Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
19. máj 2022

O dojčení sa nediskutuje

Kritizujete kultúru materského mlieka za každú cenu? Zažijete mediálny lynč

Ako je možné, že téma, na ktorej nám všetkým záleží, sa vyhrotila natoľko, že sa o nej nedá rozumne diskutovať?

Kritizujete kultúru materského mlieka za každú cenu? Zažijete mediálny lynč

Ilustračné foto – Flickr.com/Chris Alban Hansen

Postoj nedávno priniesol rozhovor s imunologičkou a alergiologičkou Jaroslavou Orosovou, v ktorom sme sa pýtali na dôvod, prečo tak rýchlo stúpa počet alergikov, ako sa dnes alergickí pacienti liečia, a logicky sme sa dotkli aj témy imunity a jej budovania od narodenia po dospelý život.

Lekárka a odborníčka vo svojom obore sa vyjadrila aj o dôležitosti dojčenia pre budovanie imunity a priznala, že deti, ktoré vyrastali na umelom mlieku, sú oproti dojčeným deťom v nevýhode.

Zároveň povzbudila matky, ktoré z rôznych dôvodov dojčiť nemohli, že sa nič dramatické nestalo a organizmus dieťaťa sa vie vyrovnať s pomocou prírody a aj umelého mlieka s týmto nedostatkom celkom statočne.

V očiach aktivistov však zásadne uškodila problematike dojčenia, pretože si dovolila povedať aj túto vetu: „Teraz sa možno dotknem niektorých skupín, ale z imunologického pohľadu má v našom geografickom pásme dojčenie naozaj zmysel maximálne do jedného roka.“

Svojimi slovami vyvolala naozaj búrlivú reakciu a našu redakciu zaplavili maily rozhorčených mamičiek, ktoré označili jej slová za bludy, nepravdy či výmysly.

Niektoré dokonca odborníčku, ktorá študovala medicínu aj na univerzite v Bordeaux, pracovala na pľúcnych a imunologických pracoviskách v Univerzitnej nemocnici Bratislava a Royal Free Hospital v Londýne (doplnené), neustále sa vo svojom obore vzdeláva a vlani v novembri ju zvolili za prezidentku Zväzu ambulantných poskytovateľov, posielali vrátiť diplom z medicíny.

IIustračné foto – Flickr.com/Chris Alban Hansen

Aj mne samotnej prišli rozhorčené maily a dokonca „vzdelávací“ balík s knihou a časopismi o dojčení a jeho význame s osobným venovaním autorky „na účel tvorby lepšieho sveta“. Akoby bolo nutné vysvetliť dôležitosť dojčenia matke dvoch detí, ktorá chce pre ne, rovnako ako iné mamy, len to najlepšie. Len preto, že dala priestor vyjadreniu odborníčky, ktorá sa k téme vyjadrila z pozície svojho odboru.

Rozhorčenie neskrývalo najmä občianske združenie Mamila, ktoré sa dlhodobo venuje podpore dojčenia. Na svojej stránke prinieslo rozsiahlu reakciu, v ktorej údajne vyvracia bludy lekárky z nášho rozhovoru, podporenú rôznymi odkazmi, ktoré majú jej tvrdenia vyvracať.

Chceli sme preto vytvoriť priestor na otvorenú diskusiu a oslovili sme šéfa Mamily Petra Lišku. Už len samotný fakt, že ako muž, zubný lekár, šéfuje združeniu, ktoré svoju prácu zasvätilo dojčeniu, vyvolalo našu novinársku zvedavosť.

Napriek tomu, že náš rozhovor s lekárkou dopodrobna rozobrali na svojej stránke a sociálnych sieťach, našu ponuku na rozhovor pán Liška odmietol s odôvodnením, že by sme mohli jeho vyjadrenia dezinterpretovať.

Oslovili sme aj laktačnú poradkyňu, ktorá pôsobí mimo tohto združenia a funguje v rámci siete poradkýň v slovenských pôrodniciach. Po vypýtaní si času na rozmyslenie aj ona ponuku odmietla.

