Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2022, 10:50

Matovič daňou pre Slovnaft riskuje zdražovanie i rokovania s EÚ, tvrdí KDH

Popri opatreniach na stabilizovanie či zníženie cien pohonných látok by sa podľa hnutia mala vláda zamerať aj na ich budúcu dostupnosť v prípade, že ruská ropa a nafta prestanú tiecť do EÚ.

Nová daň pre Slovnaft, ktorú navrhuje minister financií Igor Matovič (OĽaNO), podľa KDH nielenže nevyrieši dostupnosť ropy, ale ide aj o hazard s ďalším zdražovaním pohonných látok a infláciou na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa hnutia Lenka Halamová.

„Namiesto toho, aby sa vláda sústredila na zníženie cien benzínu a nafty, ktoré trápia bežných ľudí i podnikateľov, prichádza s novou daňou pre domácu rafinériu Slovnaft,“ povedal ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

Popri opatreniach na stabilizovanie či zníženie cien pohonných látok by sa podľa hnutia mala vláda zamerať aj na ich budúcu dostupnosť v prípade, že ruská ropa a nafta prestanú tiecť do EÚ.

Týmto krokom Matovič podľa hnutia zároveň ohrozuje udelenie výnimky na úplný zákaz dovozu ropy z Ruska, o ktorom sa rokuje v rámci ďalšieho balíka sankcií Európskej únie.

„Kroky ministra financií vyznievajú ako snaha vymôcť od domáceho spracovateľa novú daň a nabádať ho, aby ostal pri využívaní ruskej ropy. Žiadať v takejto atmosfére EÚ o výnimky na pokračovanie dodávok z Ruska či o finančné prostriedky potrebné na zmenu technológie v Slovnafte, aby sa prispôsobil spracovaniu neruskej ropy, je neobhájiteľné,“ skonštatoval Hajko.

Matovič v utorok informoval, že na vládu predloží návrh zákona, ktorým sa zdaní rozdiel v cenách medzi lacnejšou ruskou ropou a ropou typu Brent. Slovnaft reagoval, že bude aj naďalej uplatňovať svoju cenotvorbu na základe trhových princípov, vývoja na medzinárodných, ako aj lokálnych trhoch v súlade s princípmi hospodárskej súťaže. Návrh skritizovala aj mimoparlamentná strana Hlas-SD. Koaličná strana SaS oznámila, že bude návrh vetovať.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Šéf NATO Jens Stoltenberg na summite v Madride prisľúbil krajinám v Afrike a na Blízkom východe zvýšenú podporu. Aliancia tak chce konkurovať narastajúcemu vplyvu Ruska a Číny v týchto regiónoch. (tasr)

pred 9 hodinami

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred 10 hodinami
pred 11 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 12 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.