľné osoby môžu požiadať aj o finančnú pomoc Medzinárodného Červeného kríža vo veľkokapacitných centrách a finančnú pomoc pre deti pripravuje aj UNICEF.

Rezort vnútra zároveň pripomína, že ku dňu ruskej agresie na Ukrajine malo na Slovensku legálny pobyt približne 160-tisíc cudzincov a v súčasnosti sa ich počet rozšíril o viac ako 76-tisíc. „Z tohto počtu tvoria dospelí muži len okolo 10 percent, to znamená, že drvivú väčšinu tvoria ženy a deti,“ uzavrela hovorkyňa.

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Šéf NATO Jens Stoltenberg na summite v Madride prisľúbil krajinám v Afrike a na Blízkom východe zvýšenú podporu. Aliancia tak chce konkurovať narastajúcemu vplyvu Ruska a Číny v týchto regiónoch. (tasr)

pred hodinou

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred hodinou
pred 3 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 4 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

pred 4 hodinami

Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.