MÉDIÁ: Moslim šéfom náboženského vysielania BBC

Šéfom náboženského vysielania britskej verejnoprávnej televízie BBC sa napriek nesúhlasu Anglikánskej cirkvi stal moslim Aaquil Ahmed. Informoval o tom taliansky denník Corriere della Sera.

„Výber Marka Thompsona, šéfa BBC môže znamenať novú epochu v histórii verejnoprávnej televízie,“ napísal britský korešpondent denníka Corriere della Sera Fabio Cavalera, ktorý tento krok označil za „revolúciu vo svete anglosaského spravodajstva“. Počas 87 ročnej histórie BBC je Aaaquil Ahmed len druhým šéfom náboženského vysielania, ktorý nepochádza z kresťanského prostredia. V rokoch 2000 – 2006 túto pozíciu zastával agnostik Alan Bookbinder.

Štyridsaťročný Aaquil Ahmed doteraz pôsobil v komerčnej televízii Channel 4, kde mal na starosti taktiež náboženské vysielanie. Bol producentom viacerých dokumentov na tému islamu a kresťanstva, medzi ktorými figuruje aj oceňovaný dokument Saving Africàs Witch Children venovaný obžalobám detí z čarodejníctva v niektorých afrických krajinách. Kontroverzie vyvolalo jeho rozhodnutie odvysielať dokument Kult samovražedných atentátnikov na úvod večernej diskusie o islame.

Hlava Anglikánskej cirkvi, canterburský arcibiskup Rowan Williams už tlmočil generálnemu riaditeľovi BBC Markovi Thompsonovi obavu z marginalizácie kresťanských tém. „Aaquil Ahmed sa ujíma funkcie s tou najlepšou reputáciou,“ vyjadril sa anglikánsky biskup Manchestru Nigel McCulloch a vzápätí dodal, že cirkev bude pozorne sledovať budúce smerovanie a dopady náboženského vysielania pod jeho vedením.

Imrich Gazda

Foto: www.insightfestival.co.uk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo