Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2022, 17:21

Matovič rokoval so Slovnaftom

Predloží návrh na mimoriadne zdanenie ruskej ropy. SaS je zásadne proti

Predloží návrh na mimoriadne zdanenie ruskej ropy. SaS je zásadne proti

Rafinéria Slovnaft v Bratislave Foto: TASR

Pri súčasnom nastavení by mala daň priniesť do štátneho rozpočtu ročne okolo 300 miliónov eur.

Minister financií Igor Matovič predloží na vládu návrh zákona, ktorým sa zdaní rozdiel v cenách medzi lacnejšou ruskou ropou a ropou typu Brent.

Sadzba dane by mala byť 30 percent z rozdielu cien a bude platiť na všetku ruskú ropu spracovanú na Slovensku. 

300 miliónov eur ročne

„Zavedieme mimoriadnu daň z výhody pri nákupe ruskej ropy, ktorá sa použije na spracovanie na Slovensku,“ povedal Matovič. Minister spresnil, že ruská ropa bola v minulosti štandardne o päť dolárov (4,797 eura) lacnejšia na barel (159 litrov) ako ropa typu Brent, no v súčasnosti je cena ruskej ropy nižšia až o 30 dolárov.

Prvých päť dolárov rozdielu sa podľa ministra nebude zdaňovať, ostatný rozdiel zaťaží štát daňou vo výške 30 percent.

Matovič tvrdí, že o návrhu rokoval s rafinériou Slovnaft. „Myslím si, že to Slovnaft zobral na vedomie. Mal som pocit, že si uvedomili spoločenskú zodpovednosť,“ povedal. 

Pri súčasnom nastavení by mala daň priniesť do štátneho rozpočtu ročne okolo 300 miliónov eur. Šéf rezortu financií ich chce použiť na vykrytie časti nákladov protiinflačného balíčka. 

„Je to zdanenie zisku kvôli vojne. Rafinéria sa nezaslúžila o zisk svojou činnosťou,“ vysvetľuje minister s tým, že sa to neprejaví na cenách palív na slovenských čerpacích staniciach. 

Podľa Matoviča bolo súčasťou rokovaní aj to, že Slovnaft ceny na pumpách udrží. 

Inzercia

SaS bude návrh vetovať

Šéf OĽaNO na tlačovej konferencii povedal, že návrh by mal mať podporu v koalícii a nemyslí si, že by ho strana SaS vetovala. 

Strana Richarda Sulíka však v reakcii uviedla, že je zásadne proti akejkoľvek novej dani. „Tento návrh ministra financií sme nemohli doteraz vetovať, pretože sme sa o novej dani dozvedeli až z tlačovej besedy. Veto si však uplatníme, pretože táto daň s istotou povedie k vyšším cenám benzínu a nafty,“ hovorí minister hospodárstva. 

„Igor Matovič sám priznal, že takúto daň nezaviedla žiadna krajina v Európe a on prišiel s týmto nápadom ako prvý. Je absurdné, že si myslí, že práve on vyrieši ceny pohonných hmôt,“ doplnil.

SaS bude predloženie návrhu považovať za porušenie koaličnej zmluvy. 

Reakcia Slovnaftu

Na zámer zavedenia novej dane zareagovala aj rafinéria Slovnaft. Hovorca spoločnosti Anton Molnár zdôraznil, že Slovnaft bude aj naďalej uplatňovať svoju cenotvorbu na základe trhových princípov, na základe vývoja na medzinárodných, ako aj lokálnych trhoch v súlade s princípmi hospodárskej súťaže.

„Budeme postupovať tak, aby konkurenčné prostredie na trhu s palivami bolo na Slovensku naďalej zachované. To znamená, aby voľný obchod s motorovými palivami mohol prúdiť smerom na Slovensko, ale aj zo Slovenska," uviedol Molnár.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie: Dnes bude malá, lokálne zväčšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, prehánky a búrky. Mimoriadne teplo, na západe dusno. Denná teplota vystúpi na 29 až 36 stupňov. (shmú)

pred 10 hodinami

Päť ľudí zahynulo a 22 ďalších, vrátane piatich detí, utrpelo zranenia pri ruskom ostreľovaní Charkova. Uviedol to gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov. „Všetci z nich sú civilisti z Charkova. Išli po uliciach alebo boli na detských ihriskách. Úprimnú sústrasť ich rodinám,“ napísal. (tasr)

pred 11 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.