Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. máj 2022, 15:06

Súd s Kováčikom

Bývalý špeciálny prokurátor odmieta, že by pomáhal takáčovcom

Bývalý špeciálny prokurátor odmieta, že by pomáhal takáčovcom

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto - TASR

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek navrhol jeho odvolanie zamietnuť ako nedôvodné.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik odmieta, že by pomáhal zločineckej skupine takáčovcov. Rovnako odmieta, že by sa pričinil o prepustenie údajného bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby za úplatok, ako aj ďalšie skutky, za ktoré ho vlani neprávoplatne odsúdil Špecializovaný trestný súd na 14-ročný nepodmienečný trest a trest prepadnutia majetku.

Vyplýva to z odvolania na Najvyšší súd, z ktorého sudca čítal na štvrtkovom pojednávaní. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek navrhol odvolanie zamietnuť ako nedôvodné.

Obhajoba v odvolaní žiada Najvyšší súd o zrušenie rozsudku a oslobodenie Kováčika, prípadne aby vec vrátil na súd prvého stupňa a pridelil ju Krajskému súdu v Banskej Bystrici, nie Špecializovanému súdu.      

Navrhla tiež vypočuť viacero svedkov a niektorých vzájomne konfrontovať. Rovnako by chcela doložiť dôkazy, napríklad v podobe prepisov výsluchov rôznych osôb či článkov z médií.

V odvolaní, ktoré má vyše 450 strán bez príloh a má viacero doplnení, namieta Kováčik zákonnosť procesu a spochybňuje výpovede viacerých svedkov. Upozorňuje aj na to, že súd vykonal najmä dôkazy navrhnuté prokuratúrou, zatiaľ čo väčšina dôkazov od obhajoby bola odmietnutá. Sporné je podľa neho aj to, kedy sa začalo samotné trestné stíhanie.

V súvislosti s rozsudkom špecializovaného súdu o podporovaní zločineckej skupiny sa v odvolaní argumentuje, že dosiaľ nebola existencia zločineckej skupiny preukázaná. Obhajoba tiež namietala, že súd argumentoval existenciu zločineckej skupiny aj obvineniami, teda procesmi, v ktorých ešte nebolo rozhodnuté o vine danej osoby.

Inzercia

Rovnako poukázala na to, že súd argumentoval prípadmi, v ktorých boli uzavreté dohody o vine a treste. Spochybnil teda výpovede tzv. spolupracujúcich obvinených.

V súvislosti s odsúdením pre prijímanie úplatku sa upozorňuje napríklad na rozpory vo výpovediach svedkov. Namieta sa aj to, že nebolo špecifikované, aké informácie mal Kováčik nezákonne poskytovať. Obhajobe tiež prekáža, že prvostupňový súd nevylúčil z pojednávania verejnosť. Ohradila sa aj voči tomu, že nebolo možné meniť poradie výsluchov.

Kováčik šéfoval Úradu špeciálnej prokuratúry od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia.

V tomto prípade čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Odvolací proces na Najvyššom súde sa začal vo štvrtok. Manželka Dušana Kováčika Iveta, ktorá taktiež podávala odvolanie, na pojednávanie neprišla.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že by sa mesiac pred vojnou stretol s generálnym tajomníkom ruskej bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom. „To, že k takému stretnutiu nikdy neprišlo, je fakt a faktom zostáva aj to, že niektorí ľudia či skupiny ľudí sa žiaľ nezastavia pred ničím,“ píše na Facebooku a kritizuje moderátora TA3, ktorý otázku o údajnom stretnutí kládol hosťom v diskusii.

pred 10 hodinami

Španielsky pretekár F1 Carlos Sainz z tímu Ferrari dosiahol prvé víťazstvo v kariére, keď triumfoval na Veľkej cene Veľkej Británie. Druhý finišoval v Silverstone Mexičan Sergio Pérez z Red Bullu, tretí skončil sedemnásobný majster sveta Brit Lewis Hamilton na Mercedese. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.