Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. február 2016

Juhokórejské lode varovnými strelami zahnali vojenskú loď KĽDR

Hliadka z juhokórejskej vojenskej lode dnes vypálila niekoľko striel, aby varovala vojenskú loď, ktorá dnes v Žltom mori zo severu narušila námornú hranicu medzi Južnou a Severnou Kóreou. Informovali o tom juhokórejské médiá, odvolávajúce sa na juhokórejské vojenské zdroje.

Incident sa odohral na severnej rozhraničovacej línii (NLL) v Žltom mori, v oblasti ležiacej západne od Kórejského polostrova. Trval asi 20 minút, počas ktorých juhokórejskí vojaci vypáli päť varovných sálv. 
      

NLL sa začína v kontinentálnej časti juhokórejskej provincie Kjonggi-do, pokračuje po vojenskej demarkačnej čiare a prechádza paralelne po brehu provincie Hwanghä-do, ktorej väčšia časť teraz patrí Severnej Kórei. NLL vytýčila OSN 30. augusta 1953 a keďže šlo o jednostranný krok, KĽDR ju neuznáva a tvrdí, že by mala viesť južnejšie. Severokórejské lode, zväčša rybárske, túto hranicu pomerne často narušujú.
      

Obe Kórey sú po vojne z rokov 1950-53 technicky stále vo vojnovom stave, keďže ich konflikt sa uzavrel vyhlásením prímeria, nie podpísaním mierovej zmluvy. Napätie medzi nimi v posledných týždňoch vzrástlo po tom, ako Pchjongjang v januári pristúpil k ďalšej jadrovej skúške a najnovšie uplynulú nedeľu vypustil na nosnej rakete na obežnú dráhu družicu na pozorovanie Zeme.
      

V súvislosti s týmto vývojom uplynulú nedeľu v New Yorku zasadla Bezpečnostná rada OSN, ktorá sa v reakcie na kroky KĽDR zaviazala v krátkom čase sprísniť sankcie voči severokórejskému režimu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.