Chceli sme polemicky diskutovať o dojčení a hlavne o kultúre, ktorú sme na Slovensku posledné roky okolo tejto témy vytvorili. Hovoríme o slobode diskusie, toto čierno-biele videnie však akejkoľvek diskusii bráni. V téme dojčenia akoby neexistovala šedá zóna.

Nikto rozumný nemôže predsa spochybňovať fakt, že pre dieťa je po jeho narodení najdôležitejšie materské mlieko. Nič lepšie sa nemôže stať, keď sa jeho matke darí dojčiť.

Napriek tomu len čo sa objaví niekto, kto spochybní nejakú časť absolutistickej teórie, ktorú prezentuje spomínané občianske združenie, je odsúdený na mediálny lynč.

Keď si ako mama dovolíte verejne kritizovať kultúru „dojčenia za každú cenu“, ktorá dohnala mnohé matky na pokraj vyčerpania a je klinom rozdelenia v mnohých manželstvách, máte zarobené na problém. Ak ste odborník, ktorý vecne zhrnie fakty, tak ste na čiernom zozname.

To sa nestalo len lekárke Orosovej, ale aj známemu psychoterapeutovi a psychiatrovi Petrovi Pöthemu. Ten si totiž v rozhovore pre portál najmama.sk dovolil z pohľadu psychiky detí a matiek spochybniť dojčenie štvorročných a starších detí. 

„Je to nezdravý fenomén, ktorý znamená, že dieťa je nezdravo viazané na matku a matka je nezdravo viazaná na dieťa. Pre dieťa je potom veľmi ťažké sa oddeliť od matky. Vo štvrtom roku života by dieťa malo byť vo vývoji oveľa ďalej ako sať mlieko z matky. Je to niečo, čo vypovedá o nezrelosti matiek a narcizme matiek,“ hovorí v rozhovore Peter Pöthe.

Ilustračné foto – Flickr.com/Mothering Touch

Keď aj niektoré matky tieto slová oslovili a v diskusii uvažovali, prečo mnohí lekári a odborníci nie sú fanúšikovia dojčenia starších detí, administrátor skupiny mal jasnú odpoveď: „Pretože dojčenie a laktačná medicína nie sú súčasťou výučby na lekárskych fakultách.“

Zaujímalo nás, či je skutočne pravda, že laktačná medicína chýba vo výučbe našich medikov. Absolventi všeobecného lekárstva na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine nám potvrdili, že tejto téme na pediatrii venovali pomerne veľa času a bola aj súčasťou skúšky z pediatrie i neonatológie.

Inzercia

Argumentovať, že lekári o dojčení a jeho význame takmer nič nevedia, je od združenia, ktoré zaškoľuje laktačné poradkyne bez ohľadu na ich predchádzajúce vzdelanie, minimálne nepoctivé.

Naratív o tom, že lekári o dojčení veľa nevedia, pochádza od dr. Jacka Newmana, pediatra pôsobiaceho na klinike v Toronte, ktorý je odborným garantom občianskeho združenia a akýmsi guru pre matky, ktoré z dojčenia vytvárajú životný štýl, a situáciu vníma z pohľadu západných krajín, kde dojčenie bolo roky naozaj okrajovou témou.

Nechceme byť voči Mamile len kritickí. Zaslúžili sa o to, že sa na Slovensku zmenil postoj k téme dojčenia v povedomí verejnosti. V našich pôrodniciach sa vďaka ich tlaku mení prístup, sformovali sieť laktačných poradkýň a robia osvetu, vďaka ktorej sa takmer každá matka snaží, aby mohla svoje dieťa dojčiť od prvej chvíle. Vďaka Mamile sa už nájde len málokto, koho by pohoršil pohľad na dojčiacu ženu na verejnosti.

Lenže radikalizmus, akým svoje presvedčenie hlása, je nezdravý. Na tému si vytvorila akýsi spoločenský monopol a stopla priestor na diskusiu v štýle: kto nie je s nami, je proti nám.

Zdravá diskusia, argumenty, polemika totálne absentujú, mnohí odborníci sa už radšej k téme nevyjadrujú, pretože im nasledujúci poprask nestojí za to, aby boli komunitou matiek následne spochybňovaní vo svojej odbornosti.

