Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. máj 2022, 23:20

Prolife v USA

Arcibiskup Cordileone zakázal Pelosiovej pristupovať k svätému prijímaniu

Arcibiskup Cordileone zakázal Pelosiovej pristupovať k svätému prijímaniu

Foto – Twitter

Pokyn platí v rámci Sanfranciskej arcidiecézy, pokým predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov neodmietne podporu potratov.

Arcibiskup San Francisca Salvotore Cordileone nariadil predsedníčke americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej, aby nepristupovala k svätému prijímaniu, pokiaľ verejne neodmietne podporu potratov.

Informovala o tom agentúra Catholic News Agency (CNA).

Pokyny amerického arcibiskupa, ktoré vydal v súlade s kánonom 915 Kódexu kánonického práva, platia iba v rámci Sanfranciskej arcidiecézy. Cordileone uviedol, že tento krok je „čisto pastoračný, nie politický“.

Pelosiová sa označuje za „oddanú katolíčku“, no dlhodobo obhajuje „právo na potrat“. Na arcibiskupovo nariadenie zatiaľ nereagovala.

V dávnejšom rozhovore povedala, že odmietnutie prijímania Eucharistie by bolo „ťažkou ranou“, pričom sa podľa agentúry CNA v tom čase opísala ako „bežná prijímateľka“ Oltárnej sviatosti.

List Arcidiecézy San Francisco. Zdroj – Archdiocese of San Francisco

V liste adresovanom veriacim z 20. mája Cordileone vysvetlil, že Pelosiovú viackrát žiadal o rozhovor, aby jej mohol vysvetliť „vážne zlo, ktoré pácha“. Podporu potratov nazval arcibiskup ako „nebezpečenstvo pre jej vlastnú dušu“.

Inzercia

Pelosiová podľa Cordileoneho naďalej podporuje „právo na potrat“, preto musel pristúpiť ku kroku, na základe ktorého nebude predsedníčka Snemovne reprezentantov pripustená k svätému prijímaniu, pokiaľ neodmietne svoju podporu „právam“ na potrat, nebude konať pokánie a nevyspovedá sa.

V iných diecézach nariadenie neplatí, Pelosiová teda môže prijímať mimo Sanfranciskej arcidiecézy.

Arcibiskup Cordileone jasne pripomenul, že toto rozhodnutie je „jednoduchou aplikáciou cirkevného učenia“. Jeho motív je pastoračný a nie politický, zdôraznil arcibiskup.

Podporu arcibiskupovi v rozhodnutí vyjadril aj americký biskup David Ricken z Wisconsinu. „Agresívnou propagáciou potratov Pelosiová nehorázne verejne prehliada cirkevné učenie, čo má svoje dôsledky. Rozhodla sa tak sama, svojími slovami a činmi,“ povedal Ricken.

Dodal, aby sa ľudia naďalej modlili za obrátenie predsedníčky Snemovne a za väčšiu úctu k životu vo Spojených štátoch.

Podporu Cordileonemu vyjadrili aj ďalší biskupi naprieč USA – James Conley, biskup diecézy Lincoln v Nebraske; Joseph Strickland, biskup diecézy Tyler v Texase či Thomas Paprocki, biskup diecézy Springfield v Chicagu a ďalší.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 3 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.