Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
17. máj 2022

Harabin a Čaputová

V ťažkom položení

Tento týždeň sa začal dosť divoko. Ale dve veci si treba všimnúť a sledovať, aké budú mať pokračovanie.

V ťažkom položení

FOTO – TASR

Prvá vec sa týka Štefana Harabina, druhá Zuzany Čaputovej.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zadržal včera osobu Š. H. a obvinil ju z trestného činu schvaľovania trestného činu a extrémistického trestného činu.

Štefan Harabin vypovedal na polícii a potom celý hrdý a vzrušený odkráčal v hrozne novinárov a kamier domov.

Pyšne a samoľúbo, ako to už len on vie, sám seba prezentoval ako bojovníka za slobodu slova a názoru.

Harabin môže byť rád, že teraz nežije v Rusku, ktoré považuje za svetové dobro. Zdieľať

Na polícii vysvetľoval svoj status na Facebooku o Ukrajine, v ktorom tvrdil, že „urobil by som presne to isté čo PUTIN v súvislosti s udalosťami na UKRAJINE. Je povinnosťou Rusov pacifikovať nacistov, ktorí genocídne od roku 2014 zavraždili 15-tisíc vlastných civilistov. Nie je možné tolerovať používanie sily svetovým zlom. Silu musí niekedy rázne použiť aj svetové DOBRO“.

Harabin na polícii vypovedal, že status je „iba mojím názorom na udalosti na Ukrajine. Ja tento status nepopieram ani jeho obsah, ja som na neho hrdý“. A ešte policajtom oznámil, že podáva trestné oznámenie na prokurátora Honza za nezákonnú prehliadku a na Lipšica za zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Takže budeme teraz sledovať niekoľko týždňov, mesiacov či rokov v priamom prenose, ako Štefan Harabin bojuje za slobodu slova. Nebude to povznášajúci pohľad.

A tisíce ľudí, ktorí na sociálnych sieťach šíria podobné názory na Ukrajincov a ich vojnu, sa s Harabinom budú silno stotožňovať a budú ho považovať za obeť „policajného štátu“. Zároveň budú mať pocit, že štát môže siahnuť aj na nich za to, čo píšu po facebookoch. Bude v nich ešte viac hnevu a frustrácie.

Ale súdy, ak sa Harabinova vec dostane až tam, budú mať ťažkú úlohu. Kde sa končí sloboda prejavu a kde sa začína konanie pre spoločnosť nebezpečné a neakceptovateľné?

Mimochodom, Harabinov facebookový profil sleduje 142 295 ľudí. (Možno je medzi nimi veľa trolov, ale aj tak je to číslo pozoruhodné.) Niektoré jeho statusy majú tisícky zdieľaní. Nie je potom aj šírenie takýchto statusov trestné?

Možné je, že napokon bude treba s pokorou prijať aj také rozhodnutie, že doktor Harabin si naďalej môže po facebookoch písať svoje statusy o ukronacistoch a ruskej povinnosti denacifikovať Ukrajinu.

A nemusí to ani znamenať, že krajina bude preto slabšia či bezbrannejšia, keď si v nej aj takéto kreatúry môžu užívať slobodu slova.

Bez ohľadu na to, ako trestné stíhanie či súd dopadne, doktor Harabin sa môže tešiť dvom veciam.

Opäť je zaujímavý, medializovaný, sledovaný verejnosťou. Opäť je v centre pozornosti.

A môže sa tešiť aj z toho, že teraz nežije v Rusku, ktoré považuje za svetové dobro.

Ak by tam žil a šíril by na sociálnej sieti svoje názory odlišné od línie vlády, teda napríklad by písal, že Ukrajina má právo pacifikovať ruských agresorov, tak vtedy by sa mohol tváriť ako hrdina.

Lebo v Rusku by určite nebol hneď vo všetkých televíznych správach a nerozprával by v nich samoľúbo a hrdo o tom, že šéf špeciálnych prokurátorov je kriminálnik a on isto bude zbavený obvinenia, lebo tu bojuje za slobodu slova.