Ilustračné foto – Flickr.com/bradleygee

A preto sa len ťažko dozvieme, z čoho napríklad plynie veľký odpor proti imunologickému oknu. Odborníci radia rodičom, aby deťom vo veku štyroch až ôsmich mesiacov dali ochutnať z potravín, ktoré sú pre daný región typické.

Neodporuje to ani odporúčaniu Svetovej zdravotníckej organizácie, na ktoré sa odborníci zo združenia radi obracajú. To totiž radí dojčiť dieťa výlučne prvých šesť mesiacov. Stále zostávajú dva mesiace na ochutnanie potravín, vďaka čomu sa podľa odborníkov imunitný systém dieťaťa učí tolerancii voči alergénom.

Napriek tomu dostalo imunologické okno nálepku neexistujúceho konštruktu, ktorý podporujú výrobcovia umelého mlieka, či nepochopenia vedeckých poznatkov. Z imunologického okna sa stal strašiak, ktorý spôsobí odstavenie dieťaťa od materského mlieka.

Dr. Newman vo svojich publikáciách považuje materské mlieko za všeliek. Tejto téme sa začal venovať po pôsobení v južnej Afrike, keď videl, koľko novorodencov neprežilo po podaní umelej výživy zmiešanej s kontaminovanou vodou. Vďaka propagácii dojčenia tam zachránil mnohé detské životy.

Po návrate založil prvú kliniku na podporu dojčenia v Hospital for Sick Children v Toronte. Je autorom kníh o dojčení a aj dokumentu s inštruktážnymi videami správneho spôsobu dojčenia.

Newman má po celom svete obrovské množstvo obdivovateľov, ale aj kritikov. Tí mu vyčítajú, že dojčenie začína byť pre neho dôležitejšie ako samotné deti a matky. Na mnoho komplikácií, ktoré majú deti po narodení, odporúča ako liek materské mlieko.

Podľa niektorých neonatológov sú tieto odporúčania až nebezpečné. Ide napríklad o ťažké prípady novorodeneckej žltačky, novorodeneckej hyperglykémie či dokonca predčasných pôrodov.

jednom zo svojich článkov Jack Newman napísal: „Dojčenie nie je len o mlieku, je to o vzťahu dvoch do seba zamilovaných ľudí.“ Možno ani netuší, koľko utrpenia týmto názorom priniesol do života mnohých matiek, ktorým sa dojčiť nepodarilo. Pre tie totiž veľké pochopenie nemá. Tvrdí, že drvivá väčšina matiek dojčiť môže, ak sa skutočne snaží a robí pre to všetko.

Ilustračné foto – Flickr.com/pinprick

Napríklad aj ním preferovaný kontakt matky s dieťaťom koža na kožu nemá podľa jeho slov trvať niekoľko minút denne, ale aby sa rozbehlo dojčenie, niekedy si to vyžaduje celé dni... Ako sa dá niečo také zrealizovať v rodine, kde manžel pracuje a sú v nej už aj staršie deti? 

Pritom si stačí prejsť pár diskusií na známom diskusnom fóre určenom pre matky. Tie si v čase, keď nimi ešte lomcujú popôrodné hormóny, zúfajú a sú frustrované, že nedokážu dojčiť svoje deti. Píšu o tom, že zlyhali, že nespravili dosť, že nie sú dobré matky, boja sa, že nebudú mať dobré vzťahy so svojimi deťmi. 

Odtiaľ môže byť už len krok k prepuknutiu popôrodnej depresie, ktorá môže mať aj fatálne následky. Akoby sa vzťah medzi dieťaťom a matkou zredukoval len na to, či dieťa salo z prsníka a odmietalo sa viazať na matku, ktorá mu musela podať fľašku.

Je skvelé, že na Slovensku má dojčenie silnú podporu, že chápeme jeho význam pre zdravie dieťaťa i emocionálnu rovnováhu, ale spraviť si z toho nové náboženstvo môže priniesť do života rodiny viac škody ako osohu. Je načase prestať kopať zákopy a začať sa o tejto téme skutočne citlivo rozprávať.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.