Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. máj 2022, 09:52

Odvolací proces

Kováčik na súde spochybňuje dôveryhodnosť Makóa

Kováčik na súde spochybňuje dôveryhodnosť Makóa

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto TASR - Pavol Zachar

„Jeho prepustenie na slobodu bolo formou výhodnej odmeny za usvedčujúce výpovede,“ uviedol bývalý špeciálny prokurátor o Ľudovítovi Makóovi.

Na Najvyššom súde pokračuje v piatok odvolacie konanie v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Čítať sa majú listinné dôkazy. Kováčik sa pri príchode na pojednávanie pre médiá opäť nevyjadril.

Po začiatku pojednávania požiadal o slovo, číta z odôvodnenia svojho odvolania. Vyjadruje sa k bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy a kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi a spochybňuje jeho dôveryhodnosť. Tvrdí, že jeho prepustenie na slobodu bolo súčasťou dohody so súčasným špeciálnym prokurátorom účelovo namierenej voči nemu.

„Jeho prepustenie na slobodu bolo formou výhodnej odmeny za usvedčujúce výpovede,“ uviedol.

Kováčikovi účelovosť konania exšéfa KÚFS údajne potvrdil aj bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. Pri stretnutí po prepustení na slobodu mu vraj Makó povedal, že „policajtom uviedol aj veci, ktoré nie sú pravdivé“.

Rovnakým spôsobom spochybňuje aj dôveryhodnosť výpovedí obvineného bývalého člena takáčovcov Mateja Zemana. Aj v jeho prípade bolo podľa Kováčika prepustenie na slobodu z väzby odmenou za usvedčujúce výpovede voči jeho osobe.

Na štvrtkovom zasadnutí predseda senátu čítal a sumarizoval argumenty z odvolania, ktoré podal Kováčik voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu. Následne vypovedal aj bývalý špeciálny prokurátor, ktorý trvá na svojej nevine. Spochybnil objektívnosť procesu, výhrady mal aj k sudkyni ŠTS Pamele Záleskej. Hovorí o trestnom stíhaní založenom na „kajúcnikoch“.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek navrhol odvolanie zamietnuť ako nedôvodné. Verí, že Najvyšší súd potvrdí rozsudok ŠTS, ktorý Kováčika odsúdil na úhrnný 14-ročný nepodmienečný trest a trest prepadnutia majetku.

Kováčik šéfoval ÚŠP od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. V tomto prípade čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Šéf NATO Jens Stoltenberg na summite v Madride prisľúbil krajinám v Afrike a na Blízkom východe zvýšenú podporu. Aliancia tak chce konkurovať narastajúcemu vplyvu Ruska a Číny v týchto regiónoch. (tasr)

pred hodinou

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred hodinou
pred 3 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 4 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

pred 4 hodinami

Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.