Zuzana Čaputová sa môže usilovať ešte výraznejšie dištancovať či vyviniť z tohto aktu. Zdieľať

 

Zaujímavé dianie sa rozpútalo aj okolo prezidentky Čaputovej. Stalo sa jej čosi nemilé. Čelí kritike ľudí aj médií, ktoré boli doteraz jej spojencami.

Inzercia

Objavujú sa zhrozené komentáre, čo sa to deje s prezidentkou, že teraz vŕši chybu na chybe.

Nebola v parlamente na prejave Zelenského a udelila štátne vyznamenanie „ľudáckym aktivistom“ Púčikovi, Tunegovi a Tesárovi. Ozvali sa viacerí historici a v médiách kritizovali, že Tunega aj Púčik boli previazaní na ľudácky režim, keďže boli frekventantmi Vyššej vodcovskej školy Hlinkovej mládeže.

Zuzane Čaputovej vyčítajú, že si určite nepozrela dobre všetky podklady o tom, koho vlastne vyznamenáva. Filozof Fedor Blaščák jej vyčíta, že „týmto aktom nepochopiteľne podporila tridsať rokov snáh rôznych kresťanských, národných a neoľudáckych síl o nájdenie symbolického nositeľa víťazstva nad komunizmom“.

Toto muselo vážne znepokojiť ľudí z toho prostredia, z ktorého prezidentka vzišla a ktoré je jej najvernejším spojencom. Môžu to cítiť ako zradu.

Z prezidentskej kancelárie poslali do médií vyhlásenie, v ktorom chceli vec alibisticky zahrať do autu.

Uviedli, že „príbeh tejto trojice nie je verejnosti neznámym príbehom a neotvorilo ho udelenie štátnych vyznamenaní. Sú už nositeľmi Štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana, ich pamätník posvätil kňaz Anton Srholec, na pietnych spomienkach pri výročiach ich popravy sa pravidelne zúčastňujú najvyšší predstavitelia štátu“.

A ešte prezidentská kancelária dodala, že napriek tomu „vnímame a nepodceňujeme, akú intenzívnu polemiku príbeh uvedených troch mladých mužov spôsobil“.

Denník Pravda píše, že podľa ich informácií zvnútra Prezidentského paláca je prezidentka nahnevaná. „Dala v Grasalkovičovom paláci vnútorne prešetriť proces posudzovania navrhnutých mien na udelenie štátneho vyznamenania.“

Zuzana Čaputová sa môže usilovať ešte výraznejšie dištancovať či vyviniť z tohto aktu.

Alebo sa rozhodne mlčky a bez ďalšieho komentára trvať na tom, že vyznamenanie udelila po zrelom uvážení, a nebude podliehať tlaku zvonka, aby sa ospravedlňovala či menila svoje rozhodnutie.

Hoci tým bude iritovať svoj najvernejší okruh priaznivcov.

Ale bude tu aj tlak Roberta Fica, ktorý zacítil príležitosť. Ten už avizoval, že tejto téme sa bude Smer ešte „intenzívne venovať“. A dodal, že „keby mala prezidentka Čaputová Boha pri sebe, odstúpila by z funkcie“.

Fico sa témy, pri ktorej ho nebude môcť kritizovať ani SME, ani Denník N či Pravda, chopí a bude ju tlačiť, čo mu sila vydá.

Takže dnes vieme: Štefan Harabin bude bojovať za slobodu slova a za slobodu šíriť po sociálnych sieťach svoje názory.

Zuzana Čaputová bude musieť pred svojimi priaznivcami, ale aj voličmi Smeru obhajovať rozhodnutie udeliť štátne vyznamenanie ľuďom, ktorí boli podľa SME súčasťou „ľudáckeho podzemia“.

Niektoré veci človek nevymyslí. Musia sa len udiať.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.